HTML5 Nedir?

6 Mesajlar 1.237 Okunma
smmexpress

Canahm3t Canahm3t Php Developer Kullanıcı
  • Üyelik 19.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Php Developer
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad A** İ**
  • Mesajlar 169
  • Beğeniler 2 / 14
  • Ticaret 1, (%100)
Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Kulübü bünyesinde eğitmenliğini yapmaya başladığım Web Tasarım kursu başladıktan sonra blogumda HTML5 dersleri hazırlamaya ve yayınlamaya karar verdim. İlk olarak bu derste HTML5 hakkında temel bilgiye ve HTML’in önceki sürümlerine bakacağız.

Bilindiği üzere HTML5, HTML’in son sürümüdür. Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Opera gibi bilindik tarayıcılar tarafından kısmen desteklenmektedir. Google Chrome ve Safari ise bunlara göre daha fazla HTML5 özelliğini desteklemektedir. HTML5′in getirdiği yenilikleri daha iyi anlayabilmek adına öncelikle HTML’in önceki sürümlerinin özelliklerine bir bakalım.

HTML’in Gelişimi ve HTML’in Önceki Sürümleri

HTML 1.0: Çok seviyeli başlıklar, paragraflar ve maddelenmiş listeler için özel formatlamadır. HTML 1.0 serinin ilk ve en kısıtlı sürümüdür.

HTML 2.0: 1995′li yıllarda ün kazanmaya başlamıştır. Getirdiği en büyük özellik doldurulabilir formlardır.

HTML 3.2: 1997 yılında gelmiştir. Bu sürümle birlikte tarayıcılar kendilerine özel etiketler kullanmaya başlamıştır ve bu biz geliştiriciler için sıkıntı olmuştur. Tarayıcı uyumsuzluklarının kökü bu sürüme dayanmaktadır.

W3C: 1998 yılında HTML 3.2 ile gelen uyumsuzluk sıkıntısını çözmek için W3C yani Web Standartları Projesi standartların oluşturulması için devreye girdi.

HTML 4.0: 1999 yılında çıkarıldı. W3C’nin de katkılarıyla sözdizimi açısından en verimli standartlarla birlikte gelmiştir.

XHTML 1.0: 2000 yılında gelen bu sürümle birlikte kodlamadaki kurallar daha da katılaştırıldı.

XHTML 2.0: 2004 yılıyla birlikte Flash ve Ajax teknolojilerini de destekleyen XHTML 2.0 sürümüne ulaştı.

Gelelim HTML 5 Sürümüne

2004 yılı itibariyle çalışmalarına başlanmış olsa da W3C 2007 yılında bu çalışmalara HTML5 ismini verdi. Halen geliştirmesi devam etmektedir. Google, Microsoft ve Apple gibi büyük firmalar HTML5 geliştirilmesini desteklemektedir. Birçok yeni etiket ve özellikle gelen HTML5 öğrenmek için birsürü sebep olsa da kendimce bazı sebepleri aşağıda listeledim.

HTML5 Öğrenmek İçin Sebepler

• Hata kontrolleri önceki sürümlere göre çok daha gelişmiştir

• Yeni anlamsal etiketler ve parametreler işlerimizi kolaylaştırmakta

• Diğer uygulamalar için destek sağlamaktadır

• Ses ve video desteği oldukça gelişmiştir

• input typelara eklenmiş ek özellikler (e-posta, tel, date, color…)

• Canvas tagı kullanılarak JavaScript desteğiyle birlikte 2 boyutlu çizimler kolaylıkla yapılabilmektedir

Boş HTML5 Sayfa Örneği

HTML5 template

<script>
document.createElement('header');
document.createElement('menu');
document.createElement('content');
document.createElement('footer');
</script>

A Blank HTML5 template

This is our content area

This is just a free html5 blank template

As found on html5snippets.com---Follow @charlesdagley

Örneği Görüntülemek İçin Tıklayınız

Kaynak: HTML5 Nedir?

wmaraci
reklam

bsakizli bsakizli Bilgisayar Programcısı Kullanıcı
  • Üyelik 17.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Yönetim Bilişim Sistemleri Uzm
  • Mesajlar 925
  • Beğeniler 102 / 79
  • Ticaret 2, (%100)
Çok faydalı bilgilerden bahsetmişsin tebrik ederim hocam bana göre Html 5 Flash'ı web sitelerinden kaldırma yöntemi olarak kabul ediyorum ben :)

harpoon harpoon WM Aracı E-Mail Onaysız
  • Üyelik 26.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Yazılım Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 196
  • Beğeniler 8 / 35
  • Ticaret 2, (%100)
Endişem odurki bu gidişle flash ve silverlight' ın tahtını çöpe atacak

Canahm3t Canahm3t Php Developer Kullanıcı
  • Üyelik 19.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Php Developer
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad A** İ**
  • Mesajlar 169
  • Beğeniler 2 / 14
  • Ticaret 1, (%100)

sinova adlı üyeden alıntı

Çok faydalı bilgilerden bahsetmişsin tebrik ederim hocam bana göre Html 5 Flash'ı web sitelerinden kaldırma yöntemi olarak kabul ediyorum ben :)

harpoon adlı üyeden alıntı

Endişem odurki bu gidişle flash ve silverlight' ın tahtını çöpe atacak

ikinizin de dediğini gibi HTML5 ve CSS3 teknolojileri tarayıcılar tarafından tam anlamıyla desteklenmeye başladığında Flash ve Silverlight'ın webde kullanım oranı dibi bulacaktır. Özellikle HTML5 ile mobil alanında gerçekten sağlam işler çıkacak görüşündeyim. Bu yüzden HTML5 derslerini yavaş yavaş hazırlayıp yayınlamaya başlayacağım.

wmaraci
wmaraci

kilitbilgi kilitbilgi kilitbilgi@gmail.com Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 396
  • Beğeniler 82 / 125
  • Ticaret 3, (%100)
Güzel bir çalışma ve anlatım , teşekkürler.

bsakizli bsakizli Bilgisayar Programcısı Kullanıcı
  • Üyelik 17.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Yönetim Bilişim Sistemleri Uzm
  • Mesajlar 925
  • Beğeniler 102 / 79
  • Ticaret 2, (%100)

Canahm3t adlı üyeden alıntı

ikinizin de dediğini gibi HTML5 ve CSS3 teknolojileri tarayıcılar tarafından tam anlamıyla desteklenmeye başladığında Flash ve Silverlight'ın webde kullanım oranı dibi bulacaktır. Özellikle HTML5 ile mobil alanında gerçekten sağlam işler çıkacak görüşündeyim. Bu yüzden HTML5 derslerini yavaş yavaş hazırlayıp yayınlamaya başlayacağım.

Merakla bekliyoruz o zaman :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al