wmaraci reklam

Bir Sosyal Medya Projesi (Kafamda Deli Sorular! Peki Çözüm Kimde Var?)

23 Mesajlar 2.899 Okunma
wmaraci reklam

igunayCOM igunayCOM WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Emi Ajans / Founder
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad İ** G**
  • Mesajlar 404
  • Beğeniler 142 / 141
  • Ticaret 7, (%100)
Merhaba Değerli Forumdaşlar!

Malumunuz, Son Zamanlarda Bu Sosyal Medya Veri İşleme Durumları Vs. Gündemde ve Sık Sık Konuşuluyor!

Evet Hükümet Bu Konuda Çok Geç Farkına Vardı, Veri İşlemenin ve Verileri Yurtta Saklamanın Önemi Teknolojinin Değeri Çok Geç Anlaşıldı.

Bundan Yaklaşık 4-5 Yıl Önce, CodeCanyon'dan İndirdiğim Bir Script İle Sosyal Medya Kurmak İstedim, Aslında Kurdum da. 1 Gün İçinde 1.000 Kullanıcıya da Ulaştım.

Sonra Dalga Konusu Olmasın Diyerek ve Maddi Durumun İmkansızlığından Dolayı Konuyu Kapattım.

Neyse Gelelim Beyin Fırtınası Bölümüne.

Konu 1: Şuan Mevcutları Olsa da, Daha Gelişmiş Bir Sosyal Medyamız (Taslak Olarak Proje Aklımda, Tam Teşekküllü Yazıp Noter Onayı Aldıktan Sonra İsteyenle Paylaşabilirim) Özgün Bir Yazılım İle Neden Olmasın Diyorum? Üstelik Bunu Yaparken Geliştiriciler Topluluğu Kurarak Buradaki Sisteme Herkesin Katkısı Olsa. Ve En Önemlisi Türkiye ve Dünyada Olmayan Bir Şekilde Açık Kaynak Kodlu Olsa? Sadece Türkiye'deki Geliştiriciler Bu Topluluğa Katılsa? (Çok mu Uçuk Bir Fikir?)

Konu 2: Aslında Veri İşlemenin En Önemli Kısmı Veri Merkezleri Değil, Bu Verileri Toplayacak Yerli İşletim Sistemlerinin (Posta Sağlayıcı, Tarayıcı, Arama Motoru vs.) Olmasıdır. Bu Konu Hakkında Bir Kaç Farklı Başlık Oluşturulabilir!

A- Örneğin Turkcell Yerli Geliştirdiği Tarayıcısı Yaani Var. İçine Popüler Arama Motorlarını da Entegre Etmiş. Koskoca Turkcell'in Posta Sağlamak İçin Alt Yapısı Yok mu ki Bizleri Yandex, Hotmail, En Önemlisi Gmail gibi Dünyanın Bütün Verilerini, Aldığımız Nefesin Sıklığını Dahi Bilen Sistemleri Kullanmaya Mecbur Bırakıyor?

B- Turk *******, Yaay'ı Yazbee'den İnternet Borcu Karşılığında El Koydu (Yaptığım Araştırmalar Sonucu Bu Bilgilere Eriştim). Sadece Logosunu ve Tema Rengini Değiştirip Aktif Etti. Tasarımı ve Kullanışı O kadar Basit ki, Girip Bişey Yazmak İstemiyorum. İnsanı Yoruyor. Haftalarca Reklam Yapmalarına Rağmen Hala 500 Bin Barajını Bile Geçemediler ki, Çoğu da Fake Kullanıcı.

Bunların Dışında, Bilenleriniz Belki Vardır, Türkçe Karşılığı 'Özgürce Haykır' Olan "FreelyShout" var. Uygulama ve Kullanım Çok Güzel, Bildiğim Kadarıyla da 7-8 Yıllık Bir Sosyal Medya. Eksiklikleri Var Evet Ama Kullanım Oranının Düşük Olmasına Rağmen Ayakta Durmaya Çalışıyorlar. Sistem Dinamik Bir Sistem.

