wmaraci reklam
lidertakipci

Dmoz Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kayıt Olunur?

24 Mesajlar 9.242 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

dmozcu dmozcu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Dış ticaret uzmanı
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 11
  • Beğeniler 8 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
DMOZ'un açılımı The Open Directory Project demektir. Yani Açık dizin projesi de diyebiliriz. Peki ne işe yarar ? DMOZ bir listeleme sitesidir diyebilirim. Dünya üzerindeki en büyük liste yani Web arşivi ve en kalitelisi burada yer almaktadır. Dünyaca ünlü birçok arama motoru AltaVista – A9 – AOL – Clusty – Gigablast – Google – Lycos – MSN – Teoma – WiseNut – Yahoo motoru bu dizinden yararlanır. Yani en büyük arama motorundan tutunda en küçüğüne kadar hepsinin Chache ( Önbellekleme ) Scriptleri (Böcekleri) bu internet sitesi üzerinden çalışır.

Dmoz'daki editörler gönüllü editörlerdir. ve bu gönüllü kişiler tarafından yönetilmektedir. Bunun sayesinde birçok internet sayfası en ince ayrıntısına kadar incelenir ve DMOZ kurallarına uygun olduğu kanaatine varıldığı taktirde DMOZ ‘da yayınlanır. Tabiki bu yayın kriterleri arasında sitenizin tüm sayfalarının aktif olması yapım aşamasında yada tamamlanmamış olmaması gerekmektedir. Bunun yanında söylemeden geçemeyeceğim birazda profesyonel olması gerekmektedir.

Arama motorları Dmoz’un Datalarına bağlanır ve buradan veri alışverişi yaparlar. Dmoz’u arama motorlarının kaynak olarak kullanması ile Dmoz’a kabul edildiğiniz taktirde birçok ünlü arama motorunada kayıt yapmış olmanızı sağlar. Ayrıca Dmoz’un en güzel tarafı büyük bir çöplük haline gelen internetin temiz kalan yerlerini sizlere sunması.

Dmoza sitenizi önermeden önce yapılması gerekenler.
Site içerikleriniz özgün olsun ve siteniz kesinlikle spam olmasın
Tasarımlarınız esnek olsun.
Site güncellemelerinizin devamlılığı olsun
Sitenin içeriği ve sunduğu bilgiler diğer sitelerle birebir aynı mı? - Bir site başka bir sitenin içeriğini kopyalamış olmamalıdır.
Eklemeyi düşündüğünüz türdeki siteler dizine ekleniyor mu? - Söz konusu site genellikle eklenmeyen siteler listesinde yer almamalıdır
Site bütün olarak çalışıyor mu, eksik bölümü var mı? - Sitedeki linklerin çalışması ve alt sayfaları da içerik bakımından zengin olmalı. Linkler takip edildiğinde 404 sayfa bulunamadı hataları ile yada içeriği olmayan sayfalarla karşılaşılmamalı. Eğer bir site halen yapım aşamasındayda Açık Dizin'e eklenmek için uygun bir site değildir. Bazı sitelerin kırık linkleri olabilir, tasarımı kötü olabilir, yada diğer "kalite" problemleri olabilir, ama aynı zamanda da Web'de çok zor bulunan yada bulunması imkansız olan bir konuda bilgi veriyor olabilir. Bu şekildeki siteler ODP'ye eklenebilir. Bazı kusurları da olsa, eğer sahip olduğu içerik az bulunur ve eşsizse, bu tür siteler çok faydalı olarak kabul edilirler.

Yukarıda belirtmiş olduğum kriterler gözönüne alınarak siteniz kabul yada red edilir .
OiS GlobalTaxi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

OiS OiS WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Öğrenci / Programcı
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 695
  • Beğeniler 92 / 79
  • Ticaret 25, (%96)
Süper bir bilgilendirme olmuş. Teşekkürler..

