Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Gözümüz Aydın: Steam'e de KDV Geldi!

Tarih: 20 Şubat 2018   Kategori: Oyun   Yazar: Being  |  4457 kez okundu

Maliye Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl sonunda yaptığı düzenlemeler dijital dünyada vergi Tsunami’lerinin eseceğinin habercisiydi. Kara bulutlar bizlere kısaca 2018’in %18 vergi hediyesiyle birlikte geleceğini müjdeliyordu. Yılın ilk ayında Apple vergilerin başını çekerek, App Store’daki uygulama fiyatlarına KDV vergilerini eklemişti. Şimdi ise sıra dijital oyuncuların uğrak mekanı olan Steam’e geldi.

Dün akşam saatlerinden itibaren platformdan yeni alışveriş yapan kullanıcılar, Steam’in ödeme sayfasına ulaştıklarında sayfanın altında yer alan “Uygulanabilir yerlerde fiyatlara KDV dahildir” ibaresiyle karşılaştı. Bu ibareyle birlikte KDV’nin Steam’e de uğradığı / uğrayacağı doğrulamış oldu. Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayı tekrardan hatırlatmamız gerekirse artık KDV ödemek için dijital servis sunan şirketlerin Türkiye merkezli olmasına gerek yok. Faaliyetlerini Türkiye üzerinden sürdüren her şirket öyle veya böyle %18 KDV’yi satışlarına eklemek ve vergisini ödemekle yükümlü kabul ediliyor.

İşin ilginç tarafı ise KDV eklenmesine rağmen oyun fiyatlarının sabit kalması oldu. Henüz Steam platformu tarafından KDV vergilendirmesine ilişkin yapılan resmi bir açıklama yok. Ancak fiyatların sabit kalmasında indirimlerin etkisinin olduğu da düşünülüyor. Bir diğer ihtimal ise Steam’in satış potansiyelini korumak adına KDV vergisinin tüketiciye yansıtılmaması, geliştiriciler veya platform payından kesilmesi olabilir.

Şu an Steam’in konuya ilişkin bir açıklama yapmamış olmaması oyun fiyatlarındaki değişimin ne yönde seyredeceği hakkında açıklama yapmayı güçleştiriyor. Ancak fiyatlarda değişiklik olmasa bile bu sisteme KDV zammının her türlü dahil edileceği anlamına geliyor.

2018’in yeni zamlı dijital fiyatları hepimize hayırlı olsun diyor ve sizin bu konudaki görüşlerinizi almak istiyoruz. %18 KDV hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

11 Yorum
bekirbulut avatar
bekirbulut • 2 yıl önce
Acaba, oksijenden ne kadar kdv alacaklar, çok merak ediyorum...
deniz avatar
deniz • 2 yıl önce
Fiyatları bir anda %18 artırmak kitle kaybına sebep olur.Ara ara fiyatları 1-2 - 1-2 artırır kimse farkına bile varmadan %18'ı yansıtır. smile
Shydox avatar
Shydox • 2 yıl önce
Yani devleti sürekli savunmaya çalışıyorum ama yalanda söylemem. Cidden yeter artık. Uçan kuştan para alacaklar yav.
SefaCanDemir avatar
SefaCanDemir • 2 yıl önce
İyi üstüne bir de ÖTV eklememişler. Ne de olsa keyfi bir satın alım oluyor smile (Eşşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmüş gibi oldum. Eklenirse benden bilmeyin smile )
Aykut avatar
Aykut • 2 yıl önce
Milleti soya soya bitiremediler ama millet memnun, yapacak bir şey yok!
osman20 avatar
osman20 • 2 yıl önce
Malesef Devletimiz savunmaya harcama yapmak zorunda bunun içinde vergileri her yerden kesiyor .Her şey bizim için
Aykut avatar
Aykut • 2 yıl önce
Neyin savunması? Halk zaten sürekli soyuluyor, savunma yapmak zorunda olmadığın zamanlarda bile... Milleti soyacaklarına saray yaptırmasınlar, gemicik almasınlar.. Milletvekili maaşlarından kıssınlar...
bekirbulut avatar
bekirbulut • 2 yıl önce
Her şey bizim için smile smile smile Umarım bu yorumunuzda ciddi değilsinizdir...
Shydox avatar
Shydox • 1 yıl önce
Dikkat ediyorum da fotoğrafında Atatürk olanlar hep bir iktidar düşmanı. Bu mevzuyu anlayamadım smile
Mango avatar
Mango • 2 yıl önce
Bugüne kadar gelmemesi bile şaşırtıcıydı bence. İçtiğimiz limonatadan bile ÖTV alıyorlar. smile
Kreatorn avatar
Kreatorn • 2 yıl önce
Kulağımın arkasınıda verebilirim
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest
Kablo TV

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.