Bir de Twitter Klon Diyeceğimiz Bir Salyap Var. Yani Orayı da İnceledim Birebir Twitter Klon Diyebiliriz. Yazılımı Değil, Görünümü Açısından.

Peki Kendi Sosyal Medyamız Nasıl Olmalı?

1- Daha Özgün Olmalı

2- Kullanıcı Odaklı Olmalı

3- Eğlenceli Terimler Kullanılmalı

4- Adıyla Sanıyla Tam Türk Sosyal Medyası Olmalı

5- Diğer Sosyal Medyalarda Ne Varsa Hepsi Bir Yerde Toplanmalı Ama Kullanıcı İstediği Özelliği Kullanmayı Seçebilmeli.

Bu Şıklar Yazdıkça Uzar. Ben Bir Girişim İçerisindeyim. Bu Girişim İçin İki Yolum Var, Ya Yukarıda Yazdığım Özelliklere En Uygun Sistemi CodeCanyon Üzerinden Satın Alıp Yola Çıkacağım ve Kazanmaya Başladıktan Sonra Sistemi Özgünleştireceğim. Ya da Temelden "BEN DE VARIM VE PROJEYE DESTEK OLURUM" Diyen, Diyebilen Cesaretli Kişileri Bulup Yola Tamamen Özgün Bir Sistemle Çıkacağım.

Kodlama Bilgim Maalesef Temel Seviyede Kaldı. Bu Tür Bir Uygulama İçin Pyhton Dilinde Bir Kodlamanın Güzel Olacağını Düşünüyorum.

Sizlerin Konu İle İlgili Fikirleri Nedir? Çıkarmak İstediğiniz. Eklemek İstediğiniz Şeyler Nelerdir?

Dip Not: Lütfen Alaycı Tavırla Yazacak Olanlar Uzak Dursun. Yapıcı Eleştirisi Olanlar ve Desteklemek İsteyenler Buyursun.

İlginize Şimdiden Teşekkür Ederim :)

Allah hepimize rahmet eylesin!
SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

Ozi Ozi . Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Devoloper
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 3052
  • Beğeniler 1 / 941
  • Ticaret 50, (%100)
İşe codecanyon hazır script ile girişirseniz geçmiş olsun.
igunayCOM kodshop

kişi bu mesajı beğendi.

guvwe guvwe WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 385
  • Beğeniler 3 / 72
  • Ticaret 0, (%0)
codecanyon dan script alarak başlamayın kendinize özgün olun tasarımı size ait olsun istedikten sonra neden olmasın her şey yapılır
igunayCOM

kişi bu mesajı beğendi.

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDER MİSİNİZ?
İnstagram sayfamız
www.instagram.com/gul.yabaniii

halo9217 halo9217 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad H** S**
  • Mesajlar 624
  • Beğeniler 199 / 105
  • Ticaret 0, (%0)
hocam dün güvenli mesajlaşma uygulamaları hakkında makale yazdım. makaleyi şuan satışa koyduğum için bilgi paylaşamıyorum. Programların adları Signal, Treema (ücretli), Telegram, Dust, Viber Messenger, Wickr Me ve Wire olduğunu söyleyebilirim. Bunların her birinin geliştiricileri ve sunucuları tamamen yurtdışındadır. Yok Avrupa bilmem ne mahkemesine göre verilere ulaşılmaz, otomatik silinir, süreli mesaj gönderir vs. farklı özellikleri var.

Ben şimdi soruyorum. WhatsApp'ı silip bu yabancı uygulamaları kullanırsak bizi dinlemeyecekler mi? Ayrıca kullandığımız bilgisayar, akıllı telefon ve tüm cihazların donanımı-yazılımı yabancı değil mi? Benim görüşüm teknolojiden geri kaldık. Sadece yerli ve milli yazılım bizi bu çileden kurtarır.
igunayCOM

kişi bu mesajı beğendi.

Çanakkale
wmaraci
wmaraci

SEBTURKA SEBTURKA WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.09.2019
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** T**
  • Mesajlar 351
  • Beğeniler 140 / 141
  • Ticaret 0, (%0)
Öncelikle kardeşim girişimciliğin ve yaşanılan bu durumlar karşısında sessiz kalmaman çok iyi. Seni tebrik ediyorum.