CengizEr CengizEr WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Danisman
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 138
  • Beğeniler 78 / 38
  • Ticaret 1, (%100)
s,a

keske altina alinti diye yazsaydiniz!.

Saygilar

dmozcu dmozcu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Dış ticaret uzmanı
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 11
  • Beğeniler 8 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
Kendi makaleme neden alıntı yazayım ? Başka forumda gördüyseniz Owner nickiyle onuda ben yazdım.
Lejyoner

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

harddepo harddepo İlginizi çeken içerikler Kullanıcı
  • Üyelik 18.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Teknisyen
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad R** D**
  • Mesajlar 350
  • Beğeniler 59 / 71
  • Ticaret 11, (%100)
Dmoz alındık diyelim eee ne oluyor daha çok ziyaretcimi geliyor.

www.kirlipanda.com

YusufSonmez YusufSonmez Bozar mı sandın acılar ? Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Makine Mühendisliği ve İşletme Öğrencisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** S**
  • Mesajlar 73
  • Beğeniler 3 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
TEAkolik sizseniz, ayriyetten bir mutluluk duyarım bu makale hakkında. :)

Hi, you can do better.

haberinsuyu haberinsuyu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek çiftçi
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 118
  • Beğeniler 21 / 17
  • Ticaret 1, (%100)
Başvuru yaptım.Verilen özellikler tıpkı beni tarif ediyor. :) Bakalım ne olacak. www.haberinsuyu.com

GokhanGok GokhanGok Karşıyakalı Kullanıcı
  • Üyelik 02.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Bilgisayar donanım uzmanı
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad G** G**
  • Mesajlar 1232
  • Beğeniler 304 / 306
  • Ticaret 7, (%100)
Dmoz'da normal şekil de artık kayıt cok zor hocam 3 adet sitemi kayıt etmek ıstedım, o hani gönüllü editör dediğimiz kişiler bana mail atıp sitelerimi belli ücret karşılığı onaylayacaklarını söylediler. Ben gerekli maili dmoz'a yolladım tabi ki ama sonuc ne olur bılınmez.

Kuva-i Kafsinkaf

Ozi Ozi . Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Devoloper
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 3052
  • Beğeniler 1 / 941
  • Ticaret 50, (%100)

GokhanGok adlı üyeden alıntı

Dmoz'da normal şekil de artık kayıt cok zor hocam 3 adet sitemi kayıt etmek ıstedım, o hani gönüllü editör dediğimiz kişiler bana mail atıp sitelerimi belli ücret karşılığı onaylayacaklarını söylediler. Ben gerekli maili dmoz'a yolladım tabi ki ama sonuc ne olur bılınmez.

Onlara editör demeniz işini hakkıyla yapana haksızlık olur, onlar çoluk çocuk kitlesi, boş kitle. Gönüllü değil onlar şahsen ben onlara insan muamelesi yapmıyorum, hakkı var en baba siteyi bile yamuk yapan editör gördüm.

GokhanGok GokhanGok Karşıyakalı Kullanıcı
  • Üyelik 02.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Bilgisayar donanım uzmanı
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad G** G**
  • Mesajlar 1232
  • Beğeniler 304 / 306
  • Ticaret 7, (%100)

Ozi adlı üyeden alıntı

Onlara editör demeniz işini hakkıyla yapana haksızlık olur, onlar çoluk çocuk kitlesi, boş kitle. Gönüllü değil onlar şahsen ben onlara insan muamelesi yapmıyorum, hakkı var en baba siteyi bile yamuk yapan editör gördüm.

Dürüst olmak gerekirse bir ton siteye sahip oldum ve her başvuru yaptığım da ortlama 10 uzerınden verırsek 10/9'u bana geri dönüş yapıp ücretli dmoz'u kaydedebılırım dedı. Ya işini doğru yapanlara ben rastlamadım ya da öyle birileri gerçekten yok .

Kuva-i Kafsinkaf
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al