wmaraci reklam

Fransa'da Soykırım Yasası Kabul Edildi !

11 Mesajlar 2.470 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

cokbaska cokbaska WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 /
  • Meslek Serbest Meslek
  • Mesajlar 712
  • Beğeniler 22 / 115
  • Ticaret 9, (%100)
Fransa'da Soykırım Yasası Geçti

Fransa Ulusal Meclisi, "soykırımların inkarının cezalandırılması" yasa teklifini kabul etti.

Türkiye ile Fransa arasında günlerdir gerilime neden olan yasada sona gelindi. Fransa meclisinde yapılan oylamada 'soykırım'ın inkarının suç sayılması için ceza verilmesi yönündeki yasa teklifi kabul edildi.

Taslağı hazırlayan milletvekili, Türkiye'nin boykot tehdidinin ciddiye alınmaması çağrısında bulundu.

Ermeni tehcirinin 'soykırım' olduğunu daha önce kabul eden Fransa, bu kez iddiaları inkar edenlere ceza verilmesini öngören yasayı oyluyor.

Eğer senato ve Sarkozy yasayı onaylarsa İsviçre ve Slovakya örneğinde olduğu gibi 'Ermeni soykırımı yoktur' diyenler cezalandırılacak. Ankara ile Paris arasında gerilime neden olan yasa taslağı Fransa Ulusal Meclisi'nde görüşülmeye başlandı.

'KAYNAK AB YASALARI'
Genel kurulda ilk olarak, yasa teklifini kaleme alan iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) Marsilya milletvekili Valerie Boyer söz aldı. Boyer, soykırımın inkarının suç sayılması yasa teklifinin AB yasalarından alınarak Fransa yasalarına uyarlandığını söyledi.

Yasa teklifiyle Türkiye'nin hedef alınmadığını iddia eden Boyer, bu yasanın Türk-Fransız ilişkilerini zedelememesini dilediğini belirtti:

"Amacımız ilişkileri zedelemek değil. Ticari ilişkilerin zedeneleceğini düşünmüyorum. Ambargo gibi tehditlerin hayata geçeceğini sanmıyorum. Türkleri gerçeklerle yüzleşmeye davet ediyorum. Bizi hoşgörü ile karşılayacaklarını düşünüyorum."

Valerie Boyer, milletvekillerine 'Türkiye'nin tehditlerini ciddiye almayın' çağrısında bulundu: "Türkiye, Fransa gibi Dünya Ticaret Örgütü üyesi, bizi boykot edemez."

'SARKOZY ERMENİSTAN'I KARDEŞ ÜLKE İLAN ETTİ'
Sarkozy'nin Ermenistan'ı kardeş ülke ilan ettiğini hatırlatan Boyer, "Dostluğun ötesinde ilişkilerimiz var. Ermeniler, Fransa'da yani kendi ülkelerinde huzur içinde yaşamak istiyorlar" diye konuştu.

DIŞİŞLERİ BAKANI JUPPE MECLİSTE YOK
Fransa hükümetinin yasa teklifi görüşmelerine düşük profille katılması dikkat çekti. Özellikle Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe'nin meclise gelmeyerek, yasaya destek vermemesinin önemli olduğu belirtildi. Juppe, Davutoğlu'yla yaptığı görüşmede de "Biz yaptık, siz yapmayın" diyerek yasa teklifini desteklemediğini açıklamıştı.

PARLAMENTODA YASALAŞMASI YETERLİ DEĞİL
Teklifin mecliste kabul edilmesi yasalaşması anlamına gelmiyor. Senatonun da meclisten geçen aynı metni oylayıp kabul etmesinin ve Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin bunu imzalayıp resmi gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KONUŞACAK
Yasa oylanmadan siyasi grup temsilcileri ve hükümet adına bir bakan söz alacak. Meclisteki bu konuşmaların ardından siyasi parti temsilcileri söz alarak konuşma hakkına sahip.

