wmaraci reklam

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

13 Mesajlar 6.367 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

burakisci burakisci Wordpress Tema Yapımcısı Kullanıcı
  • Üyelik 16.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Wordpress Tema Yapımcısı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** i**
  • Mesajlar 1897
  • Beğeniler 371 / 522
  • Ticaret 23, (%100)
WordPress kullanmaya yeni başlayan kullanıcıların çelişkiye düştükleri , etrafta birbiriyle çelişkili ifadelerin bulunduğu wordpress kalıcı bağlantı ayarları yazımız da size en doğur dolu göstermeye çalışacağız.Öncelikle wordpress kalıcı bağlantı ayarlarımızı değiştirebilmemiz için ayarlar kısmından kalıcı ayarlar bölümüne gelmemiz gerekiyor.Wordpress bize kalıcı bağlantılar konusunda birçok seçenek sunuyor , hatta kendi özel yapımızı kullanmamıza bile olanak sağlıyor.

Başlangıçta tüm wordpress altyapısı ile hazırlanan sitelerin bağlantı uzantıları varsayılan şeklindedir.Resimde de görüldüğü gibi wordpress tarafından bize sunulan bazı kalıcı bağlantı ayarlarının çalışma prensibini anlamışsınızdır.Bu kısım bizi fazla ilgilendirmiyor , bizi asıl ilgilendiren konu ise özel yapı bölümüdür ; bu bölümden SEO uyumlu wordpress kalıcı bağlantı ayarlarını ayarlayacağız.

/%postname%.html

Genel olarak SEO uyumlu olarak kullanılan ve birçok kişi tarafından kullanılan kalıcı bağlantı ayarıdır.Wordpress kullanan birçok siteye baktığımızda bu yapıyı kullanıldığını göreceksiniz.Bir çok SEO uzmanı tarafından önerilmektedir.Ayrıca ".html" kullanmamız yazımızın indexlenmesi için sitemize giren arama motoru botlarına yazının dili hakkında bilgi verdiğinden yazımızın daha hızlı indexlenmesini sağlar.

/%postname%

Azımsanamayacak kadar büyük bir kitle ise yukarıda ki yapıyı önermektedir.Bu kişiler ".html" uzantının gereksiz olduğunu düşünmektedir.Ancak bu bağlantı ayarının dezavantajları vardır.Eğer bu yapıyı kullanırsanız yazınızın ; kategori , etiket ve arşiv sayfalarından ayrı olduğunu gösteremezsiniz.Ancak ".html" uzantısını kullanarak yazınızın bir yazı olduğunu belirtiyorsunuz.Bazı kişiler ise kısa url yapılarının SEO açısından daha önemli olduğunu savunduğundan ".html" uzantısını kullanmıyorlar ancak html uzantısı noktadan sonra geldiği için sorun yoktur.

Daha birçok kalıcı bağlantı ayarı vardır ancak bu uzantılar özel amaçları olan siteler tarafından kullanılabileceğinden dolayı bunları paylaşmamıza gerek duymuyorum.Yukarıdaki ilk kalıcı bağlantı tipi tarafımızdan önerilmektedir.Konu hakkında ki öneri ve sorunlarınızı yorum olarak belirtebilirsiniz , en kısa zamanda size dönüş sağlamaya çalışacağız.

Kaynak:WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

wmaraci
reklam

YusufKISA YusufKISA yusufkisa.com Kullanıcı
  • Üyelik 06.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek YMM Hizmetleri
  • Konum Adana
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 872
  • Beğeniler 81 / 104
  • Ticaret 16, (%100)
Hocam makale güzel olmuş tebrikler yanlız : /%category%/%postname%/ bu şekilde kullanılması daha iyi olacaktır diyerekten düşünüyorum.

Birde kategori ile etiketlerinde düzenlenmesi gerekmektedir.

Kategori 'ye category yerine kategori veya konu yazılabilir.

Etikete ise tag yerine " e veya etiket " yazılabilir diye düşünüyorum.

