anilcagliyan
Çok güzel bir düşünce hocam.
Velakin doların artışına bağlı olarak insanların alım gücü artmadı. Aksine azaldı bu yüzden makale fiyatlarında artış imkansız. Belki de söylediğiniz yıla oranla insanlar hizmet almak için daha az bütçe ayırıyor olabilir. Elbette elimizde yeterli veri bulunmadığı için bunu değerlendiremiyoruz.

Şöyle de ölçebilirsiniz. Eskiden markete girdiğinizde kaç kalem ürün alıyordunuz, şimdi kaç kalem ürün alabiliyorsunuz. Kimse sunduğu hizmette kolay kolay ücret artışına gidemez. İç piyasa gün geçtikçe daralıyor. Tüm bunlar sadece makale hizmeti için değil sunulan her hizmette geçerli. Eskiye oranla daha çok çalışak bile halen fakirliğimize çalışacağız. Yurt dışından müşteri edinmediğimiz sürece de fakirliğimize çalışmaya devan edeceğiz çünkü ben sizin cebinizdeki parayı alıp başka birininn cebine koyuyorum. Kendi cebime koyduğum parayı yaşamak için ithal edilen ürünlere harcıyorum ve paramızın yurt dışına çıkmasını sağlıyorum. İhracat yapmayarak bu ülkeye, bu ülke halkına ihanet ediyorum. İngilizce bilmiyorum ve öğrenmeye çalışmıyorum ben kötü bir vatandaşım. :) Olaylara daha geniş bir perspektiften bakın.