wmaraci reklam
lidertakipci

Linux Ubuntu Kurulumu > çift işletim sistemi(Geniş Resimli Anlatım)

18 Mesajlar 14.161 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

theCrawLe theCrawLe mobiluzman.com Kullanıcı
  • Üyelik 30.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Muhasebe Uzmanı
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad H** Ç**
  • Mesajlar 2481
  • Beğeniler 615 / 614
  • Ticaret 12, (%100)

Ubuntu, Linux tabanlı ve Debian geleneğini temel alan bir işletim sistemidir. Ubuntu'nun hedefi ortalama bilgisayar kullanıcılarına kullanımı ve kurulumu oldukça basit, güncel ve güvenli bir işletim sistemi sunmaktır. Ubuntu aldığı %30'luk oyla, 2007 yılında masaüstü kullanımında en gözde Linux dağıtımı seçilmiştir. [2]
Ubuntu, herkesin özgürce kullanabildiği; yayınlamakta, kopyalamakta veya kodlarını özgürce değiştirip geliştirebildiği yazılımlardan oluşur. Bunların çoğunluğu GNU Genel Kamu Lisansı ile güvence altına alınmış, özgür yazılım / açık kaynak yazılımlardır.
Ubuntu Güney Afrika'lı girişimci Mark Shuttleworth'e ait Canonical Ltd.'nin sponsorluğunda geliştirilmektedir. Canonical, Ubuntu'yu satarak kâr etmektense, ücretsiz dağıtır. Şirket, Ubuntu'yu kullanan kuruluşlara isterlerse teknik destek satarak gelir sağlar. Canonical Ubuntu'yu açık kaynak kodlu ve özgür yazılım olarak sunduğu için, dünya çapında bu işletim sistemini kullanan ve geliştiren gönüllü kullanıcıları sayesinde, tüm bir işletim sistemini tek başına geliştirmek zorunda kalmaz. Tüm Linux severlerin yaptığı geliştirmeler, onu temel alan Ubuntu'yu da doğrudan geliştirir.
Canonical, Ubuntu dışında resmi olarak üç farklı Ubuntu-benzeri işletim sistemini destekler: Kubuntu, Edubuntu, Ubuntu Sunucu Sürümü (Server Edition).[3] Ayrıca dört farklı Ubuntu benzeri işletim sisteminin geliştirilmesine de katkı sunar: Xubuntu, Gobuntu, Ubuntu Studio, Mythbuntu.[3]
Canonical altı ayda bir Ubuntunun yeni sürümünü çıkarmakta, her sürüm için de on sekiz ay boyunca güvenlik yamaları, geliştirmeleri ve yazılım güncelleştirmeleri desteği sunmaktadır. Ayrıca LTS (Uzun Süreli Destek, Long Term Support) adındaki sürümleri üç yıl boyunca masaüstü bilgisayarlar, beş yıl da sunucu bilgisayarlar için desteklenir ve iki yılda bir çıkar.[4] Ubuntu'nun güncel sürümü Lucid Lynx ise 29 Nisan 2010'da çıkmıştır.

Ubuntu 10.4 LTS Kurulumu

Ubuntu ile Tanışmak Öğrenmek Keşfetmek Denemek veya Tam geçmeden önce bilgi sahibi olmak için var olan işletim sisteminizin yanına ubuntu kurabilirsiniz bunun için önerim disklerinizden ( c: veya d: ) disklerinizden en az 3 en fazla 8 (isteğe göre değişebilir) gb hdd yer ayırmak ben de olduğu gibi

Ayırabilir ubuntuyu Kullanabilirsiniz

eğer HDD doluysa partition magic programı ile veri kaybı yaşamadan disklerini bölüp birleştirebilirsiniz.

DOWNLOAD

Arkadaşlar Ubuntu ücretsiz bir işletim sistemidir. O yüzden kendi sitesinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz
İndirdikten sonra kalıp dosyasını cd yazınız

yazdırma işlemi bittikten sonra cd yi bilgisayara yerleştiriniz

Otomatik Kullan Seçeneği ile '' wubi.exe çalıştır '' a tıklayınız

Daha Sonra Windows içine Kur Seçeneğine Tıklayınız.

Çıkan menüden kuracağınız diski seçin bu bölüm önemli Lütfen Dikkatli yapın

installation drive kısmından yükleyeceğiniz diski( örn K: ) seçin
installation size kısmından kablayacağı alanı seçin
Language kısmından tabiki Türkçe
usernameyi kendi seçer isterseniz farklı bir isim girebilirsiniz
password kısmına mutlaka şifre girmeniz gerekmektedir yüklemeyi başlatmaz isterseniz ubuntuyu kurduktan sonra şifre istememesi için ayar yapabilirsiniz

herşey tamam ise install seçeneğine tıklayınız

Yükleme Biraz Zaman alabilir sabır.... :)

Yükleme Tamamdındı Şimdi Bilgisayar Yeniden Başlatmak İsteyecek Finish diyip kurulumu bitiriniz.

