Giriş Yap / Kayıt Ol
WM Aracı'na üyelikler tekrar açıldı! Kayıt olmak için TIKLAYIN!
anadolubarter.com.tr Hakkında Barter
Barter'ın kelime anlamı mübadele diğer adı Takas'tır. Barter'ın uygulamaları Lidyalılardan öncesine dayanır. Lidyalılar parayı ticaret malının karşılığı olarak uygulayınca mübadele yavaş yavaş insan oğlunun hayatında kısmen de olsa çekildi. Ancak günümüz de daralan ekonomi ve daralan pazarların yerini artçı depremler gibi ard arda gelen krizler alınca, Barter ticaret sistemi yeniden yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Barter Sistemi, bilinen birebir karşılıklı takas işlemlerinden farklı olarak çoklu takas istasyonları ile işleyen alternatif ekonomi modelidir. Yani Barter Uygulamalarında para bir değer olarak kullanılan yeni bir finanas sistemidir.

Barter Nedir ?
Terim olarak barter, takas anlamına geliyor. Ancak barter ticaret sistemi , bilinen birebir karşılıklı takas işlemlerinden farklı gelişmiş bir sistemdir. Basit anlatımla takas; insanların elindeki ihtiyaç fazlası malın, ihtiyaç hissedilen mal ile değiştirilmesi demektir. İş makinesi veren tarafın, petrol almak suretiyle alacağını tahsil etmesi gibi. Alacağın kapatılması için miktar ayarlaması yapılamayan hâllerde, borçlu kalan taraf, milletlerarası para birimi ile nakit ödeme yaparak hesabı kapatır. Kabul edilmeli ki takas, basit olmakla birlikte, ilkel ve büyük ölçüde karşılıklı güven esasına dayalı bir sistemdir. İhtiyaç fazlası malların karşılıklı olarak aynı anda teslimi mümkün olmayabilir. Bu durumda bir aracı kurumun, garantör olarak devrede olması gerekir. takas odaları bu sebeple oluşturulmuş kurumlardır. Tarih öncesi ilkel toplumların ticaret sistemi olan takas, günümüzde geliştirilmiş ve kolayca uygulanabilir şartlara kavuşturulmuştur. Bu gelişmiş şekiller; barter ve Klirink olarak bilinmektedir. takas işleminin bir adı da trampadır. Takas ve trampa, barter uygulamasının daha saf ve ilkel şeklidir. Halk anlatımı ile değiş-tokuş olarak ifade edilen bir alış-veriş sistemidir. Diğer bir ifade ile üye firmanın satın aldığı mal ve hizmet bedelini, kendi ürettiği mal ve/veya hizmetle ödemesidir. Bu işlemde alıcı ve satıcı bir araya gelmezler. İşlemleri, başından sonuna kadar organizatör konumundaki ANADOLUBARTER firması yürütür. Para, fiilî olarak kullanılmaz. Yalnızca muhasebe kayıtları için devrededir. Sistem; uygulamada hem mal ve hizmetin satışında bir pazarlama tekniği, hem de bir ödeme aracı olarak kullanılmaktadır. Barter ticareti; takas ve trampa işleminin gelişmiş ve modern bir şeklidir.

Klirink: (Uluslararası Barter) İki ülke arasında yapılan alış-veriş bedellerinin karşılıklı olarak malla ödenmesidir. Klirink işlemi, ilgili devletler arasında imzalanan Klirink sözleşmesi ile gerçekleştirilir. barter ile Klirink arasındaki fark; birincisinde sistem düzenleyicisinin özel sektöre ait bir şirket, ikincisinde ise devlet olmasıdır. Klirink sisteminde Merkez Bankası veya muhabir banka devrededir. Klirink sözleşmesi imzalanan ülkelerdeki üretici, alıcısını bulup ihracatı gerçekleştirir. Gümrük Çıkış Beyannâmesi (GÇB) denilen belgeyi bankaya gösterip ihraç ettiği mal bedelini alır. Merkez Bankası, ödediği mal bedelini ilgili firmanın hesabına borç kaydeder. O ülkeden ülkemize sevk edilen mallar da hesaba alacak olarak geçer. Borç - alacak farkı, sözleşmede belirtilen dönemin sonunda nakit olarak ödenir veya bir sonraki devreye intikal ettirilir.

Web Site Adresi: anadolubarter.com.tr

Site Analizleri
 • Google Indexi
  2280
 • Google Görsel Indexi
  1690
 • Alexa Dünya Sırası
  814990
 • Alexa Ülke Sırası
  28503
 • Alexa Backlink
 • Yandex Indexi
  2010
 • Domain Yaşı
  1162245600
 • Site Lokasyonu
  tr Türkiye
anadolubarter.com.tr - Detaylar

Başlık:

Açıklama:

Kelimeler:

Eklenme Tarihi: 09-10-2018

Görüntülenme Sayısı: 199

İlana Gelen Yorumlar - 0 Yorum
Yorum Yaz

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.