wmaraci reklam
lidertakipci

"SEO Gerekli mi?" Diye Düşündüren Durumlar

3 Mesajlar 1.356 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

MrAuTHoR MrAuTHoR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 72 / 145
  • Ticaret 1, (%100)
Merhaba arkadaşlar. Bir kaç hafta önce bir müşterim bir kelimede neden ilk sayfada olmadığını, ilk sayfada olan rakip firmaların sitelerinin berbat olmasına rağmen ilk sayfada olduklarını sordu. Bende standart olarak SEO Çalışması yapılması gerektiğini söyledim. Fakat o kelimede arama yaptığımda baktım ki ilk sayfada olan siteler tasarım olarak berbat olmalarının yanı sıra SEO açısından da hiç bir çalışmaya sahip değil.

Ben SEO kavramı daha Türkiye'de yaygınlaşmadan Google'da aramalar yapıp sitelerimin hangi durumlarda ziyaretçi çektiğine kafa yormaya başlamış biriyim. Yaklaşık 8 yıldır SEO'ya az çok kafa yoruyorum. Fakat SEO o kadar garantisiz bir iş ki bu zamana kadar birine gidip "bana şu kadar para ver seni şu kelimede ilk sayfada çıkarayım" diyemedim. En son müşterimle yaptığım diyalog ta bunu kanıtlar nitelikte.

Biz WMAracı'nda da bulunan SEO Analizi sayfasında sitemizin SEO Puanı 90'ın üzerinde olmasına rağmen sırf SEO'ya daha uygun olsun, sitemiz üst sıralarda çıksın diye SEO Puanını 100 yapmaya çalışıyoruz. Bugün benim gibi Web Sitesi yaparak para kazanmak isteyen meslektaşlarımın ortak hedefi "İstanbul Web Tasarım, Ankara Web Tasarım, İzmir Web Tasarım" gibi kelimelerde ilk sayfada çıkmaları en büyük hayalidir.

Konunun özüne gelecek olursak az önce bir analiz yaptım. Örnek olarak İstanbul Web Tasarım diye arattığımızda ilk sayfada çıkan siteleri inceledim. Aralarında SEO puanı 80'in üzerinde olmayan, Backlink sayısı 10'dan fazla olmayan, site yaşı 1 yıl bile olmayan, tasarımı berbat denebilecek siteler var.

Bu noktada bizim SEO kurallarına uymak için bir tarafımızı yırtmamıza rağmen ilk sıraya çıkamıyorsak bu siteler SEO kurallarına ve SEO ile ilgili kesinlikle yapılması gereken şeyleri yapmamalarına rağmen ilk sayfada olmaları SEO Gerekli mi diye düşünmeye sevk ediyor beni. Elbette gerekli olduğu noktalar vardır fakat biz SEO'ya kasarak ilk sayfada olamıyorsak onlar kasmayarak oluyorsa SEO çabamızı sorgulamamız lazım diye düşünüyorum.

Sizce bu siteler görüldüğü üzere SEO'ya gerektiği hassasiyeti göstermeyerek ilk sıraya çıkıyorlarsa biz neye göre ilk sayfada olmak için çaba harcamalıyız?

SanalTespit.Com
TemaDownload.Com
ETicaretBul.Com
wmaraci
reklam

lussio lussio Webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** Ü**
  • Mesajlar 240
  • Beğeniler 40 / 51
  • Ticaret 5, (%100)
Katılıyorum 100% Özgün olan bir bloğum var son google dalgalanmasına kadar 1000 hitleri gören site dalgalamadan sonra 200 hite düştü. Benim önüme geçen siteler kopyala yapıştır mantığıyla çalışan siteler. O kadar emek verip özgün konular yapdığımız siteler heba olup gidiyor. Google ne yaptığını bilmez bir halde denemeler yapıp duruyor olan bize oluyor verilen emeklere yazık
MrAuTHoR

kişi bu mesajı beğendi.

kerimptk kerimptk Youtuber Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici / Youtuber
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** P**
  • Mesajlar 1440
  • Beğeniler 194 / 234
  • Ticaret 46, (%100)

lussio adlı üyeden alıntı

Katılıyorum 100% Özgün olan bir bloğum var son google dalgalanmasına kadar 1000 hitleri gören site dalgalamadan sonra 200 hite düştü. Benim önüme geçen siteler kopyala yapıştır mantığıyla çalışan siteler. O kadar emek verip özgün konular yapdığımız siteler heba olup gidiyor. Google ne yaptığını bilmez bir halde denemeler yapıp duruyor olan bize oluyor verilen emeklere yazık

Hocam mutlaka bir sebebi vardır. Ben sitemi açtığımdan bu yana en az 20 tane dalgalanma oldu ve hr dalgalanmada millet şikayet ederken ben hiç bir dalgalanmadan etkilenmedim. Sadece özgün yazmanız yeterli değildir sıralamalarda yükselmek için. Göz bebeğim gibi bakıyorum ben siteme ve karşılığı da geliyor.

Abone Ol : www.youtube.com/@kerimpotuk
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al