wmaraci reklam

Bataryaya nasıl davranmalıyız?

9 Mesajlar 1.287 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

samsa samsa Ne Mutlu TÜRK'ÜM Diyene Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek turizm
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** O**
  • Mesajlar 543
  • Beğeniler 117 / 118
  • Ticaret 5, (%100)
Merhabalar bir süredir telefon bataryanın ömrünü uzatmak için araştırmalar yapıyorum ancak herkes her şeyi her türlü söylüyor ve açıkçası bu konuda benim beynim yandı.
Olayı fazla uzatmadan biraz bahsetmek istiyorum ki mesela batarya larımızı tamamen bitirmemek veya tamamen doldurmamak batarya ömrü açısından en iyisi bu bilgiyi paylaşıyorum çünkü her türlü farklılıkta birbiriyle uzaklaşan anlatımlar olsada herkes bu konuda aynı şeyi söylemiş.

Benim aslında merak ettiğim husus

Telefon şarj olurken telefonu kullanmak bataryaya zarar verir mi?

Öğrenmek istediğim husus bu ancak bu konuda da farklı kaynaklarda birbiriyle ters düşen bilgiler mevcut.

wmaraci
reklam

joyned joyned WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Ön muhasebeci
  • Konum Adıyaman
  • Ad Soyad R** O**
  • Mesajlar 797
  • Beğeniler 225 / 224
  • Ticaret 0, (%0)
Işığını ve ayarlarını kıs, (güneşte hariç dayanamazsın) sürekli güç tasaruf modunda olsun ve mümkünse telefonunun şarjı %100 olunca kullan prizde çünkü o zaman batarya devre disi ve çıkartma gitmen gerekince çıkartırsın ve birde mümkünse orjinal xamio 20.000 mah al hiç bir zaman sârj sıkıntısı yaşama.

Korkmaz Korkmaz cagdaskorkmaz Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek SARUHAN HOLDING - Fakir Elektr
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)
Bu tür cihazlar pilleri korumak için hiç bir zaman pili ne tam bitirir ne de tam doldurur.

Bu makalemizi okumanızı tavsiye ederim: Li-ion Nedir? Li-ion Pil ve Li-ion Pil Ömrü

cagdaskorkmaz.com.tr

• Üyelik 24.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek turizm
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** O**
  • Mesajlar 543
  • Beğeniler 117 / 118
  • Ticaret 5, (%100)

Korkmaz adlı üyeden alıntı

Bu tür cihazlar pilleri korumak için hiç bir zaman pili ne tam bitirir ne de tam doldurur.

Bu makalemizi okumanızı tavsiye ederim: Li-ion Nedir? Li-ion Pil ve Li-ion Pil Ömrü

joyned adlı üyeden alıntı

Işığını ve ayarlarını kıs, (güneşte hariç dayanamazsın) sürekli güç tasaruf modunda olsun ve mümkünse telefonunun şarjı %100 olunca kullan prizde çünkü o zaman batarya devre disi ve çıkartma gitmen gerekince çıkartırsın ve birde mümkünse orjinal xamio 20.000 mah al hiç bir zaman sârj sıkıntısı yaşama.

Şimdi tam anlamadım? Bataryam da bir problem yok benim telefon daha 34 günlük. Ancak telefonu çok yoğun kullandığım için 2 kere gibi şarj etme durumunda kalıyorum. Sadece sıkıntı m telefon 1 saat 40 dakika gibi bir sürede doluyor ama bu esnada yani şarj olurken telefonu kullanmak bataryanın ömrünü azaltır mı?

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 24.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek turizm
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** O**
  • Mesajlar 543
  • Beğeniler 117 / 118
  • Ticaret 5, (%100)

Korkmaz adlı üyeden alıntı

Evet bu bilgiyi de okumuştum. Makalenizi inceleyeceğim inşallah aradım cevap vardır. Gerçi ben cevabımı buldum ama herkes farklı diyor. Kimisi telefon şarj olurken kullanmakta bir sıkıntı yok zaten bu yüzden akıllı ve bu pil yapısından dolayı sıkıntı olmadığını söylüyor. Ağırlıklı olarak da söylenen şarj olurken kullanmanın zararlı oldu hangisini inanmalıyım bilemedim ki ?!?

