wmaraci reklam

Birkaç sitenin birbirine 301 yönlendirmesi sonucu SEO?

18 Mesajlar 1.662 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Hasqar Hasqar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.10.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Web Tasarım / SEO
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 11
  • Beğeniler 2 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Merhabalar,

Yaklaşık 2 hafta önce bir işe başladım ve üzerime ateşten gömlek giydiğimi farkettim. Şuan mevcut e-ticarethizmet sağlayıcımızın süresi azalıyor ve değişecek. Bu değişim sırasında mevcut satış sitesinin linki çok uzun olduğu için değişsin istiyoruz. Ayrıca e-ticaret sitesine yönlendirme yaptığımız bir blog sitesi var ve bunların tamamını tek çatı altında toplayalım istiyoruz. Burada 2 seçenek çıkıyor;

1) abcurunlerisirketi.com isminde bir blog sitesi olduğunu düşünelim. Sonrasında abcurunlerisirketidukkan.com olarak açılmış bir e-ticaret sitesi var olarak düşünelim. Benim istediğim abcurunlerisirketi.com daki blog yapısını blog.abcurunlersirketi.com a taşıyıp, yeni e ticaret sitesini de abcurunlerisirketi.com a kurdurmak. Burada abcurunlersirketi.com dan blog.abcurunlerisirketi.com a 301 yönlendirmesi yapıp, abcurunlerisirketidukkan.com dan da abcurunlerisirketi.com a 301 yönlendirmesi yapmak. Tabi abcsirketiurunleri.com da hali hazırda ...dukkan.com uzantılı siteye link yönlendirmeleri yaptığımız için blogdaki içerik sayfalarındaki yönlendirme linklerini de tek tek değiştireceğiz. Bu yönlendirmeler düzgün yapıldığı takdirde bir SEO kaybı olur mu? Olursa uzun vadede e-ticaret ve blog sitesinin aynı domain altında olması avanaj sağlar mı?

2) abcurunlerisirketi.com blog olarak kalacak, abcurunlerisirketidukkan.com adresi abcurunlerisirketi.com.tr ye kurulacak. ...dukkan.com , com.tr olan adrese 301 yönlendirmesi yapılacak.

abcurunlerisirketi.com da olduğunu varsaydığımız blog sitesi, blogger altyapısında, bunu da wordpress'e taşıyacağım aynı zamanda.

Hangi seçenek kısa vadede ve uzun vadede ne sonuçlar doğurur? Mevcutta ciddi bir trafik ve satış var. Müşterimiz genel olarak sürekli bizden alışveriş yapan müşteriler. Yeni müşteriler kazanmak için daha bütünlük sağlayan, daha işlevsel, daha güvenilir yapısı olan bir site olsun istiyorum. Aklımda uğraşarak 1. seçeneği hayata geçirmek var. Ama ne getirir ne götürür tam kestiremiyorum. Daha önce bu kadar çetrefilli bir geçiş süreci yaşayan firmanın da pek olduğunu sanmıyorum. Sizin görüş ve önerilerinize ihtiyacım var.

Şimdiden okuyup zaman ayıranlara teşekkür ederim.

wmaraci
reklam

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Tam sınav sorusu olmuş aslında :)

Blog sitesi için acele etmeyin derim; blooger den wordpress geçişinde zaten bir takım dalgalanmalar yaşanacaktır link yapılarından kaynaklanacak 404 hataları nedeni ile.

Sadece e-ticaret sitesine odaklanın, blog ile beslemeyi daha sonra yapın bence.

Her halukarda geçişler esnasında eksi ve artı olmak üzere değişiklik yaşayacaksınız. Google sürekli güncellemeler ile mobil indexlere ağırlık vermeye başladı. Bu arada e-ticaret siteleri için adwords reklam beklentisi içinde olacaktır.

Reklam vermeden ''Mevcutta ciddi bir trafik ve satış var'' (dediğiniz için söylüyorum) seo açısından sıralamalarda yükselebilmek adına öncelikle kiralık yazılım kullanmamalısınız. Umarım başka bir kiralık yazılıma geçiş yapmıyorsunuzdur.

Net olarak söyleyebilirim ki; reklam veren site reklam vermeyi bıraktıktan sonra sıralamalarda ciddi düşüşler yaşamaya adaydır her zaman. Bu riski göz önüne alarak hareket etmenizi öneririm. Bu da kendinize ait bir siteniz olmasını gerektiriyor. Kiralık yazılımda bunu gerçekleştirmek her zaman çok daha masraflı olacaktır.

Risklerden korkmayın, aklınızdakileri bir an önce uygulamaya bakın derim. Sadece blog sitesini daha sonraya bırakırsanız e-ticaret sitesinde zorlanmazsınız.

