wmaraci reklam

Google Penguen 3.0

14 Mesajlar 2.418 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

imajweb imajweb WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 114
  • Beğeniler 14 / 33
  • Ticaret 28, (%100)

Google Penguen 3.0 Başladı

Daha ilk günden incelemelerime göre, yaptığı seoyu google 'ın gözüne gözüne sokan siteler al aşşağı olmuş durumdalar.

Bunu ara ara pekte google 'ın takmayacağı şekilde ilerleyenler sıralamalarını kaybetmedi aksine yükseldiler. Peki bu göze batma nedir? otomatik yapılan her işlem google 'ın gözüne batar ben hiçbirşeyi otomatik yapmadım yada yaptırmadım diyebilirsiniz ama tek bir kişinin bir günde 50 tane yorum backlink yapmasıda otomatiktir. Şunu artık herkesin kabul etmesi lazımki SEO artık eskisi kadar kolay değil. Bundan 2 yıl önce 10 makale 5 backlink ile araması 5.000 ve üzeri olan siteleri çıkartırken şu an araması 3.000 rekabeti yüksek siteleri bunun x20 katı ile bilene çıkartamıyorum. Artık yapılan çalışmayı zamana yaymayı öğrenicez ve bunu müşterilerimizede öğreticez, başka yolu yok.

Şimdilik kısaca diyeceklerim bunlar, Bilgi topladıkça paylaşıcam. Konuyu resmi kaynaklardan takip etmek için:

https://twitter.com/JohnMu

https://twitter.com/mattcutts

ve twitter 'da #penguen3 ve #penguinupdate hastaglerini takip edebilirsiniz ayrıytetten şu an Hangouts 'da yapılan canlı konferansada katılabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=FnLHE9m4fB8

Güncelleme 19.10.2014

17.10.2014 gece saatlerinde başlayan penguen 3.0 güncellemesi SEO çalışan bir çok siteyi etkilemiş durumda. Önceki cümlemde kurduğum şu kelimeye dikkat edin SEO çalışan! Bazı kelimelerde yaptığım analizlere göre SEO çalışmayan yerinde sayan siteler şu an yükselmiş durumda bu garip gelebilir ama şu anki durum bu, aslında bir çok handikap var sıra sıra gidicem.

Örnek 1- Rent A Car kelimesini ele alalım aylık 40.500 kişinin aradığı bir kelime ve rekabet yüksek, daha önce ilk 500 de bile çıkmayan iki siteden biri şu an 1. Sayfa 1. Sırada diğeri 1. Sayfa 10. Sırada yer almakta. Bu iki sitenin geçmişine baktığımda SEO ile 1 yıl öncesine kadar haşır neşir olmuşlar fakat uzunca bir süredir SEO namına hiç bir şey yapmıyorlar. Aşağıdaki görselde bunu açıkça görebiliyoruz zaten:

Aklıma gelen ilk şey ya bu siteler daha önce aşırı link kasmaktan spam yedi ve ilk 500 den silindi bu silinme sonrası linklerini reddettiler ve siteleri yatışa geçti ve kendilerininde tahmin etmediği bir şekilde penguen 3.o güncellemesinde Google tarafından ödüllendirildiler. Yada bunlar ara ara sıralamaya girip çıkan sitelerdi. İşin garibi her iki siteninde dmoz gibi kaliteli sitelerde kayıtları bulunmakta işte bu kafamı kurcalıyor nasıl olurda bu kadar kaliteli sitelerden linklere sahip bir site daha önce kendi ana anahtar kelimesinde ilk 500 de olmaz? Burada cevabı da aşağıdaki görsel verecek gibi:

Yukardaki görselde anchors olarak alınmış linkleri görüyoruz kırmızı ile kapattığım kısımda firmanın adı geçmekte bu yüzden kapattım, firmaya telefon ile ulaşmaya çalıştım fakat Pazar günü olduğundan kimse çıkmadı yarın tekrar ulaşmaya çalışıcam. Şimdi görselimizde dikkatimi çeken nokta şu; linkleri rent a car olarak değil “firma adı rent a car” olarak almışlar ve buda Google ‘ın sevdiği bir şey Matt Cutts açıkça bunu söylemişti kendi markanıza yatırım yapın diye sanırım Google burada bu siteye + puan vermiş durumda. Peki tek etken bumu tabiki değil. Dışarıdan gelen linkleri biraz daha detaylı incelediğimde çok farklı kelimelerden de linkler geliyor siteye işte buda gene Matt Cutts amcanın dediği gibi kelime çeşitliliğinin yararını açıkça bize gösteriyor. Bu site için görebildiklerim şimdilik bunlar.

