Haliç Kongre Merkezi’nde devam eden etkinlikte bulunan bir arkadaşımızdan gelen bazı notları sizlerle paylaşıyoruz.

[SIZE=5]Fatih Projesinde Sonraki Adım[/SIZE]

“…Öğretmen eğitimi, eğitimin içeriği ve tabletlerin içeriği oldukça önemli. 4 sene içinde 10.800.000 adet tablet dağıtılması planlanıyor. Bütün öğretmenlerden faydalanmak gerekli. Öğretmenlerin bu sistemi öğrencilerine aktaracak şekilde eğitilmeleri bizler için yaşamsal derecede önemli. Faruk Eczacıbaşı – Dijital Türkiye Platformu Başkanı

“…İşin pedagojik yönü önemli. İçerik oluşturma, yazılımların hak yönetimi konusunda iyi bir seviyeye geldik ancak bunun dağıtılması gerekiyor.
Bir market oluşturulacak. Burada M.E.B.’in satın aldığı, kendi ürettiği yazılımlar olacak. Online eğitim. Dershanelerin yaptığı işi videolarla internetten öğrencilere ulaştırma.
IPV6 dönüşümü. Artık IPV4 kullanımını azaltıyoruz.
Öğretmenlerin eğitimi çok önemli.
Okullarda Pardus olacak.
Fatih projesinin büyük ihalesi çok yakın bir zamanda yapılacak.
Dr. Ahmet Kaplan – TÜBİTAK Eğitim Teknolojileri Brim Başkanı, ULAKBİM Müdürü

“…Vodafone’un projeye 3G eklensin tavsiyesi.
Yalnızca öğrenciler değil öğretmen ve velilere de eğitim verilmesi gerekiyor.” Derya Hatiboğlu – Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı, İş Geliştirme ve Sabit *******

“14 milyonluk bir ağ oluşturulması sözkonusu. 10 yaşındaki bir çocuktan bir sanayi kuruluşuna inovatif bir fikir ulaşmış olacak bu önemli.”
Prof. Dr. Gonca Telli Yamamoto – Okan Üniversitesi, UZEM Müdürü

“Fatih Projesi yazılım sanayimizi küresel pazara götürebilir.”
Doğan Ufuk – Güneş Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD)

“Eğitim, bilişim ve ekonomi gazetecilerinin Fatih Projesi ile ilgili bilgilendirilmeleri gerekir. Onlar bu konuda haber yaparak toplumu bilinçlendirebilirler.”
Fikri Türkel – Yeni Şafak Gazetesi Yazarı

[SIZE=5]Eğitimde Kaliteyi Artırmak
[/SIZE]

“…Kore’de akıllı eğitimin başkangıcı. Akıllı eğitim Galaxy Note’lar ile başladı. Önce 120 öğretmene eğitim verdik. Onlar da diğer öğretmenlere eğitim verdi. Bu zincir devam etti ve binlerce öğretmenimiz eğitim aldı böylece.
Yaptığımız değerlendirmeler sonucu çocukların derslere olan ilgilerinin arttığını gördük. Çocuklar artık daha istekli ve daha mutlu.”
Bum-Coo Cho – Samsung Electronics Kıdemli Başkan Yardımcısı

[SIZE=5]Sayısal Yayıncılık[/SIZE]

“…Sayısal Yayıncılık şehirlere mimari olarak katkı sağlayacak. Uydu antenleri kaldırılacak.
Yüksek çözünürlükte net görüntü elde edilecek.
Hd yayınlar ücretsiz izlenebilecek.
2013-2015 aralığında sayısal yayıncılığa geçilecek. 2015 ortasında switch off yapılarak analog yayını kesilecek.”
Volkan Öztürk – Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Teknik Hizmetlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı

Kaynak: Bilişim Zirvesi 2012′den Notlar