wmaraci reklam

Alan Adı Uzantıları ve Arama Motorları

15 Mesajlar 5.891 Okunma
wmaraci reklam

Kaplan Kaplan ahmetkaplan.net Kullanıcı
  • Üyelik 26.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek User Interface Designer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1084
  • Beğeniler 304 / 530
  • Ticaret 4, (%100)

Merhaba arkadaşlar,

Almak istediğiniz alan adı uzantısının yapmak istediğiniz projeye katkısı ne olur? SEO için etki eder mi? vb şeklinde forum dahilinde bir sürü soru ve konu mevcut.

Öncelikle, alan adı uzantısının herhangi bir SEO yapısına etkisi olmadığı dile getirmek isterim. Çünkü SEO yapısını belirleyen sizin projenizde kullandığınız yapı, yapının kodlanması ve yapı içinde ki çatıdır. Yapı haricinde vermiş olduğunuz emek ve sabırdan ibarettir.

Örnek ile açıklamak gerekirse; bir açıköğretim portalınız olduğunu düşünün ve bunun içeriğini, kodlamasını, reklamını ve yönetimini birinci derecede titizlik düzeyinde gerçekleştirdiniz ve ilgilenmeye devam ediyorsunuz. Bu durumda site adresiniz acikogretim.com'da olsa acikogret.im'de olsa farketmeksizin Google ve diğer arama motorlarının gözünde aynı oluyorsunuz. Hatta hangi sitenin içeriği, yapısı, vb. (yukarıda bahettiğim gibi) daha iyi planlanmışsa o daha önce gelecektir.

Bunun için Google arama sonuçlarında arattığınız bir kelime yada terim içinde .com ve .net uzantısı dışında farklı uzantıları görebiliyoruz.

Bu durumda uzantıların projenizde arama motorları yada SEO'ya değil de kullanıcılara etkisi olduğunu söylemek daha mümkün olur. İnternet kullanan insanların büyük bir çoğunluğu kafalarında .com ve .net uzantısını belirlemektedir. Öyleki en çok tercih edilen üçüncü uzantı olan .org uzantısı ve ülkemizin resmi uzantısı .com.tr bile pek alışılamayan uzantılar içindedir.

Dışarıdan bir x kişisine internet sayfanızı söylediğiniz anda karşı tarafın otomatik olarak sonuna kafasında eklediği uzantı her zaman .com uzantısı olacaktır. Fakat son zamanlar bir çok uzantı ve adından söz ettiren siteler bu durumu aşmak için ufakta olsa yardımcı olmaya başladı. Örnekleme gerekirse; yakala.co, sosyalmedya.co gibi siteler.

Sırf bu yüzden keyword alanadı diye kayıt edilip kenarda bekletilen kullanılamayan bir sürü domain mevcut. Demem o ki; aklınızda, elinizde projeniz varsa ve .com, .net, .org hatta .com.tr gibi uzantıları doluysa projenizden vazgeçmeyin uygun olan uzantıyı, projenize uyan uzantıyı tercih edin ve projenize sahip çıkın.

Unutmayın! Önemli olan uzantı değil içerik, yapı ve sizin emeğiniz.

Umarım faydalı ve açıklayıcı bir yazı olmuştur. Herkese projelerinde başarılar dilerim.

Kaynak; http://ahmetkaplan.net/alan-adi-uzantilari-ve-arama-motorlari/

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

Kozba Kozba SEO ve Editörlük Kullanıcı
  • Üyelik 24.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Blog Yazarı
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 594
  • Beğeniler 6 / 174
  • Ticaret 12, (%100)
Güzel bir yazı olmuş, içerik, kalite ve reklam olduğu sürece domainin çok da önemi yok.

MagaraAdami MagaraAdami PM atabilirsiniz Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 2814
  • Beğeniler 382 / 974
  • Ticaret 2, (%100)
Bilgiler güzel. Ancak katılmadığım yerler de var. Bana göre seo demek taktik demek.
Öncelikle, alan adı uzantısının herhangi bir SEO yapısına etkisi olmadığı dile getirmek isterim.
Site içi seo kadar Site dışı da Önemlidir.
Kendimden örnek vereyim. googlede toshiba diye aratııgımda ilk sıra ;
toshiba.com

2. Sıra toshiba.com.tr

Ben com.tr uzantılı olana girerim. Bana göre Kurulmsal nitelik taşıdıgı
için Güven veriyor. Ve bu Seo açısından 1-0 önde olmak demek.

Okşadıkça insanları, içinden çıkıyor Cini...

• Üyelik 26.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1084
  • Beğeniler 304 / 530
  • Ticaret 4, (%100)

Mağara Adamı adlı üyeden alıntı

Bilgiler güzel. Ancak katılmadığım yerler de var. Bana göre seo demek taktik demek.

Site içi seo kadar Site dışı da Önemlidir.
Kendimden örnek vereyim. googlede toshiba diye aratııgımda ilk sıra ;
toshiba.com

2. Sıra toshiba.com.tr

Ben com.tr uzantılı olana girerim. Bana göre Kurulmsal nitelik taşıdıgı
için Güven veriyor. Ve bu Seo açısından 1-0 önde olmak demek.

Kesinlikle. Benim de demek istediğim nokta zaten. SEO ve arama motoru dışında insan faktörü var. Benim için aradığım bilgiyse eğer .com, .com.tr, .cc olması farketmez. Beni memnun etmesi yeterlidir.

