ahmetozer benim demiş olduğum şey veriler olmadan işlem yapılmayacağı. bana dersen ki van gölünde tsunami olacak hissediyorum diye işte o zaman da aynı tepkiyi gösteririm. ben hiç bir şekilde şu kesin olacak şu kesin olmayacak demiyorum. olabilecek jeopolijik durumu biliyor musun. 20 yaşındasın muhtemelen üniversite öğrencisisin. hatta ilgili bölümlerden birini dahi okuyor olabilirsin ama şuan gerek tecrübem gerek çalışma arkadaşlarımın tecrübeleri uzmanlıkları ünvanları gereği sürekli bilgi paylaşım halindeyiz. sadece bir insanın tek bir lafı ile o şey olmaz. bilim tek yönlü değildir. sen araştırırken sadece jeolojik anlamda inceleyip olmaz demezsin. buna kütle çekimleri fizik vs de girer. BİLİM TÜM DALLARININ ORTAK ÇALIŞMASI İLE BİLİM OLUR. deprem olaylarında astronomiyi katarsın hesaba yer altı kaynakları ve yağışlar gibi bir çok veri analiz edilir.

bir diğer konu ise deprem geçmişlerine bakınca geleceği göremezsin. çünkü geçmiş depremler aslında gelecek depremlerin etkisini azaltır. mesela istanbul depreminin her gün gecikmesi büyüklüğünü arttırıyor. demem o ki sadece olur olmaz diye BİLGİSİZ tahmin yürütmek çok saçma