Örnek 2- Zirkonyum Diş kelimesi aylık arama hacmi 2.900 rekabet yüksek, burada gene deli gibi bir rekabet bulunmakta fakat rakip sayısı rent a car gibi bir kelimeye göre devede kulak kalıyor ve buda benim öngörüme göre penguen 3.0 ın dikkat ettiği bir durum. Neden diyeceksiniz; sıralamadaki dalgalanmanın fazla olduğu kelimelerde rakip sayısıda fazla, dalgalanmanın az olduğu kelimelerde bunun tam tersi durumda. Ve tabiki birde baş belası hacklink… Zirkonyum Diş kelimesinde hacklink yapan yok gibi ama rent a car da fazlasıyla bulunmakta. Zirkonyum Diş kelimesinde yaprak kımıldamamış durumda herşey taş gibi yerinde bazı siteler 3-5 sıra yükselmiş sadece. Kısacası anladığım şu çok fazla kurcalanan kelimelerde sıralamalar havada uçuşuyor . Bu kelimeyi özellikle vermemin nedeni penguen ‘den hiç etkilenmeyen kelimelerinde varlığının olduğunu bilmenizdir.

Örnek 3- Elektronik Sigara kelimesi aylık arama hacmi 33.000 rekabet düşük olarak gözüküyor ama çalıştığım bir kelime olduğundan dolayı biliyorum felaket bir rekabet bulunmakta. Tabi geçen yıla göre düşük ama genede yüksek bir rekabet var (Geçen yılki arama hacmi 1.624.000). Bu kelimede standart SEO çalışması haricinde Black Hat SEO yöntemlerinin hepsi kullanılmakta bu yüzden anlaşılabilir bir analiz çıkartılamıyor. Anlaşılabilirden kastım şu; standart SEO çalışması ile çalıştığım sitelerde Google ‘ın hoşuna gitmeyen çalışmaları yaptığım sitelerde istikrarlı bir duruş gösteremedi ve tam olarak Google sen ne istiyosun kardeşim moduna soktu beni… bazı yerlerde şu yazıları okuyorum “Hacklink yapanlar ana sayfaya geldi bizdemi yapalım ne istiyor bu google” falan filan… olay bu değilki hacklink yapıpta düşen çok daha fazla site bulunmakta sadece tek bir kritere bağlayamayız bunu ama maalesef ki Google bu hacklink olayına penguen 3.0 ‘da da çözüm bulamamış durumda.

Ne Yapmalı Ne Yapmamalı?
İlk önce şunu bir kere kafaya kazımak lazım, Google tamamen popülarite üzerine kurulmuş bir sistem link ağlarını takip ederek siteleri sıralamaya sokuyor. Yani backlink herzaman Google ‘ın aldığı ilk kriter. Popülaritenin ardından penguen, panda, humingbird gibi algoritmayı süzen sistemler mevcut ve ara ara Google bunları çalıştırıyor ve bu süzülen algoritmaya göre siteleri sıralamaya koyuyor. Bu yüzden backlink hikayedir öyle bir şey yok gibi cümleler çok büyük hata, işin temeli backlink ama ne şekilde alınması gerektiğini işte bu güncellemelerden çıkartacağımız analizlerin sonucunda belirliyeceğiz. Herkesin kendisine göre SEO teknileri var standardın dışında yapılan bir çok şey bulunmakta.

Ve önemli bir not bazıları için hayır öyle bir şey yok denilse de Google ‘ın sıralamalarda bu kadar çok değişikliği gitme sebebi gelirlerinin düşmüş olmasıdır hatta bunu güncellemenin olacağı günün sabahında webrazzi kendi blog ‘unda paylaşmıştı http://goo.gl/WOSMT1

Ve benim zaten güncellemeden önce test ettiğim durumlardan biriydi bu Adwords ‘e para yatırma bir nebzede olsa etkisi var ve devam etmeyi düşünüyorum. Yani Google tamam kardeşim sen SEO yapıyorsun bedavacısın ama en azından banada biraz bir şeyler ver diyor. Bunu test etmenizi şiddetle tavsiye ederim küçük paralarda olsa yatırın bir miktar.
Şu an güncelleme devam ediyor takip ettiğim kelimelerde halen dalgalanmalar var tahminlerime göre bu hafta içerisinde sıralamalar oturur. Bundan sonraki dönemde gene geçen güncellemelerde olduğu gibi ani çıkış yapan siteler bir süre sonra yavaş yavaş düşecek, hızlı düşüş yaşayanlarda yavaş yavaş yükselecek bu yüzden heyecana kapılıp kurcalamayın fazla, ters tepip daha kötü bir hale sokabilirsiniz durumu.

Geçen sene mayıs ayında yapılan penguen 2.0 güncellemesinde dibe vurup ilk 500 ‘den silinen bir sitem neredeyse bir yıldır hiçbir şey yapmamış olmama rağmen bundan 3 ay önce kelimesinde 6. Sayfaya gelmişti (Elektronik Sigara kelimesinde) ve ben test amaçlı hiç bir şey yapmadım siteye. Şu an güncelleme geçirmesine rağmen halen kazık çakmış gibi yerinde durmakta işte bu yüzden makalenin başlarında SEO çalışmayanlar yükseldi yükselmediyse de yerlerini korudular dedim. Size 1 yıl bekleyin demiyorum tabiki ama biraz sabır edin derim.
Şimdilik bu kadar bilgi topladıkça tekrar paylaşıcam.

