wmaraci reklam

Google: "Kelime Sayısı Kaliteli İçerik Demek Değildir!"

14 Mesajlar 1.560 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Being Being İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Metin Yazarı/Editörü
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
SEO uyumlu içerik üretme konusunda hepimizin kendimizce edindiği geniş yelpazeli deneyim portföyü var. Birçoğumuzun zihnindeki “uzun içerik = zengin ve kaliteli içerik” formülü ise yıllardır yerini koruyor. Oysa John Mueller’ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamaya göre uzun içerikler her zaman kısa içeriklerden daha iyi sıralamaları elde etmeyi başaramıyor.

John Mueller: “Bazı sayfalar hiçbir şey söylemeyen çok fazla kelimeye sahip” diyerek, kullanıcının ve konunun ihtiyacı kadar detaya değinmenin, sıralama açısından ne kadar kritik olduğuna dikkat çekiyor. Dolayısıyla kullanıcıya istediğinden uzak bilgiler sunan uzun içerikler Google karşısında kısa içeriklere oranla daha yüksek performans göstermeyi başarmıyor.

Uzun içeriklere ilişkin soru geçtiğimiz gün, bir Twitter kullanıcısı tarafından John Mueller’a soruldu. John Mueller’ın cevabı ise “Kelime sayısı içeriğin kalitesine denk değildir.” şeklinde oldu. Ayrıca Mueller, webmaster olarak içeriklerimizi iyi analiz etmemiz ve kendimizce yargılamamız gerektiğine de değiniyor:

“Sana katılıyorum Mihai :) Kelime sayısı içeriğin kalitesine denk değildir. Bazı sayfalar hiçbir şey söylemeyen çok fazla sözcüğe sahip. Bazı sayfalar ise çok az kelimeyle çok önemli ve ilgili aramalara yanıt verebiliyor. İçeriğiniz için en iyisinin neyin olduğunu bilmeli ve detay kararını (tahmin ederek) kendiniz vermelisiniz.”

Google namına bir sayfanın kaliteli olduğunu belirlemek için “amacına ulaşmak” kriteri ciddi bir esas olarak kabul görüyor. Dolayısıyla basit soru içeriklerinin cevabı kısa olması gerekirken, bir ürün incelemesi veya “nasıl” içeriklerinin daha açıklayıcı olması bekleniyor.

Google’ın sıralamaları oluştururken her içeriğin uzunluk dışında 200’ün üzerinde farklı faktörü değerlendirdiğini unutmamak gerekiyor. Uzun lafın kısası, bazen 100 kelimeyle vermeniz gerekeni 300 kelimeyle vermek fayda sağlamadığı gibi, 300 kelimeyle vermeniz gerekeni 100 kelimeyle sunmanız da fayda sağlamayabiliyor.

Şahsen ben bunun için deneyimlerimden yola çıkarak özel bir orantı kullanıyorum ve Google’ın da buna gerçekten dikkat ettiğini düşünüyorum. İçeriklerin kelime sayısı hakkında sizin düşünceleriniz nedir?
bilgi89 VolkanYildiz

kişi bu mesajı beğendi.

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir. Bir de hiçbir şeyi çalamayacak olanlar vardır.
wmaraci
reklam

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
Kelime sayısı yüksek sayfaların hemen çıkma oranlarına bakarak durum gayet basit bir şekilde anlaşılabilir. Adam okumayıp kaçacak sonuçta

Adam okumuyorsa uzatmanın anlamı da yoktur. İnatla 2 bin kelimelik makale niye yazarsın be adam. He yazacaksan git kitap yaz.

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)
Bana inandırıcı gelmiyor. İlk sıradaki siteyi daha uzun ve ayrıntılı makale yazmadan geçemiyorum. Tabi backlinki felan işe karıştırmazsak.
Being

kişi bu mesajı beğendi.

