Giriş Yap / Kayıt Ol

E-Ticaret Sitelerinin 31 Aralık’a Kadar ETBİS’e Kayıt Yaptırması Gerekiyor

Tarih: 22 Aralık 2017   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  11456 kez okundu

E-Ticaret, ticaret dünyasının büyük pastası olmayı başardı. Ne var ki pastanın boyutunun tabağını aşması devleti harekete geçmek zorunda bıraktı. Aralık ayının başında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi aracılığıyla devlet artık e-ticaret sitelerini takip etmek istiyor.

ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) ile devlet e-ticaret dünyasına dair istatistiklerin oluşturulması, kayıtdışı ticaret ve dolandırıcılık vakalarının önüne geçmeyi planlıyor. Bir e-ticaret sitesi sahibi olan webmasterların yasal yaptırımlarla karşılaşmaması için e-ticaret sitelerini en geç 31 Aralık 2017 tarihine kadar ETBİS sistemine kayıt ettirmesi gerekiyor. ETBİS mevzusunu e-ticaret sistesi sahibi veya yöneticisi olan arkadaşların ciddiye alması gerekiyor çünkü devletimizin popüler ceza kesme rutini sayesinde kayıt yaptırmayanları para cezası bekliyor olacak.

ETBİS’e kayıt olmayan e-ticaret sitelerini önümüzdeki yıldan itibaren 5 bin TL ila 20 bin TL ceza kapıda bekliyor olacak. Memurların size güzel bir yeni yıl sürprizi yapmasını istemiyorsanız, ETBİS konusundaki detayları bilmek isteyebilirsiniz.

Hangi Tip Siteler ETBİS’e Kayıt Olmak Zorunda?

Bakanlığın açıklamasına göre internet üzerinden mal veya hizmet satışı yapan ve bunu sözleşmeye dökerek satış gerçekleştiren tüm internet sitelerinin ETBİS’de yer alması gerekiyor. Türkiye’de faaliyet gösteren ancak Türkiye merkezli olmayan ancak Türkiye’de aktif biçimde satış yapan bir e-ticaret siteniz varsa onun da ETBİS sistemine kayıt olması gerekecek. ETBİS kaydı yapmak için gerçek kişilerin kaydı kendileri veya yetkili temsilcileri tarafından yapılabilirken, tüzel kişiler için yapılacak kayıtların yetkili temsilcileri tarafından yapılması gerekecek. İlgili kaydı oluşturmak için www.eticaret.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

WM Aracı gibi pazar yeri olarak kullanılan ve sadece servis sağlayıcısı konumundaki sitelerin şimdilik ETBİS’e kayıt olma zorunluluğu bulunmuyor. İçinde ticaretin yapıldığı ancak ticarete sadece aracılık yapan platformları pazar yeri platformu olarak nitelendirebiliriz. ETBİS kaydı aşamasında e-ticaret sitenizin sicile kayıtlı olup olmadığı ve sanal pos bilgilerinin sistem aracılığıyla doğruluğu da kontrol edilmiş oluyor. Kayıt işlemi hakkında bilgileri göz atmak ve ilgili mevzuatı incelemek isteyenler de yine Elektronik Ticaret Bilgi Platformu’nu inceleyebilirler.

İşin ucunda yasal yaptırımların olması ve son kayıt tarihinde sona oldukça yaklaşılmış olması nedeniyle bir hatırlatma yapmak istedik. Devletin e-ticareti el altına alma girişimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

