Giriş Yap / Kayıt Ol

Evden E-Ticarete Yeni Vergi Muafiyeti!

Tarih: 21 Ocak 2019   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  11637 kez okundu

E-ticarete atılmak istiyorsunuz ancak henüz iş yeri açmak gündeminizde yok mu? O halde, yeni düzenlemeyle evinizden e-ticaret yaparak vergi muafiyetinden faydalanabilirsiniz!

Doların TL karşısındaki amansız (insafsız) yükselişi, devletin ekonomiyi rahatlatmaya yönelik yeni adımlar atmasına neden oldu. Geçtiğimiz gün, vergi alanında desteklerin bulunduğu torba yasanın Meclis’ten geçmesiyle evden e-ticaretin de önü bir nebze açıldı.

Genel Kurul’da kabul edilen yeni torba yasaya göre, artık evde kendi ürettiği ürünleri elektronik ortamlar aracılığıyla satanlar esnaf muafiyeti hakkından yararlanabilecek.

Yani, bundan sonra evden e-ticarete adım atacak vatandaşların gelirlerinin bir yıllık asgari brüt ücreti geçmeyen bölümü vergiden muaf olacak. 2019 yılı güncel rakamları üzerinden örnek vermek gerekirse, evden e-ticaret yapanların yaklaşık 30 bin liralık geliri vergiden muaf olmuş olacak.

Bu yeni haktan iş yeri açmaksızın ürün üreten herkes faydalanabilecek. Yasanın asıl odağında ise evlerde imal edilen havlu, örtü, çarşaf, çorap, dokuma mamuller, dantel, turistik eşyalar, tarhana, mantı ve erişte gibi ürünler yer alıyor. Elbette bunların dışında aklınıza gelebilecek daha birçok ürünü bu örneklerin arasına dahil edebiliriz.

Sadece Ev Hanımlarına Değil, Herkese Muafiyet!

Tahmin edebileceğiniz gibi yeni düzenleme için eleştiriler ışık hızıyla ortaya atılmaya başlandı. Yeni düzenleme için yapılan ilk eleştiriler, e-ticaret düzenlemesinin sadece ev hanımlarını kapsadığı yönünde oldu. Eleştirilere ilk yanıtı getiren TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç’in konu hakkındaki yanıtı ise şöyle:

“Zaten esnaf muafiyeti kapsamında KDV yok. Orada herhangi bir tavan da yok, bu devam ediyor. Bu 30 bin lira tavanı yukarıya çekilebilirdi biraz daha. Önümüzdeki sene bu madde tekrar önümüze gelir, 60 bin liraya ya da 70 bin liraya çıkarma noktasında adım atılır. ‘Ev hanımı’ mıdır, ‘ev kadını’ mıdır, ‘ev erkeği’ midir, ‘ev beyi’ midir? Burada maddenin aslına baktığınızda evde kalan, başka iş yapmayan erkek ya da kadın hiç fark etmiyor, herkesin faydalanabildiği bir muafiyettir.”

Yeni muafiyet yasası tüm girişimcilerin yüzünü güldürür mü bilinmez fakat en güzel bir başlangıç olduğunu kabul etmek gerek.

Yeni e-ticaret muafiyetini siz yeterli buluyor musunuz? Sektöre ilişkin düşüncelerinizi ve görüşlerinizi binlerce WM Aracı üyesiyle paylaşmayı unutmayın. Yorumlarınız çok değerli

11 Yorum
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 2 yıl önce
Peki bu yasadan yararlanmak için ne yapmamız gerekiyor?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
İşin bürokratik kısmına tam olarak hakim değilim. Bildiğim kadarıyla ekstradan bir şey yapmanıza gerek yok. E-ticaret temelli 30 bine kadarlık alışverişinizde KDV'siz satış yapabileceksiniz ve devlet size "Ama sen bundan KDV vermemişsin, gel bakalım vergi dairesine" diyerek, bir kenara çekemeyecek. Yine de vergi konusunda daha deneyimli arkadaşların bu konuda yönlendirmesi faydalı olacaktır. Benimki kesin bilgi değildir, yaymayalım smile
bjlkl avatar
bjlkl • 2 yıl önce
peki gelir vergisi de buna dahil mi Being Bey. Ya da youtube ya da uygulamalardaki reklam gelirlerimizi de etkiler mi
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Kafamda bir şeyler var ancak dediğim gibi vergi konusuna tam anlamıyla hakim olmadığım için yanlış bir şey söylemek istemiyorum. Forumda bir konu açarak diğer arkadaşların fikirlerine başvurmanız daha sağlıklı olacaktır smile
ishana avatar
ishana • 2 yıl önce
webmasterler de evden ticaret yapmıyor mu?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Evet ve aslında bu yasa bizleri de kapsıyor.
darkknightt avatar
darkknightt • 2 yıl önce
30.000'e kadar olan kısım fatura kesilmezse nasıl takip edilecek?
arti17 avatar
arti17 • 2 yıl önce
" GELİR VERGİSİNDEN KİMLER MUAF? VERGİDEN MUAF OLAN ESNAF SİGORTALI OLMAK ZORUNDA MI? "https://gulbenkmusavirlik.com/tr_gelir-vergisinden-kimler-muaf-vergiden-muaf-olan-esnaf-sigortali-olmak-zorunda-mi-5832.html
iamshark avatar
iamshark • 2 yıl önce
Bu makale 28-12-2015 tarihinde yayınlanmış yeni düzenleme ile alakalı olamaz.
arti17 avatar
arti17 • 2 yıl önce
bkz.: http://www.gelirler.gov.tr/node/85737
iamshark avatar
iamshark • 2 yıl önce
Konuyla alakalı araştırma yapan oldu mu biraz geri dönüt yaparsanız iyi olur
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.