Merhaba arkadaşlar, az önce farkettiğim bir durum hakkında bilgi vermek ve sizlerin de yorumlarını almak istiyorum. Hem de bu başlık altında farkettiğimiz algoritma değişikliklerini tartışarak herkese faydalı olabiliriz. Bir başka deyişle güçlerimizi birleştirebiliriz.

Google, Mart ayından bu yana bir takım algoritma değişiklikleri yaptı. Bu değişiklikler ile alakalı forumda hep veryansın edildi. Google lanetlendi. Pek ala. Ancak bizim ağlamak değil çözüm bulmak gibi bir mecburiyetimiz var.

Arkadaşlar, geçen gün yazdığım bir haberle alakalı aramalar yapınca google'ın aslında algoritmalarından (veya olduğunu sandığımız) bir veya birkaçını devredışı bırakmış olabileceğini farkettim.

Durum şu: "xxxx'e en yakın hidroelektrik santral: yyyy" başlıklı bir haber yazdım. Seo konusunda bildiğim şeyleri uyguladım. Yazdığım diğer alakalı yazılarla da linkledim (6 sayfa birbirine linkli durumda) kelime sayısı da 800. Yani hiç de fena değil. Bu sonuçlarla ve internette diğer sitelere de baktığım şekliyle, ilk sayfada olmam şart. Hele "xxxx'e en yakın hidroelektrik santral" aramasında. Gelin görün ki bu aramada 5. Sayfadayım. yyyy hidroelektrik Santrali aramasında ilk sayfada 4. Sıradayım ancak bir önümdeki sitede hiç yyyy kelimesi geçmiyor.

Bu sonuçla şöyle bir kanıya vardım.

Google:
1– anahtar kelime başlıkta geçmeli
2– anahtar kelime linklemede geçmeli

Kriterlerini devredışı bırkamış olabilir.

Sizin özellikle dikkat ettiğiniz başka bir algoritma değişikliğine işaret eden durum var mı?