wmaraci reklam

Ziyaretçiyi Takipçiye Dönüştürmek

4 Mesajlar 677 Okunma
wmaraci reklam

isousluer isousluer Usluer Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum Konya
  • Ad Soyad İ** U**
  • Mesajlar 4900
  • Beğeniler 1419 / 2962
  • Ticaret 45, (%100)
Blog tutan herkesin istediği ortak şeylerden biri de bloguna gelen ziyaretçileri takipçiye dönüştürmektir. Çünkü blogların var olma amaçlarının en başında takipçiler gelir. Tabi öncelikle ziyaretçi ile takipçi arasındaki farkı anlamamız gerekir. Ziyaretçi blogunuza arama motorlarından veya başka bir yerden yönlendirilerek gelmiş kişidir, işini halleder çıkar. Takipçi ise blogunuzun adresini ezberlemiş, bir veya iki günde bir blogunuza direkt giren, acaba yazı yazmış mı diye meraklanan kişidir. Tabi blogunuza gelen ziyaretçiyi takipçiye dönüştürmeden önce yapılması gereken belli başlı şeyler vardır. Mesela bunların en başında alan adı seçimi gelir. Ben blogun ismini usluer.net yapmak yerine gaydırıgubbakcemilem.tk yapmış olsaydım bu benim ne derece ciddiyetsiz olduğumu apaçık göstermiş olurdu. Bunun yanında tema seçimi, nasıl bir üslupla yazı yazdığınızda önemlidir. Bütün bunları bildiğinizi farz ederek ana konuya dönmek istiyorum.

Öncelikle şunu çok iyi belirlemelisiniz. Yazmış olduğunuz yazılar kimlere hitap ediyor. Mesela 35 yaşlarında bir annenin tuttuğu blogu yine çoğunlukla kendi gibi anneler takip edecektir. Bu annenin bloguna tutup da WordPress kodları eklemesi takipçi kaybına yol açar.

1-) Ziyaretçi Analizi Yaparak Hareket Edin

Blogunuza gelen ziyaretçilerin blogunuza ne şekilde geldiğini, hangi sayfalarda gezindiklerini, ne kadar süre blogunuzda kaldıklarını öğrenmeniz çok zor değil. Bunun için Google’ın bir servisi olan Analytics‘i kullanmanız yetiyor. Bu konuda ilk dikkat etmeniz gereken şey gelen ziyaretçinin arama motorlarından ne aratarak bloguna geldiği. Örnek vermek gerekirse 100 ziyaretçiden yarısına yakını blogunuza WordPress içerikli aramalarla geliyorsa WordPress içerikli yazılarınızı yazarken biraz daha özen gösterebilirsiniz. Hatta WordPress içerikli yazılarınıza biraz daha ağırlık verebilirsiniz.

2-) Ziyaretçilerin Blogunuzda Daha Fazla Kalmasını Sağlayın

Şöyle ki; ziyaretçi blogunuza girdi, işini halletti, tam çıkacakken öyle bir şey görmeli ki biraz daha fazla blogunuzda kalsın. Mesela benim kendi blogumda kullandığım bir taktikten bahsedeyim. Instagram’da paylaştığım fotoğrafları WP-Instaroll eklentisi yardımıyla blogun altında paylaşıyorum. Bu sayede anasayfayı inceleyen ziyaretçi Instagram fotoğraflarını görüp merak ederek fotoğraflara bakıyor. Dolayısıyla blogda daha fazla vakit geçirmiş oluyor. Aslında burada asıl amaç ziyaretçinin blogda daha fazla vakit geçirmesinden ziyade vakit geçirirken aklına bir şeyi yer ettirmek ve blogun adresini aklının bir köşesine kazımak.

3-) Kendinizle İlgili Ufak Şeyler Paylaşın

Yine kendi blogumdan örnek vermem gerekirse sağ menüde paylaştığım okuyorum bölümünü örnek verebilirim. Bunun yanında izlediklerim kategorisinde izlediğim filmleri kendimce yorumlayarak paylaşmamı da örnek olarak verebilirim. Neden böyle bir şey yapmalıyız diye soracak olursanız birçok insan karşısındaki insanın ne yaptığını, nereleri gezdiğini, ne okuduğunu, ne izlediğini veya ne dinleğini vs. merak eder. Hal böyle olunca blogunuza gelen ziyaretçiler de sizinle ilgili ufak detayları merakla takip edecektir. Tabi yemek tarifleri ile ilgili blog tutan birinin tutup da izlediği filmi yorumlaması pek hoş olmayacaktır. Bunun yerine günlük yaptığı yemeğin fotoğrafını çekip blogunda paylaşabilir.

4-) Düzenli Olarak Yazın

Kendinize bir plan belirleyip iki güne bir veya günlük olarak yazı yazmaya özen gösterin. Tabi günlük yazı çıkartacağım diye de çöp yazılar yazmayın. Hiç olmadı üç güne bir kaliteli yazılar yazın. Daha önce blogunuza gelen ziyaretçi daha sonra tekrar blogunuza girerse bu adam daha blogunu güncellemiyor deyip çıkmasın.

5-) Yorumlara En Kısa Sürede Cevap Verin

Herhangibir yazınızı okuyan bir ziyaretçi o yazı ile ilgili bir soru soracaksa sorusunu yüzde seksen ihtimal yorum alanında yüzde yirmi ihtimal ise iletişim sayfasında sormayı tercih eder. İşte tam bu noktada yazdığınız yazıya bırakılan yorumlara en kısa sürede cevap vermek çok önemlidir. Yorumu bırakan ziyaretçi yorumunun günlerden beri onaylanmadığını görürse o bloga bir daha adımını atmaz. Fakat yoruma en kısa sürede dönüş yaparsanız o ziyaretçinin daha sonra o bloga tekrar uğrayacağı neredeyse garantidir.

Blogunuza gelen ziyaretçiyi takipçiye dönüştürmek için dikkat etmeniz gereken 5 altın kural bunlardır. Tabi ki bu maddelere daha fazlası da eklenebilir. Fakat yıllardır blog tuttuğum için edindiğim tecrübelere dayanarak bu maddelerin en önemli maddeler olduğunu söyleyebilirim.

Kaynak: Ziyaretçiyi Takipçiye Dönüştürmek

wmaraci
reklam

bugrahanisbakan bugrahanisbakan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Amasya
  • Ad Soyad B** İ**
  • Mesajlar 266
  • Beğeniler 59 / 108
  • Ticaret 6, (%100)
Çok güzel bir yazı olmuş.Teşekkürler.

isousluer isousluer Usluer Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum Konya
  • Ad Soyad İ** U**
  • Mesajlar 4900
  • Beğeniler 1419 / 2962
  • Ticaret 45, (%100)

bugrahanisbakan adlı üyeden alıntı

Çok güzel bir yazı olmuş.Teşekkürler.

Ben teşekkür ederim.

SafakCALiSKAN SafakCALiSKAN lafliyorum.com Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Amele V.2
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Ş** Ç**
  • Mesajlar 4640
  • Beğeniler 1124 / 1124
  • Ticaret 7, (%100)
sadece başlıklar bile okunsa birşeyler öğrenilir.
eyv...

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al