Başıma geleni sormayın arkadaşlar...

Dün iş yerindeyken polisler aradı beni, karola çağırdılar. Bilişim suçlarıyla ilgili ifade vermem istendi. Çok şaşırdım, merak ettim, sosyal medya bile kullanmıyorum, ne yapmış olabilirim ki? Koşa koşa gittim.

İstanbul'dan bir mahkemeden hakkımda bir kağıt gelmiş, olayın özeti şöyle; İstanbulda bir plastik firmasının web sayfası hacklenmiş, sitenin veritabanı hasar görmüş, geridöndürülemez hasarlar oluşmuş. Siteye bir de index atılmış falan. Olayın benle ilgili kısmı ise, bu siteye saldırı benim bir hosting firmasından kiraladığım sunucu üzerinden yapılmış olması.

Mahkeme sunucunun ip adresini tespit edip, şirkete sormuş. Host firmasıda benim ismimi vermiş ve şüpheli olarak ifade verdim.

Savcıya ifade verdim fakat beni pek anlamadı. Sunucu meselesini bi türlü izah edemedim; sen yapmış görünüyorsun diyor, ben yapmadım, hacker değilim, xxx firmasında ki sunucuma muhtemelen saldırılmış ve ordan da başka bir siteye hack saldırısı yapılmış. Sunucunun fiziki ve sanal güvenliğini sağlamak xxx firmasının sorumluluğu, sunucunun loglarına bakılırsa hangi saatte kime saldırılmış görülür falan diye ifade verip geldim.

not: Host firmasını da aradım, pek kale almadılar. :( Sunucu güvenliğini sağlayamadıklarından topu bana atmaya çalışıyorlar gibime geliyor. Olay benim başıma kalacak gibi duruyor,

Ne olacak bilmiyorum, ne yapabilirim, nasıl ispatlarım bilmiyorum.

Edit: kullandığım hizmet, firmanın kendi data-centerlerinde barındırdığı, Türkiye lokasyoncu VDS. Yani sanal-sunucu.