wmaraci reklam

İlham ve Taklit Arasında Kalmak

6 Mesajlar 834 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

cnkrblt cnkrblt WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Müşteri Temsilcisi
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad Ö** K**
  • Mesajlar 192
  • Beğeniler 45 / 31
  • Ticaret 13, (%100)
Wmaraci.com'da en sevdiğim şeylerden biri Beyin Fırtınası gibi veya fikir alışverişlerinin olduğu forumları okumak...

Aslında bu konuyu açarken hatamı yapıyorum? diye çok düşündüm ama bazı arkadaşlarının projelerin hiç sayılmasına gönlüm razı gelmedi...

Örneğin sosyal ağ projelerine tepki dikkatimi çekti arkadaşlar, Facebook'a özenme, Twitter'a özenme diye diye insanları daha başlamadan soğutmanın bir anlamı yok aslında, neden özenmeyeceklerini açıklamak lazım bence...

Eğer mesele hazır script kullanmak ise bu projede hazır script kullanılmaz denmesini anlarım yani başarı istiyorsan kendi yazılımını yaptırman lazımı anlarım ama bu sitelere özenme kısmının yanlış olduğunu düşünüyorum...

Bu sitelere özen ama onların birer kopyası olma, senin sosyal ağın başka bir amaca hizmet etsin, senin sosyal ağına giren insanlar bu siteyi facebook gibi kullanmasın bu siteye girmek için bir nedenimiz olsun yani facebook canım ne isterse onu paylaşıyorsam, twitter'da 140 karakter neye müsade ediyorsa ve onu yazıyorsam senin sosyal ağına da bunun gibi bir nedenle gireyim mesela moda üzerine olsun giydiğim kıyafetin resmini atayım insanlar kıyafetimi yorumlasın ve ben bileyimki senin sosyal ağ projende amaç "moda" moda için aranan adres fikir alışverişi bu ağda diyebileyim...

Jobs macintosh'u ürettiğinde bill gates bu bilgisayardan bir tane alıp mühendisinin masasına koyuyor ve şu cümleyi söylüyor "(ç)alabileceğin ne varsa (ç)al"

ben size çalın demiyorum elbette ama örnek alırken birebir aynısını örnek almayın...

Neyse dostlar kusura bakmayın, ben bu konuda bazı arkadaşlara faydası olacağını düşündüğüm için bu konuyu tartışmak istedim,

Sizlerde fikrinizi beyan ederseniz sevinirim...
Muhsin ASLAN fevzib KiII4FuN

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Dusunceliblog Dusunceliblog WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 432
  • Beğeniler 162 / 40
  • Ticaret 2, (%100)
Duygularıma tercüman oldun :) çok haklısınız hocam.
cnkrblt

kişi bu mesajı beğendi.

devolp devolp WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 17
  • Beğeniler 4 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
Eğer mesele hazır script kullanmak ise bu projede hazır script kullanılmaz denmesini anlarım yani başarı istiyorsan kendi yazılımını yaptırman lazımı anlarım.

Bu kısma kesinlikle katılmıyorum.
cnkrblt

kişi bu mesajı beğendi.

cnkrblt cnkrblt WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Müşteri Temsilcisi
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad Ö** K**
  • Mesajlar 192
  • Beğeniler 45 / 31
  • Ticaret 13, (%100)

devolp adlı üyeden alıntı

Eğer mesele hazır script kullanmak ise bu projede hazır script kullanılmaz denmesini anlarım yani başarı istiyorsan kendi yazılımını yaptırman lazımı anlarım.

Bu kısma kesinlikle katılmıyorum.

doğrudur hocam zaten bende cümleye "eğer" ile başladım yani bir proje tutmaz diyorsak bunun nedenini açıklamalıyız,

hazır yazılım ile olmaz ise neden olmaz
kendi yazılımımız ile olacaksa neden illa kendi yazılımımız olmalı? bunları açıklamak lazım...

bana kalırsa hazır bir yazılım ile de başarılı bir sosyal ağ sitesi kurulabilir ama bu sitenin içeriği önemli benim için onu diğerlerinden ayıran bir özelliği olmalı
devolp

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

devolp devolp WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 17
  • Beğeniler 4 / 2
  • Ticaret 0, (%0)

cnkrblt adlı üyeden alıntı

doğrudur hocam zaten bende cümleye "eğer" ile başladım yani bir proje tutmaz diyorsak bunun nedenini açıklamalıyız,

hazır yazılım ile olmaz ise neden olmaz
kendi yazılımımız ile olacaksa neden illa kendi yazılımımız olmalı? bunları açıklamak lazım...

bana kalırsa hazır bir yazılım ile de başarılı bir sosyal ağ sitesi kurulabilir ama bu sitenin içeriği önemli benim için onu diğerlerinden ayıran bir özelliği olmalı

Anlıyorum sizi sadece böyle bir ön yargı var ona katılmadığımı vurgulamak istedim.

sorueki sorueki WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad S** i**
  • Mesajlar 1977
  • Beğeniler 639 / 720
  • Ticaret 3, (%100)
Ben mesela MediaWiki müptelasıyım. MediaWiki şu anda Vikipedi sitelerinde 1.25 sürümünü kullanıyor, ücretsiz olarak sunduğu ise 1.23.6. Bunun yanı sıra, İngilizce Vikipedi'de bulunan modüller, sizin scriptinize uymuyor. Türkçe destek ise yalnızca Türkçe Vikipedi'de. İngilizce kaynak ise bol. Pek çok forumda, MediaWiki'nin bu yanlı tutumundan şikayet edilmiş.

Mesela benim MediaWiki ile aklıma çok farklı ancak eleman gereken projeler geliyor. Scripti çökertmenin imkanı, neredeyse yok. O derece sağlam yani. Ancak, bazı noktalarda tıkanıp kalıyor insan. Bu nedenle kopya script ile de bir yerlere gelinebilir bence. Önemli olan içeriktir. Örneğin; " En iyi 10 MediaWiki web sitesi " yazıp aratın Google'a. Bu web sitelerinin tamamı ve pek çok web sitesi aynı scripti kullanıyor ama çok büyük yerlerdeler.

Belki ben, kopya script konusunda insanlara bir kaç kelam etmişimdir. Fakat, bu hem scriptin kalitesizliğinden hem de pek çok yeri İngilizce olmasına rağmen, bu kişilerin buna aldırış etmeyişlerindendir. Kusura bakmayın ama sitesi Türkçe olduğu halde, sitesinde İngilizce kelime bulunan bir kişini sitesi asla iyi yerlere gelemez.
cnkrblt

kişi bu mesajı beğendi.

Durgun sular derin akar.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al