Yasa teklifi, 7 Aralık'ta Fransa meclisi yasalar komisyonunda kabul edilmişti. Önceki gün başkanlık divanında hükümetin de itiraz etmemesi üzerine teklif, resmen bugün gündeme alınmıştı.

1 YIL HAPİS 45 BİN EURO
Yasa teklifinde, ''Fransız yasaları tarafından tanınan soykırımların reddi, bir yıl ve 45 bin Euro para cezasına çarptırılır'' ifadesi yer alıyor. Fransa parlamentosu, 29 Ocak 2001 tarihinde, ''Fransa, 1915 yılındaki Ermeni soykırımını tanır'' ifadesiyle kaleme alınan bir yasayı onaylamıştı.

SARKOZY DAHA ÖNCE REDDETMİŞTİ
Fransa meclisi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarının suç sayılmasını öngören bir yasa teklifini 2006 yılında onaylamıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bu teklifin senatoya gelmesini engellediği için teklif yasalaşmamıştı.

Fransa'daki Sosyalistler, bu yasa teklifini geçtiğimiz ayıs ayında senato gündemine getirmiş, ancak ezici bir çoğunlukla teklifin oylanma önerisi reddedilmişti.

BÜYÜKELÇİ DÖNECEK
Yasa teklifinin kabul edilmesi halinde Türkiye, Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu'nu Ankara'ya geri çekecek. Fransa'nın da diplomatik teamül gereği, Ankara'daki Büyükelçisini Paris'e geri çağırması bekleniyor.

Teklifin kabul edilmesi halinde, bakan ve milletvekili ve diğer üst düzeyde bürokratların Fransa'ya yapacağı ziyaretlerin askıya alınması bekleniyor.

2001 yılında kabul edilen yasanın ardından Türkiye eski Paris Büyükelçisi Sönmez Köksal'ı Ankara'ya geri çekerken, Fransa'ya yapılan bütün resmi ve özel ziyaretler askıya alınmıştı.

EKONOMİK İLİŞKİLER ZARAR GÖRECEK
Yasa teklifinin Fransa meclisinden kabul edilmesi, iki ülke arasında son yıllarda giderek artan ekonomik ilişkileri de olumsuz yönde etkilemesi bekleniyor.

Yasa teklifini engellemek için Paris'e gelen TÜSİAD ve TOBB temsilcileri, THY'nin satın alacağı çok sayıda Airbus uçağı ve Türkiye'nin gelecek 10 için açacağı 100 milyar dolarlık enerji ihalelerinin olumsuz yönde etkilenebileceği uyarısında bulunmuştu.

2010 yılı rakamlarına göre, Türkiye, Fransa'nın en fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 6 milyar 264 milyon Euro ile 11. sırada. Fransa'nın en fazla ithalat yaptığı ülkeler sıralamasında Türkiye, 5 milyar 402 milyon Euro ile 16. sırada.

Fransa'nın 2011 yılının ilk 10 ayı için Türkiye'ye yaptığı ihracat 5 milyar 693 milyon Euro. Fransa'nın, 2011 yılının ilk 10 ayı için Türkiye'den yaptığı ithalat oranıysa 4 milyar 929 milyon Euro. '

wmaraci
reklam

kuruoglu kuruoglu Sms Onayı Gerekli Kullanıcı
  • Üyelik 13.02.2011
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 700
  • Beğeniler 123 / 149
  • Ticaret 7, (%100)
Muhatap Türkiye diye değil ve sorun Fransa kökenli diye de değil.
Sorun; siyasetçilerin uzmanlık alanı dışında, çıkar kaygısı amaçlı kanun çıkarma teşebbüsü.