• Üyelik 16.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** i**
  • Mesajlar 1897
  • Beğeniler 371 / 522
  • Ticaret 23, (%100)

Bu konuyu önümüzde ki günlerde başka bir makale de anlatacağım

yanlız : /%category%/%postname%/ bu şekilde kullanılması daha iyi olacaktır diyerekten düşünüyorum.

Son zamanlarda bende "/%category%/%postname%/.html" uzantısının başarısını incelemekteyim , incelemem bitince bu konu hakkında ki sonuçlarımı da paylaşacağım.

nadlog nadlog Kabul Edilmedi Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek SEO Stratejisti
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 255
  • Beğeniler 70 / 42
  • Ticaret 3, (%100)

Yusuf KISA adlı üyeden alıntı

Hocam makale güzel olmuş tebrikler yanlız : /%category%/%postname%/ bu şekilde kullanılması daha iyi olacaktır diyerekten düşünüyorum.

Birde kategori ile etiketlerinde düzenlenmesi gerekmektedir.

/%category%/%postname%/ kombinasyonunun etkinliğini denedim ben hocam. Açıkçası bir faydasını göremedim.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

YusufKISA YusufKISA yusufkisa.com Kullanıcı
  • Üyelik 06.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek YMM Hizmetleri
  • Konum Adana
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 872
  • Beğeniler 81 / 104
  • Ticaret 16, (%100)
Siz göremediniz belki ama ben gördüm hocam.

Onur07 Onur07 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 31.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 850
  • Beğeniler 596 / 114
  • Ticaret 2, (%100)
Hocam lütfen yanlış bilgi vermeyin .html'in hızlı index gibi bir etkisi yok . :)

nadlog nadlog Kabul Edilmedi Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek SEO Stratejisti
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 255
  • Beğeniler 70 / 42
  • Ticaret 3, (%100)

Yusuf KISA adlı üyeden alıntı

Siz göremediniz belki ama ben gördüm hocam.

Doğrudur hocam. Siz muhakkak ki benden daha deneyimlisinizdir. Ben sadece kendi tecrübemi paylaşmak istedim.

• Üyelik 16.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** i**
  • Mesajlar 1897
  • Beğeniler 371 / 522
  • Ticaret 23, (%100)

Onur07 adlı üyeden alıntı

Hocam lütfen yanlış bilgi vermeyin .html'in hızlı index gibi bir etkisi yok . :)

Botlar bir yazıyı indexlemek için siteye girdiklerinde öncelikle sayfanın kodlama dilini araştırdıklarından sayfa uzantısını .html olarak belirterek sayfanın kodlama dili hakkında onlara bilgi veriyorsunuz ve işlemlerini hızlandırıyorsunuz , diğer türlü botlar sayfanın dil yapısını çözmek için vakit harcıyorlar...Bu arada kazanılan veya kaybedilen zaman farkı gelişmiş sitelerde pek etkisini gösteremese de yeni açılan sitelerde gözle görülür bir etki gösteriyor...

isousluer isousluer Usluer Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum Konya
  • Ad Soyad İ** U**
  • Mesajlar 4900
  • Beğeniler 1419 / 2962
  • Ticaret 45, (%100)
Deneyimlerime göre .html uzantısının hiçbir artısı yok.
Batuhan Onur07

kişi bu mesajı beğendi.

Onur07 Onur07 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 31.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 850
  • Beğeniler 596 / 114
  • Ticaret 2, (%100)

burakisci adlı üyeden alıntı

Botlar bir yazıyı indexlemek için siteye girdiklerinde öncelikle sayfanın kodlama dilini araştırdıklarından sayfa uzantısını .html olarak belirterek sayfanın kodlama dili hakkında onlara bilgi veriyorsunuz ve işlemlerini hızlandırıyorsunuz , diğer türlü botlar sayfanın dil yapısını çözmek için vakit harcıyorlar...Bu arada kazanılan veya kaybedilen zaman farkı gelişmiş sitelerde pek etkisini gösteremese de yeni açılan sitelerde gözle görülür bir etki gösteriyor...

Bunun için sitemap yok mu ? Hadi onu da geçtim her seferinde taramaz ki ilk girdiğinde alınan ayarları kullanır her seferinde . :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al