56 Yorum
Özhan avatar
Özhan • 3 yıl önce
Bu zamana kadar olmamasına şaşmak gerek bence eticaret sitelerinden stopaj da alsınlar %50 kazanç vergisi alsınlar. %20 niye açtın vergisi %10 da git bi yerde çalış çaydırma vergisi alsınlar. Zaten geriye kalan %20 açlık sınırı standartını korumaya yeter.
Faruk avatar
Faruk • 3 yıl önce
Kayıt edilen siteler Bakanlığın internet sitesinde yayınlanacak. Güvenli siteler ile merdiven altı çalışan firmalar ayırt edilecek. E-ticaretin güvenli bir sekilde yapilmasi ve hacminin artirilmasi amaclaniyor
mbaysal avatar
mbaysal • 3 yıl önce
e ticaretin güvenli yapılması için, insanlara böyle hizmet vermek yerine, rusya'daki gibi internet sitesi nasıl kullanılır, basit html bilgisi gibi bilgilerin ilkokuldan itibaren öğrencilere verilmesi gerekir. dolandırılan adam bu siteye girecek mi sanıyorsunuz, yapmayın
havuzmavisi avatar
havuzmavisi • 3 yıl önce
Arkadaşlar, bir eticaret sahibi olarak bilgilendirmek gerekirse olay şudur. Biz şahıs firması olarak bir eticaret firmasıyız. Etbis'e kayıt olmak istedik fakat bir baktık mersis no felan istiyor. Bu da demek oluyor ki ticaret odasına kayıt yaptırmanız gerekiyor. Bu da en az 1000 TL. Neyse napalım dedik gittik ticaret odasına kaydımızı yaptırdık. Sonra iyi güzel kaydımızda tamam. Hadi kayıt olalım derken bir baktık KEP adresi istiyor. KEP nedir derken Kontrollü Elektronik Posta olduğunu öğreniyoruz. Ve bu KEP denen şeyi Ptt veriyormuş. Öyle her Ptt değil müdürlük olanlar veriyor. Gidiyorsunuz 5 dk. Da 35 TL. Karşılığında KEP zavazingosunu alıyorsunuz. Bunları yaptıktan sonra kayıdınızı tamamlamış oluyorsunuz. Size tavisyem bir an önce yaptırın. Çünkü yılbaşından sonra 5-20.000 TL. Arası ceza makbuzubuzunuz kapınıza kadar gelebilir. Yani işin özü bir şahıs firması iseniz Ticaret odası kaydınızı zorunlu yaptıracaksınız. Eğer ticaret odası kaydınız varsa sorun yok. Mersis numaranız hemen çıkar. Başımdan geçtiği için anlatayım dedim.
Faruk avatar
Faruk • 3 yıl önce
Ticaret odası yerine esnaf odasına da kaydolarak da ETBİS'e giriş yapılabilir.
berkaykrx avatar
berkaykrx • 3 yıl önce
Merak ediyorum 2023'te nefes almaya vergi, hava parası alacaklar mı acaba? Ülkeyi yiyip bitirdiler bizide yiyorlar! Nerde bu millet? Benzini 4.90'dan 5.55 yaptılar göze batmasın diye 15 kuruş indirim yapıyorlar 1 hafta sonra 5.68 yapıyorlar. İnternete %50 zam yapıyorlar ve millet vay arkadaş bu neyin nesi demiyor! 1800₺ asgari maaş diyorlar diğer zamları hiç hesap etmiyorlar hesap etseler zararda olduklarını anlarlar. Ülke sarayları yatları adaları katları olanlara güzel...
sinnerxx avatar
sinnerxx • 3 yıl önce
Bu bir vergi sistemi değil. e-ticarette faturasız iş yapılmasının önüne geçilmesi için atılan bir adım. Siparişler devlet tarafından takip edilebilecek. Müşteriye atıyorum 3 haftada gönderilmeyen bir ürün için dava açınca devlet firmadan bilgi istemekle uğraşmayacak. Sistemden önce siparişe bakacak, sonra fatura tarihine sonra da kargo takibine. Birçok anlamda devlet adına big data toplanmış olacak.
berkaykrx avatar
berkaykrx • 3 yıl önce
Farkındayım böyle bir şey yaptıkların. O an içimdekileri dökmüş bulundum sadece smile
Scripthanesi avatar
Scripthanesi • 3 yıl önce
İnstagram takipçi satışları vs . bunlara da gerekiyor mu
Faruk avatar
Faruk • 3 yıl önce
Kendi sitenizde siparis verilmesini veya sozlesme yapilmasini sagliyorsaniz gerekiyor. Bir de yurtdisindaki pazaryerlerinde satis yapiyorsaniz kayit olmak zorunlu
Ozcanocak avatar
Ozcanocak • 3 yıl önce
Gerekmiyor smile
Scripthanesi avatar
Scripthanesi • 3 yıl önce
Kişi mesaj atıyor . elden satıyoruz
DaftPunk avatar
DaftPunk • 3 yıl önce
%13 büyüme olunca , Asgariye zam yerine webmastera vergi güzelmiş
Glaus avatar
Glaus • 3 yıl önce
Merak ediyorum hayatınızda kaç kere ülke yönettiniz kendinize ait bir cumhuriyet falan mı var? Tecrübelerinizi bizimle paylaşın seçimler de siz aday olun wmaracında ülkenin nasıl ilerlemesi gerektiğini en iyi şekilde bilenler var diyerek sokaklara çıkalım bizde.
mtnyvz avatar
mtnyvz • 3 yıl önce
Glaus, bende merak ediyorum Tayyibi ilk seçerken başbakanlık tecrübesi var mıydı. Ona göre mi seçtin?
Ulan şu ülkeyi bana verecekler, fazla değil fakirden alınan aynı vergiyi zenginden alayım, zaten vergi sorunu kalmayacak. Sizin gibi zengin seviciler yüzünden fakirlere alt gelire yüklenmeye devam.
https://instela-static.info/m/vergi-borcu-silinen-sirketler--i698616-600.jpg buda sana kapak olsun!
eka7a avatar
eka7a • 3 yıl önce
Önce kendi sitelerini bir tamamlasalarmış ya.. Şahıs firmalarında KEP adresi alma zorunluluğu yok ama bu sistemde KEP adresi girmeden devam edemiyorsun!! Yani zorunlu değilsin ama seve seve alacaksın diyolar!!
Faruk avatar
Faruk • 3 yıl önce
E-ticaret sitelerine Kep alma zorunluluğu 2015 yılında getirildi.
eka7a avatar
eka7a • 3 yıl önce
Anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlere, elektronik yolla tebligat yapılması zorunludur. Gerçek kişiler ve diğer tüzel kişiler elektronik tebligattan isteğe bağlı olarak yararlanır.

