Öncelikle merhaba. Postfix kurulumunu yaptım, spf dkim dmarc ayarladım dns kayıtlarını olusturdum. Gamil ve mail.ru ya mail gönderebiliyorum. (spama değil doğrudan gelen kutusuna) googleapssın toolbaxından mx değerlerini kontrol ettim bütün istenilen özllikleri sağlıyor.

Ancak hotmailde sıkıntı cıkarıyor ve nasıl çözeceğimi bilemedim.

Öncelikle son gönderilen maile ait log (var/log/mail.log)

Mar 6 20:56:21 example postfix/smtp[2167]: 332BD7E63B: to=, relay=outlook-com.olc.protection.outlook.com[104.47.6.33]:25, delay=0.19, delays=0.1/0
.01/0.06/0.02, dsn=5.7.1, status=bounced (host outlook-com.olc.protection.outlook.com[104.47.6.33] said: 550 5.7.1 Unfortunately, messages from [128.199.50.100] weren't sent. P
lease contact your Internet service provider since part of their network is on our block list (S3140). You can also refer your provider to http://mail.live.com/mail/troubleshoo
ting.aspx#errors. [VE1EUR02FT011.eop-EUR02.prod.protection.outlook.com] (in reply to MAIL FROM command))

Bu mesajı gönrünce internette araştırdım, microsofta ip adresimi gönderdim, block liste mi girdim diye sorgulamak için, ancak block liste yer almadığı yazıyor ip adresinin. Yani ne varsa ayarlarda bir sıkıntı var.

bu arada spf kaydı

v=spf1 a:mail.example.com include:spf.protection.outlook.com include:_spf.google.com ~all

Başka ne tür bir şey yapmak gerekiyor outlook için yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim..