Uzun süredir Notepad++‘ın böyle bir özelliğinin varlığı bilmeyerek yaşadığım için kendime acıyorum. Bu yüzden benim gibi bu nimetten habersiz yaşayanlar için de böyle bir yazı hazırlamak istedim.

Birçoğumuzun başına gelmiştir muhakkak birden çok dosyada bir kodu aramak. Hatta tek tek dosyları açıp arama bile yapmışızdır. İşte Notepad++’da bulunan bu özellik sizi bu zulümden kurtaracak.

Notepad++’ı açıp CTRL+F diyerek arama penceresini açalım. Daha sonra menülerden dosyalarda bulu seçelim. Aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza gelecek.

Burada Aranan kısmına arayacağımız terimi yazıyoruz. Eğer başka bir terimle arayacağımız terimi değiştirmek istiyorsak Değiştir kısmına da değiştirme yapacağımız terimi yazıyoruz. Dizin kısmının yanındaki butona basarak da dosyalarımınız bulunduğu dizini seçiyoruz ve Tümünü Bul diyerek aramamızı yapıyoruz. Değiştirme işlemi yapacaksak da Tümünü Değiştir diyoruz. Arama yaptıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi sonuçlar listeleniyor.

Buradan sonuçlara tıklayarak aradığımız terimin bulunduğu dosyayı açıp terimin olduğu satıra gidebiliyoruz.

Notepad++ kullanmıyorsanız buradan indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kaynak: http://usluer.org/notepad-ile-birden-cok-dosyada-arama-yapmak/