wmaraci reklam

Laptop Özellikleri Nasıl Olmalı

4 Mesajlar 18.007 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

bilgisepetim bilgisepetim Bilgisepetim Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek yazılım uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 559
  • Beğeniler 25 / 55
  • Ticaret 10, (%100)
Günümüzde oldukça uygun fiyata, birçok hesaplı laptop bulmak mümkün. Bu laptoplar 1000 TL’nin altında bile vardır. Bu laptoplar, i3 işlemci, 4GB RAM ve 500GB sabitdisk, 512 mb ekran kartı gibi modern ve güzel özelliklere de sahip olabiliyorlar. Ancak en ucuz laptop’u almak yerine kendimiz için daha iyi ve özellikleri daha güzel bir laptop almanızı öneriyorum. Sadece bir miktar daha fazla ödeme yaparak daha verimli bir laptop sahibi olabilir ve daha mutlu çalışmalar yapabilirsiniz. İşte laptop alırken gözatmanız gereken 5 özellik.

1. Yüksek çözünürlüklü ekran: Bugünkü laptop‘ların çoğu, genellikle 1366×768 çözünürlüğe sahipler. Bir PC laptop satın alıyorsanız, en az 1600×900 çözünürlüğünde olmasına dikkat edin. Almayı düşündüğünüz laptop‘un ekran boyutu 15.6 inç veya daha büyükse,1920×1080 çözünürlüğünü tercih edin. Bu sayade daha güzel ve yüksek çözünürlükte grafikler ve görsellere daha rahat ulaşabilirsiniz.

2. SSD sürücüler: SSD ile geleneksel sabit disk arasında dev bir hız farkı bulunuyor. Photoshop‘u açarken 17 saniye beklemek istemiyorsanız, saniyeler belemden bir tıkla istediğiniz programa ulaşmak istiyorsanız, web tarayıcınız ve Windows çok daha hızlı açılsın istiyorsanız, SSD’li bir laptop almanız sizin için daha iyi olacaktır.

3. Daha uzun pil ömrü: Laptop’unuzu sadece evinizde veya ofisinizde kullanmayacaksanız, pili 6 saat veya daha uzun dayanan laptop‘lara göz atın. Bugün üretilen birçok laptop‘un pili 3 veya 4 saatten fazla dayanmıyor ve işiniz genelde yarım kalıyor. Laptop‘unuz, pil seçeneklerine sahipse, onu biraz ağırlaştırsa dahi daha yüksek kapasiteli pili tercih edebilirsiniz.

4. Daha güçlü işlemci: Bir laptop alırken ilk olarak 3-4 sene kullanmayı düşünürsünüz. Günlük uygulamaları kullanırken bilgisayarınızın yavaşlaması ve hızının düşmesi kimsenin hoşuna gitmez. Core i5 veya Core i7 işlemcili bir bilgisayar ile birkaç sene daha idare edebilirsiniz.

5. Ayrı grafik kartı: Entegre grafik çipi ile World of Warcraft’ı ortalama ayarlarda oynayabilirsiniz. Ancak ek bir ekran çipine sahipseniz, fotoğraf editörlerinden daha yüksek verim elde edeblirsiniz, yeni jenerasyon web uygulamalarında donanım hızlandırmasından daha çok faydalanabilirsiniz.

wmaraci
reklam

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)
Sadece özelliklere bakılarak laptop alınmasından yana değilim. Özellikler kadar önemli olan bir diğer şey de markadır. Her firmanın ürettiği laptoplar iyi olmuyor. Kimisi kullandığı malzeme kalitesi, kimisi de sunduğu teknik servis kalitesiyle dikkat çekiyor. Kaliteli markalardan şaşamamak lazım.

Tabii ki almadan önce, almayı istediğiniz laptop ile ilgili internet üzerinden yorumlara da bir göz atmak lazım. Şunu kesin olarak söyleyebilirim ki mağazalardaki satış danışmanlarına çok fazla güvenmeyin. Özellikle "Bu ürün çok satıyor", "Bu üründen başka kalmadı, bu elimizdeki en son ürün" gibi sözlere kesinlikle kanmayın. Muhtemelen her gelene aynı şeyleri söylüyorlar. Okuduğum yazılardan birinde "En çok satılan ürünün, en çok teknis servise giden ürün" olduğunu okumuştum.

myenes myenes $php = new PHP(); Kullanıcı
  • Üyelik 28.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Back-end Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 1051
  • Beğeniler 253 / 258
  • Ticaret 5, (%100)
Laptop seçerken masaüstü gibi özelliklere bakmak yetmez böyle yapar çoğu kişi ve sonucunda en basit örnek olarak ısınma sorunu çıkar. Isınma sorunu ile ile ilgili bir makalemde bahsetmiştim nedenlerini.

bilgisepetim bilgisepetim Bilgisepetim Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek yazılım uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 559
  • Beğeniler 25 / 55
  • Ticaret 10, (%100)
İllaki özellikler kadar marka da önemli kimi markalar sadece kapk tasarlayıp içini başkalarından alır kimisi de tamamen kendi tasarlar. ayrıca marka olayı tamamen kullanıcıya kalmıştır. Ben hayatta HP kullanmam ya da Casper benim için bu markalar iyi değildir ama bu markaları kullanıpda memnun olan insanlarda yok değildir. o yüzden laptop alırken internetten araştıma yapanlar marka değil özellik araştırmalı bence markayı şahısların önerilerine göre seçmeli kullanan kişilere göre.

Ek Olarak: İllaki özellikler kadar marka da önemli kimi markalar sadece kapk tasarlayıp içini başkalarından alır kimisi de tamamen kendi tasarlar. ayrıca marka olayı tamamen kullanıcıya kalmıştır. Ben hayatta HP kullanmam ya da Casper benim için bu markalar iyi değildir ama bu markaları kullanıpda memnun olan insanlarda yok değildir. o yüzden laptop alırken internetten araştıma yapanlar marka değil özellik araştırmalı bence markayı şahısların önerilerine göre seçmeli kullanan kişilere göre.

Ek Olarak:

myenes adlı üyeden alıntı

Laptop seçerken masaüstü gibi özelliklere bakmak yetmez böyle yapar çoğu kişi ve sonucunda en basit örnek olarak ısınma sorunu çıkar. Isınma sorunu ile ile ilgili bir makalemde bahsetmiştim nedenlerini.

ısınma sorunu tüm laptop bilgisayarlarda var bu sorun engellenemez ki bunun engellenmesi için laptopların boyutları küçültülmemeli yeterli fan için büyültülmeli bu da saçma olur.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat
wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al