wmaraci reklam

Devlet, genç girişimcilere yatırım yapıyor mu?

25 Mesajlar 2.841 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Guness Guness Gün olur, asra bedel. Kullanıcı
  • Üyelik 10.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 18 / E
  • Meslek Hayat boyu öğrenci.
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 868
  • Beğeniler 335 / 181
  • Ticaret 41, (%100)
18 yaşına girdiğimde bir girişime atılmak istiyorum. Şuanda ortaokul son sınıf öğrencisiyim. Liseyi açık öğretim ile okumak istiyorum, ailem sıcak bakmıyor. Bir şekilde halledeceğim.

Devletin genç girişimcilere karşı sunduğu bazı politikaların olduğunu öğrendim. Mesela ilk 2 yıl gelir vergisi vermemek gibi.

Devlet 50.000 TL'ye kadar destek verebiliyormuş. İşletme için yetmez ise de 100.000 TL'ye kadar faizsiz kredi çekme imkanı varmış.

Aslında girişime atılmak için birkaç projem vardı. Ancak web/internet aleminin geleceği (hatta yarını bile) olmayabilir.

Bu nedenle hem işletmemi oluşturup, hem de freelancer olarak internet işlerine devam etme planı kurdum.

1-) İşletme bazında küçük bir Cafe veya kahve dükkanı olabilir diye düşündüm. Gelir vaat eder ise de işletmeyi büyüterek farklı noktalara lokanta benzeri yerler açabilirim.

2-) Ayakkabı, giyim mağazası. Tedarik olarak aldığım ürünleri network alanında satışını gerçekleştirebilir, işleri sanal olarakta yürütebilirim.

3-) Car rental services imkanı sunma. Araç alıp kiralayabilirim. Ancak pek gelecek vaat edeceğini düşünmüyorum. Eğer bu işi yapan var ise fikir danışmak isterim.

4-) E-Ticaret (kitap satış) sistemi kurmak. Bunun için fikir danıştım ancak mantıklı gelmedi, zorlu bir iş olacağı söylendi. Yine de tavsiyelerinize açığım.

5-) Yayınevi / dergi oluşturmak. Bu iş için fazlasıyla sermaye gerekli fakat yine de düşünebileceğim bir sektör. Yatırımcılar en az 150.000 - 200.000 ile bu işe girebileceğimi, bu miktarlarda bile zorlanabileceğimi belirtti.

Peki bunlardan 1, 2,3 ve 4.'sünü bir arada yürütsem nasıl olurdu? :)
Saçma olabilir, tecrübesizliğime vurmanızı isterim. Çünkü pek bilgim yok.
Küçük bir Coffe Cafe açarım (waffle tarzı şeyler de olabilir hizmetler arasında), aynı zamanda cafenin arka kısmını ayırıp küçük bir ofis oluştururum. Aynı zamanda sipariş mantığıyla ayakkabı ve giyim ürünleri satışını yaparım. Eş zamanlı olarak sipariş mantığıyla da kitap satış işlemlerini yürütürüm. Edindiğim cirolarla da bir adet orta sınıf araç alırım ve car rental services yaparım. Ek olarak internet işleri ile uğraşırım.

Fazlasıyla zorlayıcı ve stresli bir dönem beni bekliyor farkındayım. En azından 3-5 sene toparlanana kadar devam edip, işlerimi devren satarım. Ardından da yurt dışında hayatıma devam ederim diye düşündüm.

Krediye asla ve asla bulaşmak istemiyorum. Belki puanımı yükseltmek için düşük faizli bir banka kredisi çekebilirim.

Şuanda bile günde 2-3 saat freelance iş yaparak aylık 5xx kazanabiliyorum kolay biçimde. (Son 2 aydır fazla iş yapmıyorum. Bu nedenle kazançlarım 2 basamağa kadar düştü.)

Kendimi her alanda geliştirmek istiyorum. Bu nedenle yurt dışına çıkıp, farklı kültürleri de incelemek istiyorum.

"Çocukluğunu yaşa" gibi cümleleri çok duydum ancak hayallerimin peşini bırakmayı düşünmüyorum. Belki pişman olacağım ilerde ancak "yapabildim ve başarabildim" demeyi çok istiyorum.

Daha önce web sitesi projelerim oldu, devam da edecek. Ben geleceğimi garantiye almak istiyorum.

Tüm bunlar hikaye gibi gelse de, başarmayı hedefliyorum.
Düşünceleriniz için tekrardan çok çok teşekkürler.
İyi çalışmalar.

