Giriş Yap / Kayıt Ol
İhracat Neden Hepimiz İçin Önemlidir? [ VİDEO ]

E-Ticaret Sitelerinde Sunucunun Önemi Nedir?

Tarih: 09 Ağustos 2020   Kategori: İnternet   Yazar: EranKucuk  |  3719 kez okundu

E-Ticaret hem bizlerin, hem de çevremizdeki web alanından uzak insanların ilgisini çeken, kimisini batıran, kimisini de çıkaran bir alan. Peki, bu alanda sitelerin yuvaları, evleri olan sunucuların önemi nedir?

Öncelikle forum kullanıcılarının çoğunluğunun hâkim olduğu “Woocommerce hosting’te kasar, Wordpress’i ancak sunucu paklar.” Benzeri söylemlere pek girmeyeceğim. Klişe basamaklarına çok takılmadan derdimi anlatmaya çalışacağım. Sunucu önemli mi, önemliyse neden önemli, ne faydalar sağlıyor gibi konularda bildiklerimi anlatmak istiyorum. Hem bir yanlışım varsa ya da üzerine eklemek istediklerinizle yorumları da şenlendiririz. Hazırsanız başlayalım.

Ücra Bir İş Hanına Mağaza Açmak

Çok güzel yatırımlar yapıyor, muhteşem görünen e-ticaret siteleri hazırlıyoruz. İçerisinde birçok güzel ürünler sergileniyor. Yani hem zamanımızla, hem de harcamalarımızla büyük sermayeleri bu işlere bağlıyoruz. Bırakalım internet sitesi konusunu, aynı şekilde fiziksel bir mağaza açtığımızı düşünelim. Bu kadar emek verilmiş ve sermaye ayırılmış bir mağazayı gerçekten sırf çok ucuz kiralar ödeyebilmek için ücra bir iş hanına açar mıyız? Tabii ki hayır değil mi? Demek ki mağazamızın bulunduğu yer, müşterilerin ziyaret etmesinin sıklığını nasıl arttırıyorsa, sitelerimizin bulunduğu alanlar da aynı derecede önemli. Yani evet, e-ticaret siteleri için sunucu oldukça önemli diyebiliriz.

Fiziksel bir mağazada konumu önemli kılan şey müşteri sıklığını arttırması, marka bilincinin güçlenmesi gibi konular oluyor. Peki, bir web sitesinde sunucunun sağladığı avantajlar nelerdir?

Paylaşımlı IP, Hız ve Lokasyon

Paylaşımlı IP konusu aslında oldukça basit, hosting hizmeti aldığımızda sitemizin bulunduğu sunucuyu birçok diğer site ile birlikte kullanıyor ve IP adresini paylaşıyoruz. Bunu kişisel sitelerimizle yaptığımız zaman bir yere kadar tamam diyebiliriz, sorun yaşatmayabilir. Fakat bir marka oluşturuyorken, ticaret yapıyorken pek mantıklı değil maalesef. Bunu da gerçek hayatla buluşturabiliriz. Bir dükkân kiralıyoruz, fakat anlaşmamıza göre dükkânın diğer tarafını bizim tanımadığımız insanlar kiralayabilecekler ve ne iş yaptıklarına karışma hakkımız bulunmayacak. Yanlış anlamayın, yan dükkân değil, aynı dükkânda olacak tüm bunlar. Kulağa komik ve mantıksız geldi değil mi? Evet bir e-ticaret sitesinin paylaşımlı sunucularda yer alması da biraz böyle komik oluyor işte.

Diğer bir noktada ise sunucumuz olduğunda doğal olarak hızlı sitelere sahip olabiliyoruz. Özellikle yazının başında da bahsettiğimiz Woocommerce gibi ağır sistemleri kullanıyorken hız elbette önemli, fakat diğer bir yandan hız zaten müşteri memnuniyeti için de çok önemli. En nihayetinde ürün ürün gezip, tercih yapan insanlar alışveriş yaparlarsa biz para kazanıyoruz. Demek ki bizim bu insanların öncelikle ürün ürün gezebilmesini sağlamamız lazım. Bazen unuttuğumuz bir gerçek var, Analytics’de gördüğümüz rakamlar gerçek birer insan. Onlara iyi hizmetler sağlamamız bu yüzden çok önemli.

Son olarak yerel ticaret yapan, bölgesel e-ticaret sitelerinde önemli bir unsur olan sunucu lokasyonuna değinmek lazım. İzmir özelinde hizmet veriyorsunuz diyelim, sunucunun Avrupa’da olması pek de mantıklı olmuyor, sonuçta sitenizin hedef kitlesi İzmirde yaşayan insanlar. Lokasyon olarak sunucu hizmetini, İzmir’de yer alan bir kurumdan alırsanız bu oldukça olumlu etki gösterebilir. Bunu tabii ki sadece e-ticaret olarak düşünmenize de gerek yok, bir berber ya da kuaför için de aynısını söyleyebiliriz.

