wmaraci reklam
lidertakipci

C# | ListView Kullanımı

8 Mesajlar 7.939 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

BrutalStar BrutalStar Yazılımcı Kullanıcı
  • Üyelik 26.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** C**
  • Mesajlar 697
  • Beğeniler 149 / 137
  • Ticaret 0, (%0)
ListView, liste elemanlarını ekleyip/sıralayabileceğimiz, elemanlar içinde arama yapabileceğimiz bir Windows bileşenidir. Görünümü DataGridView gibidir. Kullanım amacı olarak ListBox bileşenine benzer fakat ondan çok daha gelişmiş özelleri vardır.

Örneğin, CheckedListBox’ta olduğu gibi elemanların yanına CheckBox ekleyebilir ya da her elemana ikon ekleyebiliriz. Listbox ve CheckedListBox’tan farklı olarak dilersek çok sütunlu olarak kullanabiliriz.

ListView Özellikleri (Properties)

Özelliklerin hepsini yazmaya gerek yok sanırım, sadece ListView kullanmamız gerekli olan durumlarda kullanacağımız özelliklerden bahsedeceğim.

Columns

ListView içindeki sütunların tutulduğu özelliktir. Columns.Add methodu ile yeni bir sütun ekleyebilirsiniz. En basit kullanımıyla, birinci parametre sütun adı, ikincisi ise sütun genişliğidir.

listView1.Columns.Add("Ad", 100);
listView1.Columns.Add("Soyad", 100);
listView1.Columns.Add("Meslek", 100);

Sütunları eklediğinizde ilk başta görünmeyecektir. Görünür kılmak için View özelliğini Details olarak ayarlamalısınız.

// sütunları görmek istiyorum
listView1.View = View.Details;

Columns.Remove methodu ile istediğiniz bir sütunu ya da Columns.Clear methodu ile tüm sütunları silebilirsiniz. Ayrıca Columns.Count özelliği toplam sütun sayısını verir.

Items

ListView içindeki elemanların tutulduğu listedir ve türü ListViewItemCollection’dır. Items.Add methodu yeni eleman eklemeye yarar ve parametre olarak ListViewItem nesnesi gönderilir. Oluşturulan elemanlar sütun sayısına göre string veya string[] (dizi) olarak gönderilebilir.

// yeni eleman ekle (tek sütun)
listView1.Items.Add(new ListViewItem("Yenikod.com"));

Birden fazla sütun varsa:

// yeni eleman ekle (çok sütun)
string[] sutunlar = { "Google", "YouTube", "Yenikod.com", "Facebook" }; // Dizideki eleman sayısı sütun sayısından fazla olmamalıdır.
listView1.Items.Add(new ListViewItem(sutunlar));

Items.Remove methodu, parametre olarak gönderilen ListViewItem nesnesini listeden kaldırır. Örneğin, seçili elemanları silmek için:

// seçili elemanlar SelectedItems içinde bulunur
foreach (ListViewItem item in listView1.SelectedItems)
{
listView1.Items.Remove(item);
}

Items.Clear methodu liste içindeki tüm elemanları silmenizi sağlar.

// alayını sil
listView1.Items.Clear();

Items.Count özelliği liste içindeki toplam eleman sayısını verir.

int kacTane = listView1.Items.Count;
MessageBox.Show("ListView içinde " + kacTane + " tane eleman var.");

Kaynak | Ayrıntılar & Örnek Proje

BLOG | http://safkaninsan.blogspot.com/
wmaraci
reklam

PorFavorDama PorFavorDama WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek -
  • Konum Adana
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 511
  • Beğeniler 152 / 44
  • Ticaret 0, (%0)
Teşekkürler hocam tamda bunun uzerıne bır seylerle ılgılenıyordum. Benim yapacagım bır uygulama var uygulamada datagridview kullan demişti hoca. Bunu şimdi sizden gördüm fakat bunu kullansam ne farkeeder yanı ne farkları var ?

Yapacagım uygulamada ad soyad ders ve notları alıp vize ve final ortalamasını bulup çizelgeye atıcak aynı bunun gibi.

O kadar reklam yapmışsınız tamam anlatıyor gibi göstermişssiniz kendinizce sitenize hit almak için fakat birde en azından şu yaptıklarınız sadece reklam olarak kalmasaydı bizim gibilere "yardım" edebilseydiniz inanın o hit ve reklamlarınızdan daha çok makbule geçerdi yinede teşekkür ederiz ...

