wmaraci reklam

laptop kurtarma

7 Mesajlar 4.338 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

kuruoglu kuruoglu Sms Onayı Gerekli Kullanıcı
  • Üyelik 13.02.2011
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 700
  • Beğeniler 123 / 149
  • Ticaret 7, (%100)
Notebookunuzu kullanırken üzerine su, çay, kola yada herhangi bir sıvı döküldüyse endişelenmenize hiç gerek yok.

Ne Yapmam Lazım?

Öncelikle laptopınıza sıvı döküldüğü an;

- Laptopı eğer o an adaptörle çalıştırıyorsanız adaptörün fiişini sökün ve laptopı kapatın.

- Kapalı olan laptopın pilini sökün.

- Daha sonra zaman kaybetmeden laptopı ters V şeklinde açarak sıvının alta doğru anakarta ilerlemesini engellemelisiniz.

Sıvı teması açıkken meydana geldiyese ve çalışmasında başta problem çıkarmasada ilerki zamanlarda sıvı anakart devrelerinde oksitlenmeye neden olur. Buda ciddi anakart arızalarına hatta anakartın kullanılamaz olmasına yol açabilir.

Eğer sıvı döküldüğü anda yukarda saydığımız işlemleri gerçekleştirdiyseniz kısmi arızalarla kurtarma olasılığınız var. Klavye, touchpad vs. Yok eğer gerçekleştiremediyseniz ve sıvı anakarta kadar inmiş olabilirse ciddi arızalar kapıda demektir. Sıvıdan dolayı anakart ve diğer tüm bileşenlerinde oksitlenme ve diğer arızalar söz konusu olabilir. Bu tür durumlarda yapılacak en iyi şey zaman kaybetmeden laptopı servisine vererek tamir işlemini gerçekleştirmek olacaktır. Çünkü herhangi bir kısa devre yaşanmadan, anakartta tahribat gelmeden notebookunuzu teknik servisine ulaştırmanız arızaların ilerlemesini önleyebilir.

SIVI TEMASI MEYDANA GELEN ANAKARTTA YAPILAN İŞLEMLER

Öncelikle anakart kasadan ayrılır. İşlemci, ram, wi-fi, modem, gibi parçalar anakarttan çıkartılıp Ultrasonic Test Cihazıda anakart test edilir.

Anakart üzerinde herhangi bir yanmış ve sigortası atmış devreler varsa bunlar değiştirilir.

Test cihazında tespit edilen sıvı temasına uğrayan devrelerin temizlenme aşamasına geçilir.

Özel kimyasal maddeler ve solüsyonda bekletilip anakart temizlenir. Notebook çalıştırmadan anakart tekrar Ultasonic Test Cihazında test edilir.

Kaynak

wmaraci
reklam

StaLker StaLker Cep Telefonu Kullanıcı
  • Üyelik 14.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Cep Telefonu
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 512
  • Beğeniler 1 / 6
  • Ticaret 2, (%100)
Faydalı bilgi Laptop Kullananlar için ben Pc den Başka birşey kullanmam Klavyeye Su Çay Cola Döküldüğü zamanda hiç bişi olmamış gibi elimle silip devam ediyorum :D

MooseMordecai MooseMordecai Kişisel düşünceler Kullanıcı
  • Üyelik 30.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 96
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
En korktugum sey. Haydi neyse normal laptopa dokulunce hemen ilk yardim yapariz, gerekli gorursek acariz. Ya bide Apple'a dokulse? Otur agla, acilmazda o. :)

Minare Minare Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 37 /
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 639
  • Beğeniler 0 / 4
  • Ticaret 1, (%100)
En kötüsü benim başıma gelmiştir. Bir fincan sıcak çayı laptopu ilk aldığım gün dökmüştüm üzerine sere serpe hem de. Hemen laptopu kapattım ve ters çevirdim. Hatırlıyorum 1 hafta sonra açmıştım laptopu korka korka. 5 sene kullandım o laptopu sorunsuz (:

Tşk ler bilgi için.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Arakablosu Arakablosu Wmaracı Sakinlerinden Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 38 /
  • Meslek Güvenlik
  • Mesajlar 340
  • Beğeniler 3 / 1
  • Ticaret 2, (%100)
inş. böyle bişey olmaz,laptop'a alıştık sabit kalamıyoruz bi odada işe vs'de götürüyorum yoksa masaüstü en iyisi aslında:)

Bariswp Bariswp ZM Kullanıcı
  • Üyelik 27.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ZM
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 2267
  • Beğeniler 316 / 445
  • Ticaret 15, (%100)
en iyi laptop ya masaüstü artık ilham bile vermiyor :)

isodmin isodmin Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Waiter / Writer / Webmaster
  • Konum Suudi Arabistan
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 905
  • Beğeniler 223 / 159
  • Ticaret 4, (%100)

Moose Mordecai adlı üyeden alıntı

En korktugum sey. Haydi neyse normal laptopa dokulunce hemen ilk yardim yapariz, gerekli gorursek acariz. Ya bide Apple'a dokulse? Otur agla, acilmazda o. :)

Otur Ağla :D:D:D:D

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al