• Üyelik 05.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Ön muhasebeci
  • Konum Adıyaman
  • Ad Soyad R** O**
  • Mesajlar 797
  • Beğeniler 225 / 224
  • Ticaret 0, (%0)

samsa adlı üyeden alıntı

Şimdi tam anlamadım? Bataryam da bir problem yok benim telefon daha 34 günlük. Ancak telefonu çok yoğun kullandığım için 2 kere gibi şarj etme durumunda kalıyorum. Sadece sıkıntı m telefon 1 saat 40 dakika gibi bir sürede doluyor ama bu esnada yani şarj olurken telefonu kullanmak bataryanın ömrünü azaltır mı?

Çok aşırı bir şey olmaz, zarar görmez ama şarj girerken telefonu kullanmak elektrik akışını değiştirir buda çok sağlıklı değil ama dolduktan sonra kullanırsanız bu daha sağlıklı mesela şarj %70'te bir süre beklediğinizde %95 falan olur mümkünse %100 'ü bekleyin o şekilde kullanm sağlarsanız dilediğiniz kadar kullanın sorun olmaz birde güç tasarruf modunda mutlaka arkaplanda internet kullanımını kapatın.

%100 deyken prizde telefonu kullanmak bataryanın ömrünü uzatır ama sürekli batarya enerjisini kullanırsanız 1 yıl içinde bataryanız zayıflar.

• Üyelik 24.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek turizm
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** O**
  • Mesajlar 543
  • Beğeniler 117 / 118
  • Ticaret 5, (%100)

joyned adlı üyeden alıntı

Çok aşırı bir şey olmaz, zarar görmez ama şarj girerken telefonu kullanmak elektrik akışını değiştirir buda çok sağlıklı değil ama dolduktan sonra kullanırsanız bu daha sağlıklı mesela şarj %70'te bir süre beklediğinizde %95 falan olur mümkünse %100 'ü bekleyin o şekilde kullanm sağlarsanız dilediğiniz kadar kullanın sorun olmaz birde güç tasarruf modunda mutlaka arkaplanda internet kullanımını kapatın.

%100 deyken prizde telefonu kullanmak bataryanın ömrünü uzatır ama sürekli batarya enerjisini kullanırsanız 1 yıl içinde bataryanız zayıflar.

Peki anlıyorum. Biz de tam olarak benim merak ettiğimi öğrenebilmek için somut örnek versem size öyle bir açıklama yapsanız
Örneğin şarj durumu %15 ve şarja takıp telefon şarj olurken telefonu kullanmak bataryayı ne kadar etkiler?

• Üyelik 05.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Ön muhasebeci
  • Konum Adıyaman
  • Ad Soyad R** O**
  • Mesajlar 797
  • Beğeniler 225 / 224
  • Ticaret 0, (%0)
Bataryanın daha erken dolmasını engeller ve bataryayı kullandığınız için zayıflatır ve birde batarya aynı anda iki işlem gerçekleştiği için ayrıca zayıflar. Direkt etkisini göremezsenizde ilerki dönemlerde görürsünüz mümkünse kullanmayın ama arada bir iki defa kullanmak zorunda kalmışsanız sorun olmaz ayrıca arama için kullanırken çok aşırı konuşma ve kullanım yaparsanızda bataryayı çok kullanır.

atlas14 atlas14 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Cep Telefon Teknik Servis
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** B**
  • Mesajlar 462
  • Beğeniler 64 / 136
  • Ticaret 11, (%100)
hocam sizin dediğiniz sistem 20 yıl önce idi full doldur full bosalt yeni nesil piller tam tersi sonuna kadar bitirildiğinde hücre hasarlarına yol acıyor ve pil ömrünü kısaltıyor yeni nesil cihazlarda doğru dolum tekniği şudur.
%20 de sarja tak
%99 %100 arası sarjdan sök
can ve mal güvenliğiniz için hiç bir şekilde sarj cihazlarınızı prize takılı uzun süre bırakmayın işlem sonrası prizden sökerek kabloyu büküp kıvırmadan gevsek bir sekilde çember seklinde toplamak en uzun kablo kullanım ömrünü size sunacaktır
ayrıca pilinizi belli süreler ile hiç bir sorun olmasa dahi değiştirmek (orjinali ile) cep telefonunuzu olası kısa devre ve güç arızalarından koruyacaktır..

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al