Abdullah Kısacık

Kaynak: http://www.imajweb.com/google-penguen-3-0.html
isousluer KaRaKoSe53 donmezhasan

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

internet45 internet45 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Bilişim Teknolojileri
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad H** D**
  • Mesajlar 13
  • Beğeniler 6 / 3
  • Ticaret 1, (%100)
Artık yapılan çalışmayı zamana yaymayı öğrenicez ve bunu müşterilerimizede öğreticez, başka yolu yok.

zamana yayılmış+olabildiğine doğal görünen bir çalışma gerekecek bundan sonra.

Hook Hook Yazmayı seviyorum Kullanıcı
  • Üyelik 17.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 35
  • Beğeniler 0 / 6
  • Ticaret 4, (%100)
''Hemen backlink alayım hemen Seo yaptırayım üstlere çıkayım'' Mantığı tarih olacak gibi.
Google bizden ve Seo işi ile uğraşanlardan daha organik daha uzun vadeli daha basit analizler istiyor ''hemencecik yükseltirim'' ya da ''Hemencecik yükselmeliyim'' felsefesini değil.
Hee bana göre çok mantıklı artık özgünlüğün yanında uzun vadeli çalışmaların güncel olmanın önemi de arttı.

SukruAK SukruAK akwebhostingi.com Kullanıcı
  • Üyelik 21.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Veri merkezi Hizmetleri
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ş** A**
  • Mesajlar 706
  • Beğeniler 135 / 135
  • Ticaret 65, (%100)
takipteyim

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Kodespa Kodespa Rabbyte.net Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Eski Hosting provider :)
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 1819
  • Beğeniler 572 / 572
  • Ticaret 2, (%100)
seocu ergenlerin ekmeğine taş koydu desenize :)
KaRaKoSe53

kişi bu mesajı beğendi.

Türkiyenin ilk Hosting Forumu; Rabbyte.net Hepiniz davetlisiniz...

imajweb imajweb WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 114
  • Beğeniler 14 / 33
  • Ticaret 28, (%100)

Hook adlı üyeden alıntı

''Hemen backlink alayım hemen Seo yaptırayım üstlere çıkayım'' Mantığı tarih olacak gibi.
Google bizden ve Seo işi ile uğraşanlardan daha organik daha uzun vadeli daha basit analizler istiyor ''hemencecik yükseltirim'' ya da ''Hemencecik yükselmeliyim'' felsefesini değil.
Hee bana göre çok mantıklı artık özgünlüğün yanında uzun vadeli çalışmaların güncel olmanın önemi de arttı.

Olumlu yönleri var tabiki fakat birde bizim açımızdan bakacak olursak SEO çalışmalarındaki maliyetleri git gide arttırıyor her güncelleme.

cagman adlı üyeden alıntı

seocu ergenlerin ekmeğine taş koydu desenize :)

Orası kesin :)

Konuya yeni bilgiler eklenmiştir.

Doxan9 Doxan9 Yok Kullanıcı
  • Üyelik 04.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Seo Danışmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** Ç**
  • Mesajlar 427
  • Beğeniler 75 / 101
  • Ticaret 6, (%100)
Yandex e geçme vakti geliyor kanımca..

aykim aykim WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek öğretmen
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 16
  • Beğeniler 0 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
imzam olsun konuda...

nikahsekeri nikahsekeri WM Aracı Kimlik Onayı
  • Üyelik 05.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek nikah şekeri üreticisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad N** M**
  • Mesajlar 12
  • Beğeniler 2 / 3
  • Ticaret 1, (%100)
güzel yazı olmuş birazda katkım olsun adına : nikah şekeri kelimesinde 11. sırada olan sitem şuan 118. sırada :D hiç dokunmadığım nikah şekeri adlı sitemde 54. sırada yine farklı bir sektörde olan borvit sitem 7.sıradan 10 düşmüş 2 hafta açtığım genel bir site olan shopingavm de ise borvit 24 e gelmiş :D komik.

terzi312 terzi312 Wordpress PERFORMANS Kullanıcı
  • Üyelik 08.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 7 / 212
  • Ticaret 2, (%100)

Doxan9 adlı üyeden alıntı

Yandex e geçme vakti geliyor kanımca..

Google ile başarılı olamayanlar Yandex diye söylenir dururlar.
SEO dediğimiz olay Google optimizasyonu değil arama motoru optimizasyonudur.
Yandex:"Google bırakın bana gelin günle xxx hit benden" mi dedi de böyle bir Yandex sevdası içindesiniz.
Sen insanlara yararlı güncel bir site ol biraz abartı olacak ama baidudan bile hit gelebilir :D
E zaten spamcıysan inan ne google ne yandex sana yardımcı olamazki.Şu aralar bütün manuel işleme alınan birçok spamcinin dediği laftır "HADİ YANDEXE"
Çömez arkadaşlarımız güncellemelere karşı bir strateji geliştiremezler ve ezberle bu kervan yürür zannederler.
Sonra bakarlar bir yandextir tutturmuş gidiyor.Hadi bizde katılalım yandexte bize de ekmek var derler.Bu kadar ezberci bir zihniyete sahip olmayalım derim.

uzayperformans.com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al