• Üyelik 26.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** C**
  • Mesajlar 697
  • Beğeniler 149 / 137
  • Ticaret 0, (%0)

PorFavorDama adlı üyeden alıntı

Teşekkürler hocam tamda bunun uzerıne bır seylerle ılgılenıyordum. Benim yapacagım bır uygulama var uygulamada datagridview kullan demişti hoca. Bunu şimdi sizden gördüm fakat bunu kullansam ne farkeeder yanı ne farkları var ?

Yapacagım uygulamada ad soyad ders ve notları alıp vize ve final ortalamasını bulup çizelgeye atıcak aynı bunun gibi.

O kadar reklam yapmışsınız tamam anlatıyor gibi göstermişssiniz kendinizce sitenize hit almak için fakat birde en azından şu yaptıklarınız sadece reklam olarak kalmasaydı bizim gibilere "yardım" edebilseydiniz inanın o hit ve reklamlarınızdan daha çok makbule geçerdi yinede teşekkür ederiz ...

Anlamadım reklamların size ne zararı var ki? Yeterince açık anlattığımı düşünüyorum, anlatır gibi göstermek ne demek. Ortada bir emek varsa saygısızlık yapmanın anlamı yok..

• Üyelik 20.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek -
  • Konum Adana
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 511
  • Beğeniler 152 / 44
  • Ticaret 0, (%0)

BrutalStar adlı üyeden alıntı

Anlamadım reklamların size ne zararı var ki? Yeterince açık anlattığımı düşünüyorum, anlatır gibi göstermek ne demek. Ortada bir emek varsa saygısızlık yapmanın anlamı yok..

Ortada bı emek var buna sozum yok fakat kimse faydalansın dıye degıl oyle işte bakılsında tıklansın ben hit kasayım "emeği" gibi duruyor

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 26.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** C**
  • Mesajlar 697
  • Beğeniler 149 / 137
  • Ticaret 0, (%0)

Ortada bı emek var buna sozum yok fakat kimse faydalansın dıye degıl oyle işte bakılsında tıklansın ben hit kasayım "emeği" gibi duruyor

Eğer öyle olsaydı 2 satır kod yazar, ekleme-çıkarmayı yazar bırakırdım. Sayfalarca yazı ve kod yazıp, örnek proje hazırlayıp upload etmezdim değil mi?

Böyle birşey yazmadan önce keşke Google'da kısa bir arama yapsaydınız da Türkçe kaynakların rezilliğini bir görseydiniz. O zaman fikriniz değişirdi. Ama tabi çamur atmak kolay, üretmek zor.

• Üyelik 20.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek -
  • Konum Adana
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 511
  • Beğeniler 152 / 44
  • Ticaret 0, (%0)

BrutalStar adlı üyeden alıntı

Eğer öyle olsaydı 2 satır kod yazar, ekleme-çıkarmayı yazar bırakırdım. Sayfalarca yazı ve kod yazıp, örnek proje hazırlayıp upload etmezdim değil mi?

Böyle birşey yazmadan önce keşke Google'da kısa bir arama yapsaydınız da Türkçe kaynakların rezilliğini bir görseydiniz. O zaman fikriniz değişirdi. Ama tabi çamur atmak kolay, üretmek zor.

Bende aynı konu hakkında detaylı anlatım yapıyorum google dan aramama gerek yok onun yerıne keske siz profilimdeki siteye 1 kere tıklayıp baksaydınız neden bunları yazdığımı anlardınız ama bunları yaparken insanların sorunlarını da göz önüne alarak onlara cevap verırsenız ya da yardım ederseniz emekleriniz boşa gitmemiş olur.

Referee Referee Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Ö** A**
  • Mesajlar 504
  • Beğeniler 20 / 127
  • Ticaret 44, (%98)
Bir adım ileri götürmek gerekirse, buradan sql veritabanındaki veriyi c# ile Listview'e eklemeyi nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Diğer işlemleride (silme,arama ws.) buradan inceleyebilirsiniz. İyi çalışmalar.
BrutalStar

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 26.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** C**
  • Mesajlar 697
  • Beğeniler 149 / 137
  • Ticaret 0, (%0)

Bende aynı konu hakkında detaylı anlatım yapıyorum google dan aramama gerek yok onun yerıne keske siz profilimdeki siteye 1 kere tıklayıp baksaydınız neden bunları yazdığımı anlardınız ama bunları yaparken insanların sorunlarını da göz önüne alarak onlara cevap verırsenız ya da yardım ederseniz emekleriniz boşa gitmemiş olur.

Hocam ben bu yazıları on tane foruma atıyorum. Siz de taktir edersiniz ki herkesin sorununu tek tek takip edip yanıtlamak olanaksız. Biz de işi gücü olan insanlarız..

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al