Giriş Yap / Kayıt Ol

Google Chrome Yönlendirme ve Pop-Up Reklamları Tarihe Gömecek!

Tarih: 09 Kasım 2017   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  3297 kez okundu

Kullanıcılara sunduğu web deneyimi konusunda hendek atlattırmak isteyen Google, Chrome için önümüzdeki Ocak ayından itibaren iki yeni köklü değişiklik getirecek. Yapılan güncellemelerle birlikte tıkladığınızdan farklı olarak açılan alakasız pop-up sayfalar ve ansızın sizi bir oraya bir buraya sürükleyen yönlendirme reklamları tümüyle tarihe karışabilir.

Pop-up reklamlar konusunda Google’ın ruhani haliyetini muhakkak biliyorsunuzdur. Google Pop-up reklamlarını hiç ama hiç sevmiyor. Chrome kullanıcılarından topladığı geri bildirimlere göre internet kullanıcılarının nefret ettiği tek reklam türü pop-up’lar değil. İstemediğimiz pencerelerin zart diye ekrana sıçraması ve sayfalar arasında sörf yapmamıza neden olan yönlendirme tipi reklamlar kullanıcı deneyimini ciddi oranda etkiliyor.

Google’ın kendi blogunda söylediğine göre her 5 kullanıcıdan 1’i bu durumdan şikayetçi. Şikayetlerin sonunu getirmek isteyen Google, Chrome’a getireceği yeni güncellemeyle birlikte her iki reklam türünü de spam cennetine göndermeyi planlıyor.

Film Siteleri ve İllegal Siteler için Dönüm Noktası

Film, dizi ve daha birçok illegal siteye girdiğimizde sıkça karşılaştığımız ama artık sıradanlaşan bazı kullanıcı düşmanı reklam türleri var. Google’ın aslında hedef aldığı başlıca reklam modelleri bu spam reklamlar olacak. Örneğin videoyu oynatmak için Play butonuna bastığımızda ekrana zıplayıp kucağımıza oturan yeni sekmeler, ya da alakasız bir yere tıkladığımızda haberimiz olmadan bizi seyahate çıkaran yönlendirme reklamlarının böylece büyük oranda önüne geçilmiş olacak.

Elveda Kendiliğinden Açılan Sayfalar ve Yönlendirme Reklamları!

Ocak ayında kullanmaya başlayacağımız yeni güncelleme sayesinde otomatik yönlendirmelerin veya pop-up reklamların olduğu sayfalarda yapılmak istenen eylem adres çubuğunun yanında bir bildirim olarak görünecek. Eğer kullanıcı yönlendirilmek istemez veya farklı bir yere tıkladığı için yeni bir sekmeyle karşılaşmak istemezse kendini tüm bu bildirimleri yoksayarak reklamlardan kendini azad edebilecek. 

Google Sorunlu Sayfaları Uyaracak

Google yapılacak değişikliklere ilişkin olarak Webmaster’ları şimdiden uyarmaya başlayacak. Bundan sonra Webmaster’lar Google Web Araçları üzerinde yer alan “Kötüye Kullanım Deneyimleri” menüsü yardımıyla Webmaster’lar sorunlu sayfalarından haberdar olabilecek. Eğer ilgili sayfalar Google tarafından bildirildiğinde 30 gün içinde işlem yapmazsanız ilgili sayfalar Chrome’da yeni sekme veya yönlendirme tarzı işlevleri yerine getiremeyecek.

Chrome 65 sürümüyle birlikte başta dizi ve film siteleri olmak üzere agresif reklamlardan kazanç sağlayan Webmaster’ların kazancı ciddi şekilde düşüş gösterirken, kullanıcı deneyiminde ciddi bir dönüm noktasına erişilecek. Yapılacak güncellemeyle ilgili olarak sizler ne düşünüyorsunuz?