Kendi ülkemize yapacağın sosyal medya platformları maalesef fanatiklerden öteye geçmeyecektir.
Hedefin 50 bin kişi ise milli olarak yola çıkmanda fayda var. Ama yok tüm Türkiyeye ulaşmak istiyorum diyorsan işte orada hata yaparsın.

Bizim vatandaşımız Türkcell'in hazırlamış olduğu BİP uygulamasını dahi kullanma taraftarı değil (Hem siyasi hem ekonomisel reklamlar yapılmasına rağmen)

Kuracaksan bir platform ve herkese ulaşmak istiyorsan eğer Avrupalılar kurmuş gibi, Amerikalılar kurmuş gibi yol haritası çizmende fayda var. Hatta Hiç Türkçe kelime kullanma bizim milletimiz ölüyor, bitiyor resmen yabancılaşmaya.
amatoryus igunayCOM AzveNet

kişi bu mesajı beğendi.

http://www.ilgikolik.com

tarantula901 tarantula901 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Rize
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 215
  • Beğeniler 70 / 69
  • Ticaret 1, (%100)
Bu uygulamaları yazazacak kod bilginiz varsa yazabilirsiniz ve kaybedeceğiniz birşey olmaz sadece zaman olur.

eğer kodlama bilgisi yoksa para gerekli oradan buradan bulduğum scriptle kurulan hiç bir zaman ilerlemiyor, eğer bir yere gelmek istiyorsan diğer sosyal ağlardan seni ayıran bir özellik olmalı.

Üste bir yorumda açık kaynak kodlu bir yazılım yok demişsiniz bilinen tanınan bazı uygulamalar acık kaynak kodlu.

Örnek olarak gördüğüm bir chat sistemi gibi çalışan türk yapımı bir uygulama var connect2.me bunun gibi özgün birşey varsa aklında paradan da varsa bu işe bulaş yoksa hiç bulaşma.
igunayCOM

kişi bu mesajı beğendi.

ermaneray ermaneray proje danışmanlığı Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek satınalma/proje danışmanlık
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 2627
  • Beğeniler 77 / 644
  • Ticaret 12, (%100)
En iyi açık kaynak Twitter instagram mantığında çalışan sistemi bulup ( var mı bilmiyorum )
Ondan başlarsan tutturma olasılığın çok yüksek.

En azından bu işlerin yazılım geliştirme kısmını yapabilecek yetenekte bir ortak olursa tadından yenmez.
igunayCOM

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 19.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad İ** G**
  • Mesajlar 404
  • Beğeniler 142 / 141
  • Ticaret 7, (%100)
Hepinize değerli yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum. Tek amacım "Bizim" diyebileceğimiz bir sistemi hayata geçirmek. Bunun için de gerekli alt yapıyı sağlamak. İnşaAllah Özgün Bir Sistem ile Daha Güzel Daha Kullanışlı Bir Sosyal Medyaya Sahip Oluruz.

Tekrar teşekkür ediyorum katkılarınız için. İyi Çalışmalar diliyorum.

Ozi adlı üyeden alıntı

İşe codecanyon hazır script ile girişirseniz geçmiş olsun.

guvwe adlı üyeden alıntı

codecanyon dan script alarak başlamayın kendinize özgün olun tasarımı size ait olsun istedikten sonra neden olmasın her şey yapılır

tarantula901 adlı üyeden alıntı

Bu uygulamaları yazazacak kod bilginiz varsa yazabilirsiniz ve kaybedeceğiniz birşey olmaz sadece zaman olur.

eğer kodlama bilgisi yoksa para gerekli oradan buradan bulduğum scriptle kurulan hiç bir zaman ilerlemiyor, eğer bir yere gelmek istiyorsan diğer sosyal ağlardan seni ayıran bir özellik olmalı.

Üste bir yorumda açık kaynak kodlu bir yazılım yok demişsiniz bilinen tanınan bazı uygulamalar acık kaynak kodlu.

