wmaraci reklam

Yerli arama motoru neden yok?

20 Mesajlar 2.741 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

cudjex cudjex ozergul.net Kullanıcı
  • Üyelik 23.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ö** G**
  • Mesajlar 1647
  • Beğeniler 347 / 570
  • Ticaret 8, (%100)
Bu konuyu tartışmaya açmak istiyorum arkadaşlar.

Ülkemizde faaliyet gösteren 3 bilindik yabancı menşeili arama motoru var: Google, Yandex, Bing.
Bunların haricinde açılmış lakin kapanmış bir yerli arama motoru daha var(dı): Ara.com.tr
Bir de Geliyoo fiyaskosu vardı ki, onu işin içine katmıyorum...

Şimdi fikirlerinizi alalım. Sizce neden yerli yapım arama motorlarımız tutmadı? Ülkemizin ihtiyacı mı yok yoksa düzgün mü değillerdi?

ozergul.net/com
wmaraci
reklam

sonbaron sonbaron WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 48
  • Beğeniler 1 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
1- ) Arama motoru işi çok büyük bir iş.Emek,bilgi,zaman ister.Türkiye'den herhangi bir büyük proje çıkmadı.Herkes kolay yoldan kazanmanın peşinde.Bu tür büyük işler yapmak için para ikinci planda olmalı bence birinci planda kaliteli hizmet olmalı.
2- ) Herkes googleye alıştı.Her ihtiyacını karşılıyor.Milli bilinç yok.Çoğu kişide yabancılar yaptıysa daha iyidir düşüncesi var.

Benim düşüncelerim bunlar.Yanlış olabilir.
cudjex nettebilgi

kişi bu mesajı beğendi.

Kaplan Kaplan ahmetkaplan.net Kullanıcı
  • Üyelik 26.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek User Interface Designer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1084
  • Beğeniler 304 / 530
  • Ticaret 4, (%100)
Google tekeli varken zaten Yandex bile o kadar reklam ile anca yer edinmeye başlamışken Bing desen Windows bilgisayarlarda otomatik geliyor çoğu değiştirmeyi bilmeyen kullanıcı onu kullanıyor. Bize ne gerek var? Ben sosyal ağ kurarım daha iyi yada site yaparım paramı kazanırım gibi bir mantıktan dolayı sanırım.

Yoksa yapacak nitelikte yazılımcılar, firmalar ve hatta genç arkadaşlarımız var ama cesaret ve ülkemizde teşvik yok maalesef.
cudjex AhmetGuler Jengawer

kişi bu mesajı beğendi.

cudjex cudjex ozergul.net Kullanıcı
  • Üyelik 23.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ö** G**
  • Mesajlar 1647
  • Beğeniler 347 / 570
  • Ticaret 8, (%100)

Kaplan adlı üyeden alıntı

Yoksa yapacak nitelikte yazılımcılar, firmalar ve hatta genç arkadaşlarımız var ama cesaret ve ülkemizde teşvik yok maalesef.

Geliyoonun 2010 senesindeki yaşadıklarına baktım. O zamanlar birçok vatandaşımız gaza gelmiş ve daha kendini bile bulamayan motorunu anasayfaları olarak kullanmaya başlamışlar. Demem o ki destek var gibi.

ozergul.net/com
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Kaplan Kaplan ahmetkaplan.net Kullanıcı
  • Üyelik 26.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek User Interface Designer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1084
  • Beğeniler 304 / 530
  • Ticaret 4, (%100)

cudjex adlı üyeden alıntı

Geliyoonun 2010 senesindeki yaşadıklarına baktım. O zamanlar birçok vatandaşımız gaza gelmiş ve daha kendini bile bulamayan motorunu anasayfaları olarak kullanmaya başlamışlar. Demem o ki destek var gibi.

Kullanan vardır tabii ki ama burada ki soru üretim.
Arama motoru hazır scriptler ile gerçekleşmeyecek kadar komplike bir proje maalesef. Yukarıda yazdıklarıma ek olarak bir de aklıma gelmişken hazır script kullanmayı ekliyorum. :)

olesore olesore "Saban Kılıçtan Üstündür" Kullanıcı
  • Üyelik 29.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Bilim İnsanı
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad L** K**
  • Mesajlar 1299
  • Beğeniler 228 / 293
  • Ticaret 12, (%100)
Neden yok bilmiyorum ama iyi ki yok! Şahsen olsaydı sadece merak eder girer bakar ve çıkardım. Bir daha da işim olmazdı. Sitemi bile eklemezdim. Neden mi?

Bu ülkede "SANSÜR"ün her harfinde bile baskı olduğu için artık "sansür" diye yazılıyor. Aksi bir şey mi dedin, silin, çizin üstünü... Böyle bir arama motoruna insanlar ne kadar tahammül edebilir ki? Google en azından bunun açıklamasını yapıyor.

Bu arada "arama motoru" bence bir ülkede olmazsa olmazlardan değil. Onun dışında yapılması gereken o kadar çok iş var ki...
Jengawer

kişi bu mesajı beğendi.

https://populertarim.com

sonbaron sonbaron WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 48
  • Beğeniler 1 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
Şöyle bir şey daha var.Beklenti fazla.Google sadece arama motoru değil.
Mail,Map,Translate,Drive,Blogger vs. birçok hizmeti var.Birçok alanda hizmet veriyor.
Geliyoo.com a ahmet yesevi yazdım az önce alakasız şeyler çıktı.Baştan kaybediyor site.
cudjex

kişi bu mesajı beğendi.

