wmaraci reklam

Kuantum Algoritması

4 Mesajlar 2.383 Okunma
wmaraci reklam

kuruoglu kuruoglu Sms Onayı Gerekli Kullanıcı
  • Üyelik 13.02.2011
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 700
  • Beğeniler 123 / 149
  • Ticaret 7, (%100)
Son 3 yıl içinde Google'ın kullandığı algoritmanın oldukça değişti. Bu algoritma video ve resimlerdeki nesneleri otomatik olarak tanımlaması ve sıralama işlemini daha etkili yapılabilmesini sağlıyor.

Kuantum Algoritması Nasıl Geliştirildi ?

Google kuantum algoritmasını, atom altı fiziği kullanarak geliştirdi. Birçok firmanın da kuantum işlemciler,geliştirerek, kuantum bitlerini işlemesi sağlandı.

Kuantum Algoritması Nasıl Çalışıyor ?

Kuantum bitler, normal bitlerden farklıdır. Normal bitlerde sadece iki sonuç varken ,1 ve 0, kuantum bitlerde ise aynı anda iki 0 ve 1 bitlerini sunuyor. Artan bitler dolayısıyla olasılık da artıyor. Böylesi bir kuantum makinada klasik bir sistemdeki gibi hiç bir benzeri bulunmamaktadır. Böylece daha bilgi daha etkili bir şeklide saklanıyor ve daha etkili sonuçlar alınıyor.

Google tarafından verilen örnek ise yukarıda anlatılanları biraz daha somutlaştırıyor. Normal bir bigisayar , bir nesneyi bulmak için bir milyon nesnenin bulunduğu havuza göz attığında 500.000 kez taraması gerekir. Kuantum bilgisayarda ise aynı işlemi sadece 1000 defa taraması yeterlidir.

Kaynak

Ek bilgi:
Google, son yıllarda ciddi bir emek sarfettiği "kuantum algoritmalarının klasik algoritmalara kıyasla imajlarda yer alan spesifik objelerin tanılanması ve ayrıştırılmasındaki ayırt edici rolü" konulu araştırmasında D-Wave adı verilen kuantum yongasından faydalanmaya başladı.

NIPS 2009 konferansı dahilinde gerçekleştirdikleri araştırmalarıyla ilgili son tanıtımlarında, Edward Farhi'nin önderliğindeki MIT'te görevli bilim ekibi tarafından keşfedilen kuantum adyabatik algoritmalarından faydalanan Google, bu algoritmaları yürütecek donanımı sağlaması için Kanada merkezli teknoloji firması D-Wave ile anlaşmaya vararak görüntü tanılanmalarında D-Wave C4 Chimera yongasından faydalanmaya başladıklarını açıkladı.

Konferans esnasında yaptıkları gösterimde, çeşitli görüntüler içerisinde yer alan arabaların sistem tarafından tanılanışını gösteren Google, bu yolda sisteme ilk olarak toplamda 20,000 adet fotoğraf tanıttı. Bu fotoğrafların yarısı çevresinde kutuların yer aldığı arabalardan oluşurken, diğer yarısında ise arabalara yer verilmedi. Bu deneme ertesinde araştırmacılar yarısında araba görüntüsünün bulunduğu 20,000 yeni fotoğraftan oluşan algoritmayı sunarlarken, kuantum algoritmasının bu arabalı görüntüleri Google'ın halihazırda kullandığı yongalarda yer alan klasik algoritmalara göre çok daha hızlı biçimde tanılayabildiği ortaya kondu.

Google tarafından yapılan açıklamada bu projenin üzerinde üç yıldır çalıştıkları belirtilirken, yeni sistemin sadece görüntü tanılarında değil, video ve PDF'lerde de kullanılacağı vurgulandı.
Ek kaynak
GAMSIZ

kişi bu mesajı beğendi.

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

arsinli arsinli seo Kullanıcı
  • Üyelik 28.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet 43 /
  • Meslek seo
  • Mesajlar 127
  • Beğeniler 17 / 11
  • Ticaret 19, (%100)
hiçde fayda veren bir ilgi diyilmiş oşa okudum ne olduğunu anladım ama ne işime yarıcagı hakkında bişi yokmuş

kuruoglu kuruoglu Sms Onayı Gerekli Kullanıcı
  • Üyelik 13.02.2011
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 700
  • Beğeniler 123 / 149
  • Ticaret 7, (%100)

arsinli adlı üyeden alıntı

hiçde fayda veren bir ilgi diyilmiş oşa okudum ne olduğunu anladım ama ne işime yarıcagı hakkında bişi yokmuş

yeni birşeyler öğrenebilirsem daha kapsamlı yazabileceğim ama şuan mevcut bilgi bu kadar.

Can16 Can16 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 21 / E
  • Meslek Metin Yazarlığı
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad Ö** U**
  • Mesajlar 193
  • Beğeniler 15 / 19
  • Ticaret 26, (%100)
işime yaradı tam 6 yıl sonra.

wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al