Sonuç olarak sunucu önemli diyebiliyoruz. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

14 Yorum
BirkanUlusoy avatar
BirkanUlusoy • 1 yıl önce
Çok yüzeysel, hatta bomboş bir yazı. Bu forumda şu makaleden 100 kat daha fazla bilgi içeren gönderiler olduğuna eminim.
ypulatkan avatar
ypulatkan • 1 yıl önce
Ben bu konulara uzak fakat ilgili biriyim. Ve benimde kendime ait bir domain im var. demem oki bu arkadaşın verdiği bilgilerden ve anlatım tarzından öylesine hoşlanıyorumki muhteşem. Ve çokta faydalanıyorum. Bu siteyi haftada iki üç bazen hergün ziyaret ediyorum. Siz şimdi böyle blr yorum yaparken neye dayanarak bu yorumu yaptınız çok merak ediyorum. Bu wmaracı sitesinin sahibine özel bir düşmanlığınızmı var anlamadım. Hiçte boş bir yazı değil. Ya yaşı küçük toy birisiniz. Yada bu siteye karşı özel bir antipatiniz var. Ama Ayıp Ayıp. Biraz emeğe saygı Göster delikanlı. Ve bana cevap yazacaksan da lütfen usturuplu ve dikkatli ol ben toy değilim. yaşım 60 benim.
ypulatkan avatar
ypulatkan • 1 yıl önce
Çok faydalanıyorum evlat durmak yok yola devam. maşaallah.
EranKucuk avatar
EranKucukEDİTÖR • 1 yıl önce
Güzel yorumunuz için teşekkür ederim smile:
Mrtcn avatar
Mrtcn • 1 yıl önce
Sunucu değil güvenlik önemli.
AtaTekin avatar
AtaTekin • 1 yıl önce
Emeğinize saygım sonsuz ancak yazı çok yüzeysel olmuş maalesef. Hele aynı dükkan içinde farklı satıcı örneği hiç doğru değil çünkü aynı sunucuda olan diğer siteleri kullanıcı özellikle araştırmadığı sürece fark etmez.
EranKucuk avatar
EranKucukEDİTÖR • 1 yıl önce
Görüşünüz için teşekkür ederim. Aslında o örnekle öne çıkartmak istediğim kullanıcı için değil de daha çok arama motoru için fark ediyor olmasıydı. Tabii muhtemelen kendimi yazı ile ifade etme konusunda daha çok geliştirmeliyim ve böyle eleştirilerin de katkısı büyük oluyor.
AtaTekin avatar
AtaTekin • 1 yıl önce
Arama motoru tarafından bakmamıştım o konuda haklısınız. Dediğim gibi elinize sağlık daha detaylı yazılarınızı da bekliyoruz. iyi çalışmalar smile
emreozdogan0 avatar
emreozdogan0 • 1 yıl önce
Güzel bir noktaya değinmişsiniz fakat daha detaylı bir yazı bekliyorum sizden. Elinize sağlık.
BerkayYerbasan avatar
BerkayYerbasan • 1 yıl önce
Güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık.
impjix avatar
impjix • 1 yıl önce
Aylık 40 tl lik veridyen resellerımda 25 tane site barınıyor. Bir tanesi e-ticaret sitesi, woocommerce ve 5k ürün ve bolca fotoğrafları var. Electro teması var. Hostta litespeed kurulu. Günlük 200-300 arası hitler var. Site tık demiyor. Yani bahsettiğiniz gibi ücra bir pasajda dükkan açmakla alakası yok. İyi optimizasyon lazım, ben pek bilmiyorum sunucu optimiazsyonunu ama basit hosting şirketleri bile gayet iyi ayarlıyorlar.
frukozoit avatar
frukozoit • 1 yıl önce
Biraz yüzeysel olmuş sanki. Daha fazla bilgi paylaşabilirsiniz hocam
entegrasyonum avatar
entegrasyonum • 1 yıl önce
Biraz gereksiz ve içi boş bir makale. Kusura bakmayın ip konusunu bu kadar önemsemeniz çok gereksiz olmuş. Benzetmeler de yersiz.
oguzcangenc avatar
oguzcangenc • 1 yıl önce
Bi kaç dakima ayırıp okuyayım dedim. Tam konuya giriş yapacak sanmıştım ki yazı bitmiş smile
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest
Domain Yurdu – Domainler, Siteler ve Markalar İçin Pazaryeri ve Danışmanlık Hizmetleri

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.