wmaraci reklam
lidertakipci

Videolu konu anlatımı nasıl yapılır?

5 Mesajlar 1.049 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

esocials esocials Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek diğer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 477
  • Beğeniler 57 / 82
  • Ticaret 1, (%100)
İnternet birçoğumuzun başvurduğu zengin bir bilgi arşivi. Bu arşiv her geçen gün daha da genişliyor ve biz aklımıza takılan hemen her türlü sorunun cevabını bu şekilde bulabiliyoruz. Okuyarak bilgi sahibi olabildiğimiz gibi artık videolu anlatımlarla uygulamayı birebir gözlemleme şansını da bulabiliyoruz.

Bir websitesi sahibiyseniz ve okuyucularınıza bilgi vermek istiyorsanız bunu yazılı olarak yapabileceğiniz gibi karmaşık konu anlatımlarının daha iyi anlaşılabilmesi için videolu anlatım da yapabilirsiniz. Bunun için kullanımı çok kolay ve browser tabanlı bir site mevcut. Bu site screenr.com Bu siteyi özellikle eğitici videolar oluşturmak için kullanabilirsiniz. Peki sitenin kullanımı nasıl? Şimdi bundan bahsedeyim.

Öncelikli olarak siteye üye girişi yapmanız gerekiyor. Siteye dilerseniz direkt olarak ilgili sayfadan üye olabileceğiniz gibi facebook, twitter vb. uygulamalar aracılığı ile de giriş yapabiliyorsunuz. Fakat sosyal ağlarınızla da giriş yapsanız mutlaka sizden bir kullanıcı adı belirlemenizi ve e-mail adresinizi doğrulamanızı istiyor, bunu da eklemem gerek. Peki screenr sitesinin kullanımı nasıl? Oldukça basit bir kullanımı olan bu siteyle ilgili bir örnek uygulamayı anlatayım.Örneğin blog sitenizde bir wordpress eklentisinin kurulumunun nasıl yapılacağını anlatmak istiyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey wordpress admin panelinizi açmak ve hazır olduğunuzda “record” tuşuna basmak. Sesli bir anlatım yapacaksanız mikrofonunuzun açık olduğuna emin olun. Record tuşuna bastığınızda ilk önce sitenin java uygulaması için küçük bir pencere açılıyor. Bu pencerede “run”ı tıklıyorsunuz. Şimdi karşınıza şeffaf bir frame çıkıyor.Anlatacağınız sayfa boyutuna göre bu frame i genişletip daraltabiliyorsunuz. Herşey hazırsa artık frame deki sol alt köşede bulunan kırmızı record tuşuna basıyoruz ve 5 dakikaya kadar kayıt yapmamıza imkan sağlayan uygulama başlıyor. Örneğe dönmek gerekirse uygulama kurulumunu anlattınız, bittiğinde frame deki yeşil “DONE” tuşuna basıyorsunuz. Hepsi bu kadar. Tekrar kullanıcı girişi yaptığınız screenr sitesine geri dönerek kaydınızın ön izlemesini yapıyorsunuz. Silmek isterseniz siliyor yayınlanmasını istiyorsanız da “publish” diyerek yayınlıyorsunuz. Ön izlemenin görüntüsünün kalitesizliği sizi aldatmasın, “publish” dedikten sonraki asıl yayınlanacak olan şekli tam da sizin istediğiniz gibi olacak. Bu videounuzu dilerseniz twitter, facebook, youtube vb. sosyal paylaşım sitelerinde yayınlayabiliyorsunuz. Ben bu site aracılığı ile hazırladığım midomi sitesi ile ilgili videomu sizinle paylaşmak istiyorum. Bu screenr sitesi aracılığı ile oluşturduğum videoyu izlemek için bu linki tıklamanız yeterli. İyi çalışmalar diliyorum.

Kaynak: Videolu anlatım yapmak artık çok kolay!

wmaraci
reklam

AtakanAtes AtakanAtes 1881 - 193∞, özlemle... E-Mail Onaysız
  • Üyelik 05.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılım Tek.
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 2867
  • Beğeniler 54 / 747
  • Ticaret 25, (%100)
Güzel anlatım ben sitemde hypercam kullanıyorum.

• Üyelik 04.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek diğer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 477
  • Beğeniler 57 / 82
  • Ticaret 1, (%100)

vBasic adlı üyeden alıntı

Güzel anlatım ben sitemde hypercam kullanıyorum.

teşekkür ederim.umarım herkese bir faydası olur.

USglm USglm Öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 07.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad U** S**
  • Mesajlar 1864
  • Beğeniler 601 / 364
  • Ticaret 24, (%100)
Bende böyle şeylerle uğraşmak istiyorum fakat eğer profesyonelce yapmak istiyorsan sistemin olmalı.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 04.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek diğer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 477
  • Beğeniler 57 / 82
  • Ticaret 1, (%100)

USglm adlı üyeden alıntı

Bende böyle şeylerle uğraşmak istiyorum fakat eğer profesyonelce yapmak istiyorsan sistemin olmalı.

evet tabi ama amatörce de olsa bu site gereksinimi karşılıyor gerçekten.ben tavsiye ederim webmaster arkadaşlara.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al