17 Yorum
TheLacivert avatar
TheLacivert • 1 yıl önce
"Google’ın kendi blogunda söylediğine göre her 5 kullanıcıdan 1’i bu durumdan şikayetçi."

Diğer 4 salak kim?
Shydox avatar
Shydox • 1 yıl önce
Nedense sana fazla katılıyorum.
ismail avatar
ismail • 1 yıl önce
AdCash'ten ödemeyi alayım, sonra ne yaparlarsa yapsınlar smile Ne zaman gelip gelmeyeceği belli mi?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 1 yıl önce
Ocak ayı civarında çıkan Chrome güncellemesiyle birlikte gelecek.
Datacashnet avatar
Datacashnet • 1 yıl önce
Bu gibi düzenler ile film warez ve dizi sitelerini bitecek sonra tüm siteler kar edememekten dolayı siteleri bir bir kapatacak bakalım o zaman şikayet edebilecekler mi smile O siteler reklamlar yayınlamaz kazanç sağlamaz ise size neden hizmet sunsunlar ? sonradan çoğu kullanıcı pişman olabilir bence
srhtycl avatar
srhtycl • 1 yıl önce
İnsanları enayi yerine koyarak, reklamcılık yapan siteler umarım tez zamanda batar da kapatırlar o zaman. smile
Datacashnet avatar
Datacashnet • 1 yıl önce
Elbette öyle ancak bazıları 2 adet popup koyup geçiyor o zaman bunları banner için yapsınlar herkes sitesine banner dolduruyor yani 1 reklamı 1 sn de kapamanın ne gibi zararı olabilir ki ? smile
glockmae avatar
glockmae • 1 yıl önce
Çok iyi olmuş bu dizi, film izlerken bazen reklamdan geçilmiyor. Hatta bir ara reklamsız siteler için araştırma yapmıştım artık oralardan izliyorum 1 kere reklam açılıyor sonra kapatıyorsun açılmıyor smile
nihatturan avatar
nihatturan • 1 yıl önce
Yazık oldu film sitelerine.
MeMo avatar
MeMo • 1 yıl önce
Bende bıktım bu tür reklamlardan, güzel olacak.
idrisayirkan avatar
idrisayirkan • 1 yıl önce
Ben sadece kişisel bloglarda ve ya forum sitelerinde adblock kullanmıyorum.Diğer girdiğim tüm sitelerde aktif ediyorum cidden çok can sıkıcı bir hal almaya başladı hele birde film izliceksen büyük sıkıntılar çekiyorsunuz smile
Korkmaz avatar
Korkmaz • 1 yıl önce
https://zqwqz.com/ varken gerisi yalan. smile
newyorker avatar
newyorker • 1 yıl önce
Bence iyi olur cunku bazi siteler gercekten bizi alip nerelere goturuyor hic alakasiz yonlendirmeler yapilmasi insani cileden cikartiyor sonucta hepimiz internet dunyasindayiz bence daha agir engeller koyulmasi gerek tabi bu uygulamayi by pass edebilecek yontemler bulmazsa bir takim kurnazlar smile
bilsez avatar
bilsez • 1 yıl önce
Bunu Slimjet adlı tarayıcı yıllar önce yaptı, bütün tarayıcılar Chrome takip ediyor, Chrome da Slimjet'i takip ediyor...
SefaCanDemir avatar
SefaCanDemir • 1 yıl önce
Yahu bir dizi sitesine giriyoruz 10 tane yönlendirme 2 tane popup yok video öncesi reklam. Kardeş eyvallah hakkınız kazanın diye adblock da açmıyoruz bak ama abartıyorsunuz ya.
zexon avatar
zexon • 1 yıl önce
Pc de kapatıyozda mobilde sıkıntıydı iyi olmuş.
oBen avatar
oBen • 1 yıl önce
İsabetli karar! Film ve dizi site sahipleri bundan sonra neler yapacak bakalım? Zaten piyasada birkaç reklamsız film ve dizi sitesi bulunmakta.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.