ByPowerfuL ByPowerfuL E-Commerce Manager Kullanıcı
  • Üyelik 22.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek E-Ticaret Uzmanı - A+++ SEO
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 1575
  • Beğeniler 533 / 459
  • Ticaret 18, (%100)
Kelime sayısına pek takılmamak lazım bir sitemin konuları maksimum 100 kelimedir, bazıları belki o kadar yoktur, günlük ziyaretçi sayısı 2k üstü ve kelimelerde de lider.
Önemli olan kelime sayısı değil, kullanıcı gerçekten bu içeriklerden memnun mu? bu sorunun cevabı evetse keyword salatasına gerek yok :)
Being HakikatTR sworks

kişi bu mesajı beğendi.

N11'de Ürünlerinizi İlk Sıraya Taşıyorum. Detaylar İçin P.m Atınız.
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

ProjeveKod ProjeveKod @projevekod Kullanıcı
  • Üyelik 05.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum Kırşehir
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 322
  • Beğeniler 22 / 95
  • Ticaret 1, (%100)
Ben katılıyorum gerçekten.
Örnek olarak bir çok C# dilinde proje yazan program veya otomasyon yazan site varken benim
c# kuru temizleme otomasyonu cümlesinde 1. sırada yer alabiliyorum ve gerçekten içerik olarakta fazla kelimeler kullanmıyorum. Doğaçlama kelime ve bir kaç önemli detayları yazıp sosyal medya aracılığı ile paylaşıyorum. İndirme sayıları da iyi derecede. Tabi sitenin giriş verileri fazla olmasada günlük 100-200 gibi komik bir rakam gibi yinede birilerine hitap etmek için güzel içerikler yayınladığımı düşünüyorum.
Ek olarak
c# kafe otomasyonu 1. sırada
C# Hanoi Kuleleri kelimesi 2. sırada
Being

kişi bu mesajı beğendi.

Proje ve Kod Paylaşım Platformu
https://www.projevekod.com

MagaraAdami MagaraAdami PM atabilirsiniz Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 2814
  • Beğeniler 382 / 974
  • Ticaret 2, (%100)
200 kelime içeren, aramadan gelen ziyaretçiye aradığını veren yazı yeterlidir.

Bir yazının kaliteli hale gelmesi için en etkili yollardan biri yorum yapılmasını sağlamaktır. Bunu başarırsanız 200 kelimelik içerik , saymaya gerek duymayacağınız kelime sayısına kendiliğinden ulaşır.
Being

kişi bu mesajı beğendi.

Okşadıkça insanları, içinden çıkıyor Cini...

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Hiç bir zaman seo'da böyle çok uzun içeriklerin çok iyi olduğu fikrinde olmadım. Sitemde bir kaç satırlık yazılar bile var. Sebebi ise mantıkla alakalı. Yani tek sayfalık, yada 5-10 sayfalık siteler bile ilk sıraları sağlam bir şekilde koruya biliyorsa demekki çok fazla içerik yada uzun içerik çok ta mecburi değil.

Değişik bir algoritma yada yapay zeka var ortada, kimi zamam uzun içerik daha iyi olurken kimi zamanda bir etkisi olmuyor.
Being

kişi bu mesajı beğendi.

MasterKazanc MasterKazanc WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek İçerik üreticisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 567
  • Beğeniler 178 / 341
  • Ticaret 1, (%100)
Kesinlikle öyle. Her gün onlarca blog yazısına denk geliyorum. Fakat gelin görün ki bazı yazarlar sadece yazmak için yazıyor.

Yazıya gelen her 3 kullanıcıdan belki de ikisi 5 saniye beklemiyordur.
Being

kişi bu mesajı beğendi.

dogan98 dogan98 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 60 / E
  • Meslek Seo Educator
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** T**
  • Mesajlar 14
  • Beğeniler 12 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Google zaten spam dünyası, fazla takmayın kafanıza..
Being

kişi bu mesajı beğendi.

https://seoegitimi.gen.tr Her canlı 1 gün ölümü tadacaktır.

bilgi89 bilgi89 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** Y**
  • Mesajlar 8
  • Beğeniler 5 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Sayfa sıralamasında yapay zeka analizini, ve kullanıcının kalma süresi ile kelime yoğunluğu oranını puanlıyor olsa gerekler. Laf salatası yapan sayfaları diğerinden ayıklıyor olmalılar en azından bir okur olarak böyle istiyorum. Sonuçta ziyaretçi memnuniyeti esas kriter.
Being

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al