Walkvery Walkvery WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Özel Güvenlik
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 239
  • Beğeniler 81 / 39
  • Ticaret 1, (%100)
Biz hazırcıyız kardeş ondan, biz türklerde sabır,girişimcilik yok ondan:)
Biz türkler üşengeciz, kendi milletimi kötüleme amaçlı demiyorum ama biz böyleyiz dost acı söylermiş. Türkiyede bunu başarabilecek çok webmaster'ımız var. Onların sayesinde olabilirdi ama yok :). Sadece arama motoru ile kalmıcak bunun harita bölümü olmalı grafik bölümü olmalı dil çevirisi olmalı daha bir çok özelliği.:)
cudjex

kişi bu mesajı beğendi.

olesore olesore "Saban Kılıçtan Üstündür" Kullanıcı
  • Üyelik 29.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Bilim İnsanı
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad L** K**
  • Mesajlar 1299
  • Beğeniler 228 / 293
  • Ticaret 12, (%100)

Walkvery adlı üyeden alıntı

Biz hazırcıyız kardeş ondan, biz türklerde sabır,girişimcilik yok ondan:)
Biz türkler üşengeciz, kendi milletimi kötüleme amaçlı demiyorum ama biz böyleyiz dost acı söylermiş. Türkiyede bunu başarabilecek çok webmaster'ımız var. Onların sayesinde olabilirdi ama yok :). Sadece arama motoru ile kalmıcak bunun harita bölümü olmalı grafik bölümü olmalı dil çevirisi olmalı daha bir çok özelliği.:)

Belkide en büyük yanlışımız budur? Yani her şeyi istemek.

Bir işe girişirken tıpkı sizin dediğiniz gibi dil çevirisi, depolama, mail, reklam vs her şeyi olsun isteriz. İşte yanlışta burada zaten. Google ı düşünsenize ilk çıktığından bunların hangisi vardı?

Şöyle düşünün ben bir çiftçiyim. Kahvehane de köylüye de dedim ki, bizim olana söyledim bana şu fidandan bu fidandan şu tohumdan getirecek. Köylüde dedi o kadar işi nasıl yapıcan, yaparım dedim.

Aldım fidanları diktim. Bir fidandaki hastalık diğerine geçti. Onu kurtarayım derken sebzelere bir şey oldu vs... Tarla oldu mokoko :) Düştüm köylünün ağzına... Yarın bu köylü benimle iş yapar mı? Ağzımla kuş tutsam çiftçilik konusunda bana güvenir mi? Lakin adam 3-5 fidan, sebze işi yerine tek bir meyve türü ile bahçesini kursaydı hem daha az uğraşacaktı hemde millet helal olsun adam köyde farklı meyve yetiştirdi diyeceklerdi. Basit ama elle tutulur, gözle görülür bir şey olacaktı...

Örneği düşününce biraz saçma oldu sanki ama silmeye üşendim :) Önceki mesajımda da yazdığım gibi, iyi ki bizlere özgü bir arama motorumuz yok. Şahsen desteklemiyorum.
HaKHaN

kişi bu mesajı beğendi.

https://populertarim.com

Walkvery Walkvery WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Özel Güvenlik
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 239
  • Beğeniler 81 / 39
  • Ticaret 1, (%100)

olesore adlı üyeden alıntı

Belkide en büyük yanlışımız budur? Yani her şeyi istemek.

Bir işe girişirken tıpkı sizin dediğiniz gibi dil çevirisi, depolama, mail, reklam vs her şeyi olsun isteriz. İşte yanlışta burada zaten. Google ı düşünsenize ilk çıktığından bunların hangisi vardı?

Şöyle düşünün ben bir çiftçiyim. Kahvehane de köylüye de dedim ki, bizim olana söyledim bana şu fidandan bu fidandan şu tohumdan getirecek. Köylüde dedi o kadar işi nasıl yapıcan, yaparım dedim.

Aldım fidanları diktim. Bir fidandaki hastalık diğerine geçti. Onu kurtarayım derken sebzelere bir şey oldu vs... Tarla oldu mokoko :) Düştüm köylünün ağzına... Yarın bu köylü benimle iş yapar mı? Ağzımla kuş tutsam çiftçilik konusunda bana güvenir mi? Lakin adam 3-5 fidan, sebze işi yerine tek bir meyve türü ile bahçesini kursaydı hem daha az uğraşacaktı hemde millet helal olsun adam köyde farklı meyve yetiştirdi diyeceklerdi. Basit ama elle tutulur, gözle görülür bir şey olacaktı...

Örneği düşününce biraz saçma oldu sanki ama silmeye üşendim :) Önceki mesajımda da yazdığım gibi, iyi ki bizlere özgü bir arama motorumuz yok. Şahsen desteklemiyorum.

Bende biliyorum herşeyin bir anda olmayacağını ama günümüz şartlarında insanlarımız bir anda olamasını istiyor. Ve google gibi bir arama motoru ile kıyaslayarak bundan iş çıkmaz diyip yüzüne bakmaz.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al