Giriş Yap / Kayıt Ol

Google, PageSpeed Insights’ı Güncelledi!

Tarih: 10 Ocak 2018   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  4063 kez okundu

Dün Search Console üzerinde kapsamlı değişikliklerin yapıldığı beta sürümünü tüm kullanıcılarına açtığını duyuran Google, bugün de PageSpeed Insights’ı yeniledi. PageSpeed Insights, Webmaster’ların internet sitelerinin masaüstü ve mobil sürümlerini test edip ,sayfalarının nasıl performans gösterdiğini ölçümlemelerine yardımcı olan bir araç. Google’ın bugünkü güncellemesinden sonra PageSpeed Insights’da hiç alışkın olmadığınız yeni ve kafa karıştırıcı metrikleri görmeye hazır olsanız iyi edersiniz.

Güncellemeyi kendi merkezi webmaster blogu üzerinden duyuran Google artık sayfa hızını analiz ederken teoriden fazlasını kullanmaya başlayacak. Google normalde hız testi yaparken geleneksel ibareleri takip ederek bir sayfanın hız açısından ne şekilde performans göstereceğini tahmini olarak analiz ediyordu. Bugün yapılan değişiklikten sonra Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu’ndaki verilerden faydalanarak daha gerçekçi ve gerçek dünyaya dönük testler yapılacak. Google yapılan yeni testleri gerçek dünya verisi olarak adlandırıyor.

Yeni PageSpeed Insights artık farklı karakteristik özelliklere sahip olacak. Bunların en önemlilerini Google şöyle özetliyor;

  • Bir sayfanın hızı Hızlı (Fast), Ortalama (Avarage) ve Yavaş (Slow) olarak kategorize edilecek. Sayfanın bu üç dereceden birini alması için ise First Contentful Paint (FCP) ve DOM Content Loaded (DCL) faktörlerinin etkisi önem taşıyacak. Tüm kriterlerden alınan skor, sitenin hız puanını oluşturacak.
  • Sayfanın herhangi bir hız puanı kategorisinde yer alması geliştiricilere görünüşün yanı sıra kapmsalı metriklerin yardımıyla fonksiyonelliği de arttırma şansı sunacak.
  • Sonuç sayfasında yeni bir metrik olarak görünen “Sayfa Yükleme Dağıtımları” sitenin FCP ve DCL değeri hakkında veriler sunacak. Sayfanın FCP ve DCL etkinliklerinin dağılımı, Hızlı (en hızlı üçte bir), Orta (orta üçte bir) ve Yavaş (alt üçte bir) olarak listelenecek.
  • Sonuç sayfasında göreceğimiz “Sayfa İstatistikleri” bölümü ise sayfamız hakkında oluşturulmaya engelleyen kaynaklar, sayfa hızı için kullanılan veri boyutu ve gidiş-dönüş değerlerini verecek. Bu veriler sayesinde yine geliştiriciler sayfalarında yaptıkları değişikliklerin performansı ne yönde etkileyebilecekleri kapsamlı olarak görebilecekler.
  • Optimizasyon Önerileri bölümü ise daha önceden olduğu gibi sayfamızın performansını arttırmak için ipuçlarını paylaşmaya devam edecek. Eski sürümün aksine artık Optimizasyon Önerileri varsayılan olarak sonuç sayfasında gösterilmeyecek. Sayfanın altından “Optimizasyonları göster” linkine tıklayarak bu önerilere ulaşmak mümkün olacak.

Güncellemeyle birlikte hafızalarda uzun bir süre boyunca soru işaretlerinin elden ele, dilden dile dolaşacağını tahmin ediyorum. Zira henüz bazı sitelerin mobil tarafında analizleri sunmazken WM Aracı gibi büyük ve kapsamlı sitelerde bu verilerin işlenmeye başladığını görüyoruz. Google’ın güncelleme yazısı ise bu kapsamda gerçekten çok yetersiz.

Ne diyorsunuz, yenilenen kafa karıştırıcı Page Insights’ı beğendiniz mi?

12 Yorum
swerty111 avatar
swerty111 • 9 ay önce
Şimdi artık hepsini birden 100 yapmaya çalışan takıntılı insanlar göreceğiz bizim için tek değişen şey bu olacak smile
ntka avatar
ntka • 9 ay önce
hiç uğraşmıyorum olduğu kadar olmadığı kader smile
ntka avatar
ntka • 9 ay önce
yanlız bende hız Hız Unavailable yazıyor sizde de öylemi?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 9 ay önce
Bunu içerikte de söylemiştim bazı sitelerde mobil hız bölümünde Unavailable yazıyor. Şimdilik Google'ın elinde veri olmadığı için mi böyle, yoksa farklı bir numarası mı var işin anlayamadım. Ne yazık ki Google Bey çok kısıtlı açıklama yapmış.
teknoburgers avatar
teknoburgers • 9 ay önce
Büyük ihtimalle ellerinde veri olmadığı için böyle diyordur.
Sercans avatar
Sercans • 9 ay önce
Yeşil gördük mü kafanız rahat olsun devam..
duzur85 avatar
duzur85 • 9 ay önce
bendede unavailable yazıyor
teknoburgers avatar
teknoburgers • 9 ay önce
Olmuyor olmuyor, ne yapsam olmuyor. Google Yeşil'i vermiyor.
AtagunBaltacioglu avatar
AtagunBaltacioglu • 9 ay önce
Mobilde Unavailable yazıyor, zaman içerisinde ne olduğunu anlayacağız herhalde şimdilik bu konu ile ilgili net bir açıklama yok.
muhammet48 avatar
muhammet48 • 9 ay önce
https://kayatransfer.net/ benim sitemde göstermiyor halen eskisi gibi neden acavba
dngsl avatar
dngsl • 7 ay önce
bende hız unavailable çıkıyor. nedeni hakkında bilgisi olan var mı?
ibrahim16 avatar
ibrahim16 • 6 ay önce
Benim sitemde de mobil hız Unavailable yazıyor iyi mi demek acaba.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.