Dönülmez akşamın ufkundayız, vakit çok geç.
wmaraci
reklam

SeCe SeCe Seo National Kullanıcı
  • Üyelik 16.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Seo - WYO - Google Ceza
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Ç**
  • Mesajlar 350
  • Beğeniler 38 / 156
  • Ticaret 8, (%88)
Eğer daha önce bağkur girişin yoksa ve 18 - 29 yaş arası isen

1 - Yıllık 75.000₺ gelire vergi yok.
2- 1 Sene bağkur ödemen devletten.

Ben bugün yarın yararlanacağım. Sanal ofis arayışındayım.
Guness

kişi bu mesajı beğendi.

aliveli aliveli WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 240
  • Beğeniler 279 / 37
  • Ticaret 1, (%100)
içerik sitemiz için hibe, destek vb mümkün mü? Onedio almış deniyor ama belli bir büyüklük mü aranıyor acaba?
Guness

kişi bu mesajı beğendi.

KingEray KingEray Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 31.12.2018
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 257
  • Beğeniler 56 / 87
  • Ticaret 1, (%100)
13 yasindaki biri icin baya olgunsun aferin çocuk adam
RADEMON FurkanCanoz mertbilgin

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

kenanesenturk kenanesenturk WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Serbest Şuan çalışmıyorum
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** E**
  • Mesajlar 68
  • Beğeniler 23 / 19
  • Ticaret 0, (%0)
Bu yaşta geleceğini düşünen çok az kişilerdensin.Yazılım üzerine yoğunlaş geleceğin kazanç kaynağı yazılım bknz eticaret sitelerinin 10 sene önce normal bir işletmeden daha kazançlı hale geleceğini söyleyenlere kimse kulak asmıyordu şimdi halkın çok büyük bir kısmı internetten alış veriş yapıyor fakat eticaret doydu artık.Yapabilirsen yapay zeka entegreli yazılımlar üzerinde yoğunlaş.
FurkanCanoz Guness vahdettin

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 10.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 18 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 868
  • Beğeniler 335 / 181
  • Ticaret 41, (%100)

kenanesenturk adlı üyeden alıntı

Bu yaşta geleceğini düşünen çok az kişilerdensin.Yazılım üzerine yoğunlaş geleceğin kazanç kaynağı yazılım bknz eticaret sitelerinin 10 sene önce normal bir işletmeden daha kazançlı hale geleceğini söyleyenlere kimse kulak asmıyordu şimdi halkın çok büyük bir kısmı internetten alış veriş yapıyor fakat eticaret doydu artık.Yapabilirsen yapay zeka entegreli yazılımlar üzerinde yoğunlaş.

Düşünceniz için teşekkür ederim. Daha önce çok kez sorguladım, fikir danıştım ancak çoğu kişi "çocukluğunu yaşa, daha erken" tarzında söylemlerde bulundu.

Yazılıma başlayacağım o kesin ancak nereden başlayacağım konusunda kararsızım. PHP'den başladım ancak kod yazarken hata oluştuğunda tatmin olamayıp pes ediyorum.

kenanesenturk kenanesenturk WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Serbest Şuan çalışmıyorum
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** E**
  • Mesajlar 68
  • Beğeniler 23 / 19
  • Ticaret 0, (%0)
Motivasyonunu kaybetmemeni sağlayacak bir başarı hikayesi

https://www.youtube.com/watch?v=fWr9h8cO5PI

azimle çalışırsan başarırsın
Guness

kişi bu mesajı beğendi.

aliveli aliveli WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 240
  • Beğeniler 279 / 37
  • Ticaret 1, (%100)
"Ancak web/internet aleminin geleceği (hatta yarını bile) olmayabilir."
Neden böyle düşündünüz hocam?

• Üyelik 10.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 18 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 868
  • Beğeniler 335 / 181
  • Ticaret 41, (%100)

aliveli adlı üyeden alıntı

"Ancak web/internet aleminin geleceği (hatta yarını bile) olmayabilir."
Neden böyle düşündünüz hocam?

İnternet alemi haber sitelerinin çöplüğü ile dolmuş durumda. Tutan kategoriler bayağı az durumda.

Forum kurayım desen tutması imkansız gibi bir şey.

Bundan 10 yıl sonrasını düşünebiliyor musunuz?
aliveli

kişi bu mesajı beğendi.

Praticaret Praticaret Praticaret | Tam Entegre E-Ticaret Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek E-Ticaret Sistemleri
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** C**
  • Mesajlar 292
  • Beğeniler 70 / 69
  • Ticaret 2, (%100)
Genç girişimcilere devlet desteği yok öyle bir dünya hocam bir sürü prosedür ve bir sürü engel var yani arada amcanız dayınız yoksa unutun o işi.
Guness vahdettin

kişi bu mesajı beğendi.

Praticaret | Pratik E-Ticaret Sistemleri
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al