Merhaba, Arkadaşlar ben Murat Can Wizard hem ortaklarından hemde geliştiricilerinden biriyim bir önceki yazımızda neden reklam ağı sektöründen sosyal ağ sektörüne geçiş yaptığımızı paylaşmıştım şimdi ise sosyal ağ projemizin ilk versiyonunu anlatacağım.

Öncelikle sosyal ağ projemizi Anahita alt yapısı ile hazırladık Anahita sosyal ağlar için açık kaynak kodlu bir projedir bunun örneklemesini şöyle yapabilirsiniz chromium üzerinden tarayıcı kurulabilmesi gibi Anahita üzerinden de sosyal ağ kurulabilir ancak sistemin Türkçe dil desteğine yer vermemesi Türk kullanıcılar açısından yabancı dil bilgi seviyesi olmayanlar için biraz zor olacaktır.

Biz kısmende olsa bu sistemi Türkçe’ye çevirmeyi başardık ve yeni yeni özelliklerinide keşfetmeye başlıyoruz bu özellikleri ilerleyen versiyonlarda sizlere sunacağız zaten şimdi sistemin genel olarak özelliklerine bakalım.

Avantajlarımız

Kullanılabilir basit arayüz (√)
Kısmende olsa sistemin Türkçe’leştirilebilmesi (√)
Haber kaynağı özelliği ile takip ettiğiniz kişilerin paylaşımlarını görebilme (√)
Anlık olarak durum paylaşabilme, durumları beğenip, yorum yapabilme, hangi saatler aralarında paylaşıldığını görebilme (√)
Social Graph özelliği sayesinde takipçilerinizi, takip ettiklerinizi, engellediğiniz profilleri görebilme (√)
Yine social graph özelliği sayesinde tüm Wizard üyeleri arasında arama yapabilme (√)
İstemediğiniz üyeleri engelleyebilme, tanıştığınız kişilerin profillerinde direkt olarak gönderi paylaşabilme (√)
Son olarak pek düzgün çalışmasada sağ üst bölgedeki profilinizin yanındaki bildirim özelliğide mevcut (√)

Dezavantajları

Bildirimlerin pek düzgün çalışmaması (x)
Sistemin yarı ingilizce olması (x)
Kayıt olduktan sonra e-posta uyarısı vermesi (x)
Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Wizard logosuna tıklayınca Haber Kaynağı’nın çıkmaması (x)

Tabii ki bu bizim ilk çalışmalarımız hatalarımızda olacak biz bu hataları en kısa sürede telafi etmeyi düşünüyor ve sistemi dahada geliştirmeyi planlıyoruz bu süre zarfında sizlerin desteği bizim için çok önemli üye olduğunuz takdirde bile bize destek olmuş olursunuz.

Herkeze iyi çalışmalar.
Olumlu veya olumsuz yorumlarınızı bekliyorum. (Lütfen fazla ileriye gitmeyin!)

KAYNAK: http://blog.tr-wizard.org/wizard-v1-0-ile-yayin-hayatina-basladi/