SemihT SemihT Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 28.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Stajyer Muhasebeci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1252
  • Beğeniler 103 / 134
  • Ticaret 28, (%100)
Böyle bir yasamı olur ya:!

alparslan alparslan Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 10.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 308
  • Beğeniler 27 / 39
  • Ticaret 9, (%100)
Böyle bir ülkeyle hiçbir ilişkimizin olmaması lazım. Bakalım Türkiye ne yapıcak. İnşallah lafta kalmaz büyükelçinin çekilmesi dışında önemli adımlar atılır.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

cokbaska cokbaska WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 /
  • Meslek Serbest Meslek
  • Mesajlar 712
  • Beğeniler 22 / 115
  • Ticaret 9, (%100)
Ben yorumumu yapmıştım aynen burda da geçiyorum ;

Türk'leri bütün dünya çekemiyor.Çünkü biliyorlar tarihte türklerin ne kadar tehlikeli olduklarını.Bu yüzden bize sayısız oyunlar kuruyorlar.

Kesinlikle katliam yapılmamıştır.Osmanlı tarihinde bile hiçbir katliam yapılmamıştır.Ermeniler bile bunu biliyor ve söylüyor.Ama birileri Fransa üzerinden bize birşeyler yaptırmak için asılsız iddaalar atılıyorlar.

Fransa madem bu kadar insan haklarına düşkün bir ülke ;

Fransa kuzey afrikayı sömürürken yaptığı katliamları neden görmezlikten geliyor ?
Almanya 2.dünya savaşında yahudileri katletmedimi , neden ona sesi çıkmıyor ?

Örnekleri çok bu katliamların , hepsi bitti de bize atılan yalan mı kaldı ?

soner34 soner34 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web / Grafik Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** M**
  • Mesajlar 26
  • Beğeniler 6 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
Türkiye'nin yaptırım uygulama zamanı geldi. Fransaya Ambargo ile başlayabiliriz.

lizatihi lizatihi Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Bilgi Teknolojileri
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** D**
  • Mesajlar 50
  • Beğeniler 55 / 28
  • Ticaret 0, (%0)
1 milyondan fazla Cezayirliyi öldüren Fransa'nın pişkinliği. Biri de çıkıp demiyor ki ulan Cezayir'de yaptıklarınız nedir?

darkthepro darkthepro WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum ABD
  • Ad Soyad C** B**
  • Mesajlar 1809
  • Beğeniler 2 / 459
  • Ticaret 5, (%100)

soner34 adlı üyeden alıntı

Türkiye'nin yaptırım uygulama zamanı geldi. Fransaya Ambargo ile başlayabiliriz.

konuyu çıkartıp niye hortlatıyorsunuz anlamıyorum Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi zaten soykırım yok diye kabul etti ermeniler çıkıp soykırım yaptılar derse suç oluyor artık, onu geçtim fransada çıkıp bağırın 1 adam bile size dokunmaz. fransa ne kadar istesede istesin kanundan geçiremez, sürekli reddediliyor sebebi ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kanunları eğer geçirmeye çalışırsa ülkeye yaptırım uygulanır, fransa ise bu yaptırımların yanı sıra Türkiyeye para ödemekle cezalandırılır , öyle ambargo koymakla olmaz, rusyanın Türkiyeye ambargo bedeli 10 milyar dolar , öyle iki lafa bakmaz

EThumb EThumb www.emretas.org Kullanıcı
  • Üyelik 05.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Facebook
  • Konum Adana
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 223
  • Beğeniler 3 / 45
  • Ticaret 12, (%100)
Bu konuyu hortlatan adamın amacını merak ediyorum.Ne diye hortlattı acaba 5 yıllık konuyu.

soner34 soner34 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web / Grafik Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** M**
  • Mesajlar 26
  • Beğeniler 6 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
@darkthepro ben konuyu görünce direk daldım. hiç tarihine bakmadım 5 yıllık konuyu msj atmışım kendime gülüyorum :)

Ek Olarak: @[EThumb](userid:46712) bi amacım yok. tamamen dikkatsizlik.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al