wmaraci reklam

Siz Haklısınız | Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu

12 Mesajlar 3.098 Okunma
wmaraci reklam

sterk sterk boş kalsın olunca yazarım Kullanıcı
  • Üyelik 29.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Atama bekliyor
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** Y**
  • Mesajlar 1296
  • Beğeniler 339 / 338
  • Ticaret 6, (%100)
Herkese merhaba değerli Wmaracı ziyaretçileri;

Sizlere bu konuda internette veya dışarıdan herhangi bir eşyayı yahut malzemeyi alırken dolandırıldığınızda ve hakkınızı aramaya kalkıştığınızda nerede arayacağınızı anlatacağım. Konunun içeriği Tüketici Hakem Heyetine nasıl başvurulur olacak. Artık her şey e-devlet oluyor, bende öyle yaptım ortalama süreç 2-3 hafta sürdü. Anlatımı sıra sıra hiçbir karmaşa olmadan anlatmaya çalışacağım.

Anlatıma geçmeden önce olayı anlatayım. Şimdi arkadaşım benim kredi kartımdan avisten araç kiraladı ve aracı almaya gittiğinde kredi kart sahibi gelmesi gerekiyor dediler. Tabi o zaman bende uyuyorum gece 5.00 te almışlar gelmem imkansız. Her neyse aracı başka yerden temin ettiler ve iptal işlemini yapamadılar nedeni; 12 saat içerisinde iptal etmediğimiz içinmiş. Böyle kuralları varmış ama sitenin gizli bölümlerine saklamışlar görmemiz imkansız. M.h. aradığımda iptal olacak dedi ve 3 saat sonra iptal olmayacak dedikten sonra şartellerim attı. Arkadaşım parayı verdi ama ben peşlerini bırakmadım ve onları Tüketici Hakem Heyetine şikayettim. İşte süreç böyle başladı.

1. E-devlet şifresinizi alın.
- E-devlete şifresi pttlerden alınır; 3 TL karşılığında
- Banka hesabınız varsa bu linke girerek hangisi varsa e-devlete giriş yapın. Ücretsiz şekilde alabilirsiniz.

2. Tüketici hakem heyetine sayfasına gidilir.
- Şifre aldıktan sonra e-devlet anasayfasından arama bölümüne tüketici yazın.
- Arama sonuçlarından en üstteki ''Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru İşlemi'' girin..
- Çıkan sayfadan ''uygulamaya git'' denilen butona basın.Otomatik olarak sizi girek Ticaret Bakanlığı sayfasına yönlendirir.
- Tüketici başvuruları sayfasına gidilir. Örnek resim

3.1. Tüketici hakem heyetinden başvuru yapılır.
- Başvurmadan önce bunu bilmeniz gerekir;
- Değeri 5.650 -TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine,
- Büyükşehir statüsünde olan illerde, değeri 5.650 -TL ile 8.480-TL arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetlerine,
- Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde, değeri 8.480-TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetlerine,
- Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde, değeri 5.650 -TL ile 8.480-TL arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetlerine
başvurulması zorunludur. Bu bilgileri cimerden edindim, önemlidir.

- Tüketici sayfasına girdikten sonra sol üstte ''yeni başvuruya'' tıklayın.
- Firma bilgileri dolduracaksınız. Eğerki fatura veya fiş varsa orada hepsi yazar. Fiş veya fatura yoksa resmi sitelerden sicil sorgulaması yapabilirsiniz. Mersis ve vergi numaralarını bu linklerden bakabilirsiniz. Ticari sicil sorgulama 1 Ticari sicil sorgulama 2
Ticari sicil sorgulama 3

- Şimdi geldik şikayet hakkında bilgi vermeye burası önemli. Şikayet konusunu iyi seçin ve açıklamayı açık ve net anlaşılır şekilde yazın. TL tutarını doğru girin.

- En heyecanlı yer bana göre. Belgeleri, dekontları, fişleri yani kısacası sizi haklı gösterecek ne belge varsa yükleyin.Belgeleri pdf olarak yükleyin aksi dışında kabul etmez. Resimleri worde yükleyip daha sonra farklı kaydetten pdf olarak seçebilirsiniz.
- Son bölüm şikayet önizlemesi yapacak ve size tüm bilgileri toparlayıp pdf olarak size sunacak, pdf size bilgisayarınıza kopyalayın. İlerle diyip onaylayın. Hepsi bu kadar.

Not: Şikayetinizi mobilden yapmayın. Sayfalandırma hatası alırsınız. Başvuruyu expolererden yapın.

3.2. Şikayet nasıl takip edilir ?

