wmaraci reklam

Bozulduğu Sanılan Google XML Sitemaps Hakkında

2 Mesajlar 683 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Durotan Durotan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek 3D Sanatçı
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad F** T**
  • Mesajlar 1676
  • Beğeniler 204 / 340
  • Ticaret 2, (%100)
Merhaba arkadaşlar. Bildiğiniz gibi son günlerde Google XML Sitemaps birçok güncelleme aldı ve ben de dahil birçok kişi eklentinin bozulduğunu düşünerek ya kaldırdık, başka alternatiflere yöneldik yada sürüm düşürdük.

Ancak birkaç dakika önce öğrendiğim bilgilere göre durum böyle değilmiş, sadece Google XML Sitemaps yeni bir formata geçiş yapmış.

Şöyle ki, GXS artık sitelerimizi yeni site haritası formatına göre indeksliyormuş.

Yani artık tüm indeksi tek bir site haritasında göstermek yerine, aylık olarak alt site haritalarına ayırarak Google'ı bilgilendiriyor.

Yeni harita formatının nimetleriyse şöyleymiş (eklenti yazarının kendi sitesinden alıntıdır):

• Sunucu taraflı kaynak tüketimi daha düşük olacak. Bu, yüksek hafıza ve CPU gerektiten büyük boyutlu site haritası yerine, daha az hafıza ve CPU gerektiren küçük site haritaları demek.

• Site haritanız artık daha çok içerik alabilecek. Her site haritası boyut ve URL sayısı bakımından sınırlıdır. Site haritasını ayırmak, içeriğiniz için daha çok yer demek.

• Site haritası daha hızlı yüklenecek. Alt site haritaları daha küçük olduğundan artık site haritalarınız çok daha hızlı yüklenecek.

Eklenti sahibi bu konu hakkında Sık Sorulan Sorular da hazırlamış:

Soru: Her alt site haritasını Google'a ayrı ayrı bildirmek zorunda mıyım?
Cevap: Hayır, GXS bu işi kendi hallediyor.

S: Yeni site haritası formatı hitlerime zarar verecek mi?
C: Hayır, neden olsun. Yeni format zaten Google'ın kendisi tarafından tanımlandı.

S: Bir sebepten ötürü, yeni formatı beğenmedim. Eskisine dönebilir miyim?
C: Yeni formatı kullanmamak için bir sebep yok fakat yine de dönmek istiyorsanız eklentinin 3.x sürümlerini kullanabilirsiniz. 4.x'ten itibaren yeni formata geçildi.

Eklenti sahibinin sitesindeki açıklama: http://www.arnebrachhold.de/projects/wordpress-plugins/google-xml-sitemaps-generator/google-xml-sitemap-generator-new-sitemap-format/
rezcaxu Malcolm X

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Malcolm X Malcolm X Elimden Geliyor Kullanıcı
  • Üyelik 17.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 456
  • Beğeniler 102 / 152
  • Ticaret 0, (%0)
2013 yılında sadece 3 güncelleme yapan GXS , 2014 yılında son 1 ayda 6 güncelleme yaptı, bunu da dikkate alırsak, sisteme ilk geçtiklerinde ufak tefek sıkıntılar vardı fakat son zamanlarda bunları düzelttiler. Ben hiçbir sitemde değiştirmedim plugini fakat verimini ancak alabiliyorum. 1 aydır indexlemeler geç oluyordu. son güncellemeleri fena değil sanırım, daha iyi zaman olarak..

Elimden Geliyor
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al