http://pttkep.gov.tr/sayfalar/mevzuat
sinnerxx avatar
sinnerxx • 3 yıl önce
Elektronik Tebligattan isteğe bağlı olarak yararlanır. e-Ticaret yapacaksanız KEP Adresi almanız lazım. Her şahıs şirketi e-ticaret yapmıyor. Adam ayakkabı tamircisi açınca KEP maili almayabilir. Ama internetten satacaksa ayakkabıları o zaman alacak.
Decimas avatar
Decimas • 3 yıl önce
Bu olayın teşvik edici bir yanı yok, cezasını geçtim bazı kan emici şirketler yüzünden millet kendi ticaretini yapmaya başladı ona da bir tekme devletten.
YusufOzcan avatar
YusufOzcan • 3 yıl önce
Hocam ticaretin olduğu bir ortam kendini devlete tanıtmamalı mı?
Decimas avatar
Decimas • 3 yıl önce
Elbette tanıtmalı ama ticareti destekleyici, teşvik edici bir şekilde. Bizi daha çok bürokrasiye sürükleyip daha fazla vergi ve sorumluluk yükleyerek olumlu bir sonuç elde edilemez.
sinnerxx avatar
sinnerxx • 3 yıl önce
Bu sistemde nasıl bir vergi var anlamadım. Gerekli e-ticaret şartlarını sağlamış herhangi bir firma zaten 5 kuruş ödeme yapmadan sisteme kayıt oluyor.
alemburda avatar
alemburda • 3 yıl önce
Resmen tuzak gibi gizliden uygulama baslatmislar ayin basinda site acilmis 30 gunde kayit ol diyorlar. Ulan sen bir kendi sitene bak yarim yamalak.
melankolia avatar
melankolia • 3 yıl önce
Katılıyorum hocam bence süresini uzatırlar bu uygulamanın.
Glaus avatar
Glaus • 3 yıl önce
Para kazanayım vergi vermeyeyim atıyorum kafaya kullanıyorum beyin bedava kafasın da devam ederseniz devlete giden her paraya kıvrım kıvrım kıvranırsınız smile O çok sevdiğiniz her mesajınız da bahsetmeden duramadığınız ülkelere gidip işinize oradan devam edebilirsiniz. E-ticaret için ülkemiz gözde bir yer de değil nede olsa değil mi ? smile