Yeni e-ticaret sitesi; hızlı açılır ve sayfa geçişleri seri olursa, mobil uyumla birlikte mobil hızı da iyi olursa (kullanıcılar açısından e-ticaret sitelerinde güvenlik sonrasında en büyük beklenti hızdır) bu arada önem verdiğiniz ürünlere ait görseller ve içerikleri düzenleme yoluna giderseniz (geçiş sırasında link yapıları da düzenli olursa) fazla bir olumsuz etken olacağını sanmıyorum.

Kolay gelsin.
Bipixel

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 12.10.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 11
  • Beğeniler 2 / 3
  • Ticaret 0, (%0)

yilmaz70 adlı üyeden alıntı

Tam sınav sorusu olmuş aslında :)

Blog sitesi için acele etmeyin derim; blooger den wordpress geçişinde zaten bir takım dalgalanmalar yaşanacaktır link yapılarından kaynaklanacak 404 hataları nedeni ile.

Sadece e-ticaret sitesine odaklanın, blog ile beslemeyi daha sonra yapın bence.

Her halukarda geçişler esnasında eksi ve artı olmak üzere değişiklik yaşayacaksınız. Google sürekli güncellemeler ile mobil indexlere ağırlık vermeye başladı. Bu arada e-ticaret siteleri için adwords reklam beklentisi içinde olacaktır.

Reklam vermeden ''Mevcutta ciddi bir trafik ve satış var'' (dediğiniz için söylüyorum) seo açısından sıralamalarda yükselebilmek adına öncelikle kiralık yazılım kullanmamalısınız. Umarım başka bir kiralık yazılıma geçiş yapmıyorsunuzdur.

Net olarak söyleyebilirim ki; reklam veren site reklam vermeyi bıraktıktan sonra sıralamalarda ciddi düşüşler yaşamaya adaydır her zaman. Bu riski göz önüne alarak hareket etmenizi öneririm. Bu da kendinize ait bir siteniz olmasını gerektiriyor. Kiralık yazılımda bunu gerçekleştirmek her zaman çok daha masraflı olacaktır.

Risklerden korkmayın, aklınızdakileri bir an önce uygulamaya bakın derim. Sadece blog sitesini daha sonraya bırakırsanız e-ticaret sitesinde zorlanmazsınız.

Yeni e-ticaret sitesi; hızlı açılır ve sayfa geçişleri seri olursa, mobil uyumla birlikte mobil hızı da iyi olursa (kullanıcılar açısından e-ticaret sitelerinde güvenlik sonrasında en büyük beklenti hızdır) bu arada önem verdiğiniz ürünlere ait görseller ve içerikleri düzenleme yoluna giderseniz (geçiş sırasında link yapıları da düzenli olursa) fazla bir olumsuz etken olacağını sanmıyorum.

Kolay gelsin.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Blogda 2014 yılından beri sürekli makale girişi var. Blog konusu patronumuzun rahatsızlığı sonucu doğal ürün tüketmek zorunda kalıp bulaşık deterjanından şampuanına kadar herşeyi evde doğal olarak üretmek zorunda kalması ve bu süreçte olanları blogda paylaşması ile gelişiyor. Yani takipçisi olan ve trafik çeken bir blog (Tabi bu süreç 2014den beri fabrikalaşmaya kadar gidiyor). Bu sebepten dolayı hem manevi hem maddi olarak bağlılık var. Öncelikle kusursuz olarak alt domaine taşıyıp sonrasında e-ticareti kurdurmam gerekiyor. Tabi burda bu kadar çetrefile gerek kalmadan e-ticareti .com.tr uzantısına kur kafan rahat olsun diyenler var ama ben uzun vadede tek çatı altında olmasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Bunun SEOya artısı eksisi ne olur tecrübeli arkadaşlardan farklı cevaplar da beklerdim açıkçası ama forumlar artık yardımlaşma platformundan çıkıp satış platformuna dönmüş maalesef.

Yazılım konusunda T-soft ile sözleşme aşamasındayız. Özel yazılım olarak da düşündük fakat hem T-soft kalitesinden öteye gitmiyor hem maliyetler katlanıyor. Birkaç aylık bir araştırma süreci olmuş. Ben de işe girdikten sonra bu sürece dahil oldum. T-soft'ta bütün modülleri alsak, birkaç da özel modül yazdırsak yine özel yazılım maliyetlerine ulaşmıyor. İnşallah doğru karar vermişizdir. Yaşayıp tecrübe edeceğiz.

Tekrar cevabınız için teşekkür ederim.

minkaju19 minkaju19 Php Developer Kullanıcı
  • Üyelik 01.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Programcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** D**
  • Mesajlar 430
  • Beğeniler 54 / 124
  • Ticaret 2, (%100)
Hasqar hocam beni tavsiyem, blog.siteadi.com şeklinde alt alan adına taşımak yerine siteadi.com/blog şeklinde oluşturmanız link yapısını. Böylelikle blog ve e-ticareti bir bütün altında toplarsınız ve e-ticaret sitesi de blogdan gelen düzenli içerikten gelen indexlenmeden faydalanır aynı zamanda blogu takip eden ziyaretçi de potansiyel müşteri olur.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

bulentking bulentking WordPress Developer Kullanıcı
  • Üyelik 16.07.2019
  • Yaş/Cinsiyet 20 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** L**
  • Mesajlar 348
  • Beğeniler 91 / 127
  • Ticaret 1, (%100)
Blog sitenizden e-ticaret sitesine backlink vermenizi tavsiye ederim.