Şuda var tabii ki adam çeşitli yollar ile sitesini üstlere taşır uzantısı farketmez ama site çöptür ona yapacak bir şey yok. :)

wmaraci

Adem Altan Adem Altan E-ticaret/Adwords Uzmanı Kullanıcı
  • Üyelik 13.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek E-ticaret Yöneticisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 160
  • Beğeniler 37 / 28
  • Ticaret 2, (%100)
Domaini hiçe saymak doğru olmaz. Etkisinin sanıldığı kadar büyük olmadığını söylemek daha doğru olur bence. Resmi uzantıların değerini hepimiz biliyoruz.

Ek olarak şahsi kanaatim Türkiye'de yapılan bir aramada aynı özelliklere sahip, tüm verileri eşit 2 domainin (hostingi de yerel sunucuda farzedelim) .com ve .de uzantılarını karşılaştırırsak .com başarılı olacaktır.

Sebebine gelirsek Google aptal değil. .de uzantısının Almanya'ya özgü olduğunu bilecektir. Dolayısı ile .com gibi global bir uzantı ile .de gibi yerel bir uzantı arasında fark olması beklenebilir.

Öte yandan pek çok uzantının aslında yerel bölgeleri kapsadığını düşünecek olursak .com (alma imkanı varsa) tercih sebebi olmalıdır.

Not: Yazdıklarımın tamamı şahsi fikrimdir. Amacım fikrinizi çürütmek değil. :)

E-ticaret Uzmanı/Danışmanı - Adwords Uzmanı

MagaraAdami MagaraAdami PM atabilirsiniz Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 2814
  • Beğeniler 382 / 974
  • Ticaret 2, (%100)
Zaten Önemli olan Memnun etmek değil mi :D Güzel örnekler verebilirim Bu memnun etme ile ilgili ama Açık bir platformdayız . Ayıp olur :)

Okşadıkça insanları, içinden çıkıyor Cini...

• Üyelik 26.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1084
  • Beğeniler 304 / 530
  • Ticaret 4, (%100)

Adem Altan adlı üyeden alıntı

Domaini hiçe saymak doğru olmaz. Etkisinin sanıldığı kadar büyük olmadığını söylemek daha doğru olur bence. Resmi uzantıların değerini hepimiz biliyoruz.

Ek olarak şahsi kanaatim Türkiye'de yapılan bir aramada aynı özelliklere sahip, tüm verileri eşit 2 domainin (hostingi de yerel sunucuda farzedelim) .com ve .de uzantılarını karşılaştırırsak .com başarılı olacaktır.

Sebebine gelirsek Google aptal değil. .de uzantısının Almanya'ya özgü olduğunu bilecektir. Dolayısı ile .com gibi global bir uzantı ile .de gibi yerel bir uzantı arasında fark olması beklenebilir.

Öte yandan pek çok uzantının aslında yerel bölgeleri kapsadığını düşünecek olursak .com (alma imkanı varsa) tercih sebebi olmalıdır.

Not: Yazdıklarımın tamamı şahsi fikrimdir. Amacım fikrinizi çürütmek değil. :)

Hayır, tabii ki sizin ve herkesin görüşleri önemli forumun amacı bu zaten. Bahsettiğiniz gibi Google faktörünün detayına inersek çok farklı işler var. İstanbul'dan bir arama yapsak ve aynı aramayı Ankara'dan başka biri yapsa sıralama farklı şekilde olacaktır. Keza dil yapısı içinde. Kodlarken yapısını en yada tr yapmanız bile bu sonuçlara etki edecektir.

Benim demek istediğim sadece .com, .net gibi bir alan adı uzantısı dolu ise kullanıcılar projelerinden vazgeçiyorlar.

Vazgeçmemek lazım.

Adem Altan Adem Altan E-ticaret/Adwords Uzmanı Kullanıcı
  • Üyelik 13.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek E-ticaret Yöneticisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 160
  • Beğeniler 37 / 28
  • Ticaret 2, (%100)

Kaplan adlı üyeden alıntı

Hayır, tabii ki sizin ve herkesin görüşleri önemli forumun amacı bu zaten. Bahsettiğiniz gibi Google faktörünün detayına inersek çok farklı işler var. İstanbul'dan bir arama yapsak ve aynı aramayı Ankara'dan başka biri yapsa sıralama farklı şekilde olacaktır. Keza dil yapısı içinde. Kodlarken yapısını en yada tr yapmanız bile bu sonuçlara etki edecektir.

Benim demek istediğim sadece .com, .net gibi bir alan adı uzantısı dolu ise kullanıcılar projelerinden vazgeçiyorlar.

Vazgeçmemek lazım.

O halde yazınızın amacını ben yanlış anlamışım. :)
Projelerden vazgeçmek konusunda tek sorun uzantıysa sonuna kadar haklısınız.

E-ticaret Uzmanı/Danışmanı - Adwords Uzmanı

dry dry WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek soğutma
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** S**
  • Mesajlar 27
  • Beğeniler 1 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
teşekkürler güzel bilgi

rws rws WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek kimyager
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 666
  • Beğeniler 94 / 138
  • Ticaret 2, (%100)
türkiye içinse proje com.tr, gen.tr, web.tr gibi domainlerin google da com net org a göre daha avantajlı olduğunu düşünmüşümdür,,

ayrıca tk uzantılı siteler açtım, çok geç indexleniyor ve arama sonuçlarında pek olmuyordu, com'da böyle bir sorunum olmadı

Bence uzantılar arama motoru için önemlidir ama öyle abartılacak şekilde değil,

wordpress-html-css-web işleri yapılır
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al