Bilgilendirme için teşekkürler Being
teknoburgers avatar
teknoburgers • 3 yıl önce
Bana kalırsa mantıklı bir adım. Belki bu sayede dolandırma vakalarının önüne geçilebilir.
Mrtcn avatar
Mrtcn • 3 yıl önce
Önce siteyi düzeltsinler sonra kayıt ederiz
Scripthanesi avatar
Scripthanesi • 3 yıl önce
MERSİS ve ESBİS sistemlerinden gelen bilgilere göre yetkili olduğunuz işletme bulunamamıştır. Diyor . bu ne simdi
eka7a avatar
eka7a • 3 yıl önce
Bende de ilk sefer öyle demişti. Tekrar giriş yapmayı dene.
Scripthanesi avatar
Scripthanesi • 3 yıl önce
Mersiste falan işletme kaydı var mı sizin
eka7a avatar
eka7a • 3 yıl önce
ESBİS kayıtlı.
ademkanidagli avatar
ademkanidagli • 3 yıl önce
yakında ek vergiler çıkar ona göre kayıt olun! kayıt dışı istihdamı önlemek için yapılan bir sistemdir
TEKNOATU avatar
TEKNOATU • 3 yıl önce
Wordpress teması satıpta fatura kesen varmı? Asıl soru şimdi ben wmaracı ticaret kısmında bir wordpress teması yada script yapıp satsam ve faturada kesmesem sıkıntı yaşar mıyım? Bunu soruyorum çünkü fatura kesen görmedim. yazılım ürünü satan alanlarda.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Bu biraz değişik bir konu. Normalde yasal olarak yazılım da satışı yapılsa + KDV eklenerek faturalandırılmalı. Bunun için de en azından şahıs şirketiniz olmalı. Fakat Freelancer dünyasında genelde Freelancer > Freelancer şeklinde ticaret yapıldığı için kimse sorgulama yapmıyor. Lakin Freelancer > İşletme satışlarda işletme daima sizden fatura isteyecektir.
TEKNOATU avatar
TEKNOATU • 3 yıl önce
Bir düşmanının seni vergi kaçakcılığı yaptığına dair de ihbar edebilir bu durumda. Oda sıkntı. Bu arada bu yazılım ürünlerinde kdv yüzde kaç? Ben yüzde 18 diye biliyorum.
Scripthanesi avatar
Scripthanesi • 3 yıl önce
İnstagram takipçi satışları vs . bunlara da gerekiyor mu
sibelceliker avatar
sibelceliker • 3 yıl önce
ne yaparsan yap devlet yolunu bulmanın peşinde olur.müşteriler ile sorun yaşamazsın ama sattığın yada yaptığın her iş veya hizmeti faturalandırmak zorundasın.Arkadaşın dediği gibi kıl bir müşteri tüketici hakem heyetine giderse seninde dinlemeye çağırırlar yada banka hesap hareketlerinde banka şüpheli trafik görürse vs..ama uzun hikaye tabi.
melankolia avatar
melankolia • 3 yıl önce
Arkadaşlar opencart kurulu sitede ürünleri ekledim fiyatlarıda yazıyor ama site üzerinden kredi kartı ile satış olmuyor direk dükkandan faturasını kesip gönderiyoruz bunun içinde bu ETBİS'e üye olmalımıyız acaba ?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Bunun için ilgili kuruma ulaşıp bir sormanızı öneririm. Çok kısıtlı açıklama yapmışlar, yaptıkları açıklamadan yola çıkarak yanıltıcı bir yorumda bulunmak istemiyorum.
melankolia avatar
melankolia • 3 yıl önce
Teşekkür ederim hocam dediğiniz gibi ilgili kurumu arayıp bilgi alacağım.
adamzeka avatar
adamzeka • 3 yıl önce
http://www.scripthaneniz.com arkadaşlar benim sitem bu kayıt etmem gerekiyor mu ?
ByPowerfuL avatar
ByPowerfuL • 3 yıl önce
Gerekmiyor hocam
ByPowerfuL avatar
ByPowerfuL • 3 yıl önce
Anlaşmalı olduğumuz firmaların kayıtlarını gerçekleştirdik. Kaliteli bir ticaret ortamı için bu şarttı iyi oldu.
Sanchez001 avatar
Sanchez001 • 3 yıl önce
Bilgilendirme için teşekkürler.
Bir sorum olacak. 2018 yılı içerisinde diyelim 15 Ocak , Şubat gibi aylarda faaliyete girecek yani başlayacak siteler ne yapacak? 31 Aralık tarihine kadar kayıt olmak zorunda mı? Yoksa açıldıktan sonra olabilir mi?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Bunu ben de düşündüm fakat çok kısıtlı açıklama yapmışlar. Gelişmeleri takip edeceğiz.
Sanchez001 avatar
Sanchez001 • 3 yıl önce
Başka bir yerden almış olduğum bilgiyi aktarmak isterim. 2017 tarihi ve öncesinde açılmış olan siteler için geçerliymiş. 2018 girdiğimizde açılacaklar için sistem zaten kayda açık olacakmış.
mert avatar
mert • 3 yıl önce
kayıt süresinin uzatılması gerekli, ticaret odası kaydı vs için yeterli zaman yok
Ekorez avatar
Ekorez • 3 yıl önce
n11, gittigidiyor vs. gibi sistemlerde mağaza açıp ürün satanlarda durum nasıl olacak acaba onlarda kayıt yaptıracak mı ne dersini?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Açıklamada belirttiklerine göre onların kayıt yaptırmasına gerek kalmayacak diyor ama açıklamalar gerçekten çok kısıtlı ne demem gerektiğini ben de bilemiyorum.
Kaan Sarı avatar
Kaan Sarı • 3 yıl önce
Arkadaşlar Etbise giriş yaparken alttaki hatayı alıyorum . Lütfen yardımcı olur musunuz
MERSİS ve ESBİS sistemlerinden gelen bilgilere göre yetkili olduğunuz işletme bulunamamıştır.
Tioc avatar
Tioc • 3 yıl önce
BU BİR ŞAKA OLMALI...