• Üyelik 12.10.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 11
  • Beğeniler 2 / 3
  • Ticaret 0, (%0)

minkaju19 adlı üyeden alıntı

Hasqar hocam beni tavsiyem, blog.siteadi.com şeklinde alt alan adına taşımak yerine siteadi.com/blog şeklinde oluşturmanız link yapısını. Böylelikle blog ve e-ticareti bir bütün altında toplarsınız ve e-ticaret sitesi de blogdan gelen düzenli içerikten gelen indexlenmeden faydalanır aynı zamanda blogu takip eden ziyaretçi de potansiyel müşteri olur.

Cevabın için teşekkür ederim hocam. Alt alan adı da alt dizin ile aynı kriterlerde indexleniyor diye biliyorum. Daha öncesinde onu da araştırmıştım. Hazır e-ticaret sistemi kullanacağım için alt dizinde barındırma işi biraz sıkıntılı olabilir diye alt alan adı düşünüyorum.
Çok fazla yönlendirme SEO'yu olumsuz etkiler mi? Bu konuda fikir yürütebiliyor muyuz?

• Üyelik 12.10.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 11
  • Beğeniler 2 / 3
  • Ticaret 0, (%0)

bulentking adlı üyeden alıntı

Blog sitenizden e-ticaret sitesine backlink vermenizi tavsiye ederim.

Şuanda link veriyoruz fakat hem verdiğimiz linkler değişmiş olacak hem blog sitesindeki linkler değişmiş olacak. Bütün linklemeleri baştan yapacağız. Ayrıca domainler de değiştiği için yoğun 301 yönlendirmesi olacak. Bunun SEO açısından artısı ve eksisi ne olur, ne getirir ne götürür kestiremiyorum açıkçası.

minkaju19 minkaju19 Php Developer Kullanıcı
  • Üyelik 01.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Programcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** D**
  • Mesajlar 430
  • Beğeniler 54 / 124
  • Ticaret 2, (%100)
Alt alan adında web siteleri ayrı bir web sitesi gibi değer görüyor hocam. Neticede bloggerlarda alt alandı üzerine kurulan bir sistem hepsi blogger.com üzerinden değer görse :)

301 yönlendirmesi SEO yu olumsuz yönde bence şu şekilde etkileyebilirsiniz. a sitesinde a1 yazısını 301 yönlendirmesiyle b sitesinin b1 yazısına taşındığını ifade ettiniz google'a. Bu sefer a1 yazısı taşındığı için b sitesinin otoritesi üzerinden değer görecektir.

Bunun neticesinde a sitesinde bulunan bir makale google da oldukça ziyaretçi çeken bir anahtar kelimede iyi konumdayken bi anda b sitesinin puanları neticesinde o kelimeden düşme ihtimaliniz var. Burada olay domainlerin otoritesi birbirine ne derece denkler?

bulentking bulentking WordPress Developer Kullanıcı
  • Üyelik 16.07.2019
  • Yaş/Cinsiyet 20 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** L**
  • Mesajlar 348
  • Beğeniler 91 / 127
  • Ticaret 1, (%100)
Artısıda olmaz eksiside.

• Üyelik 12.10.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 11
  • Beğeniler 2 / 3
  • Ticaret 0, (%0)

minkaju19 adlı üyeden alıntı

Alt alan adında web siteleri ayrı bir web sitesi gibi değer görüyor hocam. Neticede bloggerlarda alt alandı üzerine kurulan bir sistem hepsi blogger.com üzerinden değer görse :)

301 yönlendirmesi SEO yu olumsuz yönde bence şu şekilde etkileyebilirsiniz. a sitesinde a1 yazısını 301 yönlendirmesiyle b sitesinin b1 yazısına taşındığını ifade ettiniz google'a. Bu sefer a1 yazısı taşındığı için b sitesinin otoritesi üzerinden değer görecektir.

Bunun neticesinde a sitesinde bulunan bir makale google da oldukça ziyaretçi çeken bir anahtar kelimede iyi konumdayken bi anda b sitesinin puanları neticesinde o kelimeden düşme ihtimaliniz var. Burada olay domainlerin otoritesi birbirine ne derece denkler?

Doğru diyorsunuz. :)

O zaman alt alan adı yerine alt dizine kursak blog yine kendi kazandığı otoritedeki domain içinde olacak yine. O zaman blog etkilenmez ama e-ticaret kısmı olumlu etkilenir diyebilir miyiz?

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al