Merhabalar arkadaşlar. Daha önce başımıza bu tarz bir şey gelmediği için bu konularda çok deneyimsiziz konu hakkında bilgili arkadaşların yardımına ihtiyacımız var. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Yurtdışına bayan iç giyim satışı yapan bir müşterimiz var ve sosyal medya kampanyaları ile biz ilgilenmekteyiz. 2 gün önce avrupada oldukça ünlü bir iç giyim markası instagram üzerinden bizimle iletişim kurdu ve sayfadaki bazı ürün görsellerinin telif hakkının kendilerine ait olduğunu belirtti. Ürünler internet sitemizde satışta değildi sadece görsellik için instagramda paylaşılmıştı. Sayfa son dönemlerde oldukça hızlı yükseldiği için ilk baş kaldırmak istemedik gönderilerin istatistikleride oldukça iyiydi. Görselleri internet üzerinden arattığımızda en az 15-20 farklı sitede gördük ürünleri. Ürünler yerli bir markanın ürünleri zaten. Durumun böyle olduğunu belirttim benimle konuşan arkadaş alaycı bir tavırla ingilizce "çok komiksin bu fotoğraflar çekilirken ben oradaydim" tarzı bir şeyler yazdı fakat sonra ne hikmetse silmiş mesajı. Yerli marka ile iletişim kurduk onlarda ürünün kendilerinin olduğunu fakat fotoğrafın yabancı olduğunu söylüyorlar yani adamlar haklı olabilirler. Ürün yerli markanın fakat görsellerin telif hakkı bu yabancı markanın olabilir. Yerli marka ile bir hukukumuz var zaten yaptığımız işlerden haberdarlar sorun yok onların ürünleri ile alakalı. Kendilerinden görsel bizim değil dönüşünü aldiktan sonra bize belirtilen dört adet görseli kaldirdik instagram sayfamizdan. Bizimle iletişim kurulduktan iki gün sonra yani. Sorum şudur. Bu yabancı marka bizim burada başımızı ağrıtabilir mi bu olaydan dolayı? Yoksa yapabilecekleri yaptirim instagramdan fotoğrafı sildirmek mi olur? Kendileri gerçekten büyük ve otoriter bir marka oldukları için biraz tedirgin olduk açıkçası. Ayrıca bu iki gün boyunca kendilerine instagramdan iki defa lütfen ürünlerin sizin telif hakkınızda olduğuna dair bir belge paylaşır mısınız diye sordum fakat cevap alamadim.