Esbis servisinde problem olmuştur. Esbise kayıtlı firmalarınız getirilememiştir.
usthosting avatar
usthosting • 3 yıl önce
Cevapları şöyle sitenizde online olarak satış varsa içerik önemli değil kayıt olmanız gerekiyor dediler dolayısıyla ticaret odası kaydıyla beraber kendilerine kaydı gönderdik. Bence her ihtimale karşı sorun arkadaşlar sorun yaşamayın sonra.
Live avatar
Live • 3 yıl önce
Allah devletimize zeval vermesin. Zam zam zam, hani bize?
mehmet avatar
mehmet • 3 yıl önce
MERSİS ve ESBİS sistemlerinden gelen bilgilere göre yetkili olduğunuz işletme bulunamamıştır. sorununu ne kadar süre sora nasıl aşabildiniz arkadaşlar
ruzigar avatar
ruzigar • 3 yıl önce
Zamanında yer sağlayıcığı faaliyet belgesi almayanlar hosting satamayacak diye de bir sürü insanı kayıt ettiler. Tib in başına hayvanat bahçesi müdürü atayan bir ülkeyiz biz. etbis e kayıt olmanın bir avantajı olacağını sanmıyorum. kayıt yaptıranlar da sırf ceza gelmesin diye yaptırıyor ama zamanla göreceğiz artık ne kadar gerekli olduğunu
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.