Ayrıca cd yi çıkarmayı unutmayınız..!

Yeniden başladıktan sonra Bilgisayar otomatik olarak grup u tanıyor sizden hangi işletim sistemini kullanmak istediğinizi soruyor ubuntu seçip enter e basalım

Yükleme Devam Ediyor....

şifremizi girdikten sonra masaüstü açılacak

Hiç endişelenmeyin bütün donanımlarınızı otomatik olarak tarayacak yükleyip kuracaktır sizin hiçbir şekilde driver kurmanıza gerek yoktur.

ubuntuyu Deneyebilirsiniz Menüde gezinip ubuntu yu keşfediniz

Windows içinden grup ayarlarını yapabilirsiniz

eğer ubuntuyu silmek isterseniz dikkatli olmalısınız yapacağınız bir hata sisteminizin çökmesine sebep olabilir o yüzden grup u düzenlemek için EasyBCD programıdır kullanmayacağınız işletim sistemini yada sileceğiniz işletim sistemini bu program sayasinde silip ondan sonra sabit diskinizi biçimlendirebilirsiniz.
ozturk Ramazan

kişi bu mesajı beğendi.

⭐ mobil uzman⭐
wmaraci
reklam

ozturk ozturk Her daim öğrenci... Kullanıcı
  • Üyelik 03.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Her daim öğrenci...
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad F** Ö**
  • Mesajlar 411
  • Beğeniler 80 / 76
  • Ticaret 7, (%100)
bu güzel anlatım için teşekkürler. emek harcamışsınız. sağolun.

Erzin'in de Haberi Olacak Artık...!
www.erzinhaber.com

Riza Riza 1337 @ trendyol Kullanıcı
  • Üyelik 28.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek 1337
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad R** S**
  • Mesajlar 1843
  • Beğeniler 1008 / 403
  • Ticaret 21, (%100)
İnternet üzerinden Wibu ile de kuruluyor

İnşallah adını doğru söylemşimdir (:

1337

theCrawLe theCrawLe mobiluzman.com Kullanıcı
  • Üyelik 30.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Muhasebe Uzmanı
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad H** Ç**
  • Mesajlar 2481
  • Beğeniler 615 / 614
  • Ticaret 12, (%100)

Rick35 adlı üyeden alıntı

İnternet üzerinden Wibu ile de kuruluyor

İnşallah adını doğru söylemşimdir (:

Dikkat edersen zaten öyle. :D

⭐ mobil uzman⭐
wmaraci
wmaraci

cokbaska cokbaska WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 /
  • Meslek Serbest Meslek
  • Mesajlar 712
  • Beğeniler 22 / 115
  • Ticaret 9, (%100)
güzel olmuş ancak wubi ile kurulum yapmanızı önermem.En sağlıklısı doğrulanmış md5'li iso kalıplarını buradan indirerek cd'den ya da usb'den kurulum yapmanız daha iyi olur.

vuralca vuralca Kelimelerin Gücüne İnanın Kullanıcı
  • Üyelik 31.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Profesyonel Blogger
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad V** E**
  • Mesajlar 449
  • Beğeniler 200 / 92
  • Ticaret 6, (%100)
linux severim...
İki yıldır aktif olarak Pardus kullanıyorum...

supheli supheli Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Türkçe Öğretmeni
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1441
  • Beğeniler 245 / 238
  • Ticaret 40, (%100)
Konusu varmış yeni konu açmayayım dedim.Şimdi ben bu indirdiğim iso dosyasını deomon tools la açabilir miyim yoksa illa cd ye mi aktarmam lazım.

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)

supheli adlı üyeden alıntı

Konusu varmış yeni konu açmayayım dedim.Şimdi ben bu indirdiğim iso dosyasını deomon tools la açabilir miyim yoksa illa cd ye mi aktarmam lazım.

Daemon Tools ile açıp ne yapacaksın?. Kurulum yapmak veya Live CD ile bilgisayarı başlatmak istiyorsan CD veya DVD'ye yazdırman lazım. Bu arada arkadaşın konusu güzel olmuş. Ama ben de Wubi'yi önermem. Normal kurulum yapmak en iyisi.

supheli supheli Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Türkçe Öğretmeni
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1441
  • Beğeniler 245 / 238
  • Ticaret 40, (%100)

NuCLeuS adlı üyeden alıntı

Daemon Tools ile açıp ne yapacaksın?. Kurulum yapmak veya Live CD ile bilgisayarı başlatmak istiyorsan CD veya DVD'ye yazdırman lazım. Bu arada arkadaşın konusu güzel olmuş. Ama ben de Wubi'yi önermem. Normal kurulum yapmak en iyisi.

Usb bellekten kuramaz mıyım yani?

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)

supheli adlı üyeden alıntı

Usb bellekten kuramaz mıyım yani?

Unetbootin ile yapabilirsin. Kendi web sitesi şurası: http://unetbootin.sourceforge.net/

İngilizce'n yoksa Türkçe kaynak da Google'dan aratıp bulabilirsin.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al