4. Son Genel Bilgiler
Şikayetiniz bağlı bulunduğunuz il ve ilçenin yoğunluğuna göre değişiyor. Bazı arkadaşlarım 1-2 ay sonunda sonuç aldı. Ben 2 haftada sonuç aldım. Sonuçlar yani karar tutanağı size ve firmaya taahütlü olarak gidiyor yani sonucun size ulaşmaması gibi bir imkanı yok. Şikayet yaptıktan sonra şikayet edilen kişi/firmanın savunması istenir, savunması geldikten sonra karara bağlanır. Benim şikayet ettiğim savunma yapmadı ve karar lehime oldu. Diyelim sonuç sizin lehinize çıktı, işlemi hızlandırmak için karar tutanağını firmaya mail olarak gönderebilirsiniz. Genelde e-ticaret siteleri ve bankaların iletişim bölümünden yazabilirsiniz. Gönderdiğim mail örneğine buradan bakabilirsiniz. Karar Tutanağı Resim 1 Karar Tutanağı Resim 2

Ve bu da sonuç işte haklı mücadelem...

Parayı aldım ama istemem diyip hepsini LÖSEV e bağışladım. Haydan gelen huya gider. En azından haklı mücadelemin başarıyla sonuçlandı ve bu paramızı gasp eden firmalara da ders niteliği olur.

Sağlıcakla Kalınız. Başka bir yazıda görüşmek üzere,

bd MertBalci impjix

kişi bu mesajı beğendi.

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

Browland Browland WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Melaturji ve Malzeme Mühendisi
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad Ö** Ş**
  • Mesajlar 1154
  • Beğeniler 747 / 748
  • Ticaret 3, (%100)
Faydalı bir paylaşım teşekkür ederim
sterk

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 29.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Atama bekliyor
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** Y**
  • Mesajlar 1296
  • Beğeniler 339 / 338
  • Ticaret 6, (%100)
Browland herkesin faydalanması dileğiyle...
Browland

kişi bu mesajı beğendi.

conference conference Üyeliği Durdurulmuş Kullanıcı
  • Üyelik 10.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek İt
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** S**
  • Mesajlar 290
  • Beğeniler 33 / 138
  • Ticaret 0, (%0)
Hakkınızı aradığınız için tebrik ederim.
Bir çok kişi bu durumlarda hakkını aramak yerine sessiz kalmayı tercih ediyor.
Lütfen hiç bir durumda sessiz kalmayın arkadaşlar. Mesajlaşmalarınızı ve tüm belgelerinizi güzelce sunun siz her takdirde haklı oluyorsunuz.
sterk

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci

MertBalci MertBalci WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek .
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 2345
  • Beğeniler 758 / 757
  • Ticaret 434, (%100)
Faydalı bir bilgi olmuş, paylaşım için teşekkürler.
sterk

kişi bu mesajı beğendi.

Ucube Ucube HAKKSIZSIN! Kullanıcı
  • Üyelik 28.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 1060
  • Beğeniler 366 / 365
  • Ticaret 19, (%100)
Aradığım içerik :)
Teşekkürler, tebrikler.
sterk

kişi bu mesajı beğendi.

hozcelik hozcelik i was here Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** Ö**
  • Mesajlar 1778
  • Beğeniler 776 / 777
  • Ticaret 23, (%100)
Turk.net e 350 TL kadar kaptırdıktan sonra başvuru yapmıştım ama kabul edilmedi :) Sanırım büyük firmalara dokunmuyorlar.
sterk

kişi bu mesajı beğendi.

💯 Jenerik ve Projelik Domainler | Tıkla Tüm Domainleri İncele

🥳 Yandex Kurumsal Mail Hizmeti | Sınırsız Süre Kullanım | Tıkla Detayları Öğren

"Bu dünya öyle ki karanlığı aydınlığından fazla,
Herkes daha fazla ister, azla yetinmez asla."

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)

Pawn adlı üyeden alıntı

Turk.net e 350 TL kadar kaptırdıktan sonra başvuru yapmıştım ama kabul edilmedi :) Sanırım büyük firmalara dokunmuyorlar.

Aynı şekilde 2 büyük e-ticaret sitesinde uyuşmazlığımız kabul edilmedi. Tarafsız iş yaptıklarını bende düşünmüyorum.
sterk

kişi bu mesajı beğendi.

berkaycatak berkaycatak Kendi Çapında Geliştirici Kullanıcı
  • Üyelik 15.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 1242
  • Beğeniler 1278 / 406
  • Ticaret 9, (%100)
Yaptığınız iyiliği kanıtlamak zorunda değilsiniz. Bilgilendirici bir yazı olmuş. Tebrik ederim
sterk

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 29.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Atama bekliyor
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** Y**
  • Mesajlar 1296
  • Beğeniler 339 / 338
  • Ticaret 6, (%100)
Pawn hayır dostum katılmıyorum. Aynı başvuruyu abime ************dan yaptırtım fazla fatura diye 3 ay sürdü fazlasını iade yaptılar. Bence bağlı bulunduğun ilçedeki hakem heyetlerine göre değişiyor düşünüyorum. Yine de onu da bir üst yetkiliye itirazda bulunabiliyorsun.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al