Örnek olarak gördüğüm bir chat sistemi gibi çalışan türk yapımı bir uygulama var connect2.me bunun gibi özgün birşey varsa aklında paradan da varsa bu işe bulaş yoksa hiç bulaşma.

ermaneray adlı üyeden alıntı

En iyi açık kaynak Twitter instagram mantığında çalışan sistemi bulup ( var mı bilmiyorum )
Ondan başlarsan tutturma olasılığın çok yüksek.

En azından bu işlerin yazılım geliştirme kısmını yapabilecek yetenekte bir ortak olursa tadından yenmez.

• Üyelik 19.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad İ** G**
  • Mesajlar 404
  • Beğeniler 142 / 141
  • Ticaret 7, (%100)
Hocam o kadar güzel bir konuya değinmişsiniz ki. Gerçekten tebrik ediyorum. Ancak şöyle de bir gerçek var. Türkiye'den kullanışlı ve kullanıcı odaklı bir sistemin çıkması halinde en az 500 Milyon potansiyel kullanıcısı var. Bakın bu rakamı en düşük seviyede tutuyorum bilerek. Bu 500 milyon rakamı 800 milyona da çıkabilir 1 Milyara da. Yeter ki alt yapısı sağlam olsun ve dediğim gibi kullanıcı odaklı olsun.

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. İyi forumlar.

SEBTURKA adlı üyeden alıntı

Öncelikle kardeşim girişimciliğin ve yaşanılan bu durumlar karşısında sessiz kalmaman çok iyi. Seni tebrik ediyorum.

Kendi ülkemize yapacağın sosyal medya platformları maalesef fanatiklerden öteye geçmeyecektir.
Hedefin 50 bin kişi ise milli olarak yola çıkmanda fayda var. Ama yok tüm Türkiyeye ulaşmak istiyorum diyorsan işte orada hata yaparsın.

Bizim vatandaşımız Türkcell'in hazırlamış olduğu BİP uygulamasını dahi kullanma taraftarı değil (Hem siyasi hem ekonomisel reklamlar yapılmasına rağmen)

Kuracaksan bir platform ve herkese ulaşmak istiyorsan eğer Avrupalılar kurmuş gibi, Amerikalılar kurmuş gibi yol haritası çizmende fayda var. Hatta Hiç Türkçe kelime kullanma bizim milletimiz ölüyor, bitiyor resmen yabancılaşmaya.

• Üyelik 19.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad İ** G**
  • Mesajlar 404
  • Beğeniler 142 / 141
  • Ticaret 7, (%100)
Elimden gelen her fırsatta yerli işletim sisteminin önemine vurgu yapıyorum hocam. Evet yerli bir işletim sistemi ve yerel bir posta sağlayıcı olmadan bu yapılanların genel olarak bir güzelliği kalmaz. Şimdiye kadar giden veri çoktan gitti zaten. Buradan sonra dönüşü nasıl olur orasını bilemem. Ama döndürmek için de elimizden geleni yapmamız gerektiğine inanıyorum.

Değerli yorumunuz için teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.

halo9217 adlı üyeden alıntı

hocam dün güvenli mesajlaşma uygulamaları hakkında makale yazdım. makaleyi şuan satışa koyduğum için bilgi paylaşamıyorum. Programların adları Signal, Treema (ücretli), Telegram, Dust, Viber Messenger, Wickr Me ve Wire olduğunu söyleyebilirim. Bunların her birinin geliştiricileri ve sunucuları tamamen yurtdışındadır. Yok Avrupa bilmem ne mahkemesine göre verilere ulaşılmaz, otomatik silinir, süreli mesaj gönderir vs. farklı özellikleri var.

Ben şimdi soruyorum. WhatsApp'ı silip bu yabancı uygulamaları kullanırsak bizi dinlemeyecekler mi? Ayrıca kullandığımız bilgisayar, akıllı telefon ve tüm cihazların donanımı-yazılımı yabancı değil mi? Benim görüşüm teknolojiden geri kaldık. Sadece yerli ve milli yazılım bizi bu çileden kurtarır.
halo9217

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al