wmaraci reklam

Vergilendirme Hakkında Soru

13 Mesajlar 1.905 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

NumanABi NumanABi --> numanozdemir.com <-- Kullanıcı
  • Üyelik 02.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek -
  • Konum Kırıkkale
  • Ad Soyad N** Ö**
  • Mesajlar 1419
  • Beğeniler 380 / 442
  • Ticaret 21, (%95)
Merhaba forum,
Uzun zamandır konu açmıyorum, umarım hepiniz iyisinizdir.
Şimdi aklıma takılan bir soru var ve bu konuda mümkünse yalnızca bilgi sahibi kişilerin yorum yapmasını istiyorum.

Bir sistem düşünün: alıcı, satıcı ve aracı (şirketim) var. Satıcı benim sitemde hizmet veriyor. Örneğin Ali satıcı, Veli de alıcı olsun.

Ali 100 TL'ye bir ürün satıyor, Veli de bu ürünü beğeniyor ve hemen sepete ekliyor. Burada benim Veli'den %18 vergi kesmem gerekiyor mu, bu şart mı? Yani Veli ürünü 100 TL olarak gördü ama kasaya gelince 118 oluyor, bunu vergisiz şekilde tahsil etsem, bu %18'lik vergi oranını Ali'den kessem olmuyor mu?
Diyelim Ali bu ürünü Veli'ye sattı, Ali'nin hesabında 100 TL var ve ben ay sonu Ali'ye 100 TL ödeyeceğim. O Veli'den kesmem gereken %18'i burada Ali'den kessem, Ali'ye 100 TL yerine 82 TL ödesem olmuyor mu?
Yani Veli kasada ürünün orijinal, vergisiz fiyatını (100 TL) ödeyecek, o %18'i ben Ali'den keseceğim çünkü satışı yapan, gelir elde eden ve dolayısıyla vergi vermesi gereken o değil mi?

Yoksa hem Ali'den hem Veli'den mi %18 kesmem gerekiyor? Öyle olursa, 100 TL'lik bir ürün için 36 TL devlete benim mi vergi vermem gerekecek?

-- YOKSA ŞÖYLE Mİ OLACAK: --

Bana en mantıklı gelen şu: herkes kendi vergisini kendisi ödeyecek, yani:
Veli kasada 100 TL ödeyecek ben ona hiçbir vergi yansıtmayacağım çünkü o alıcı,
Ali'nin hesabında 100 TL birikecek, bundan da hiçbir vergi kesmeyeceğim, Ali'nin parayı çektikten sonra kendisi gidip vergi dairesinden ödemesi gerekiyor.
Ama eğer burada aracı olarak ben para kazanacaksam, örneğin %20 kâr marjı alacaksam, Ali'den bi %20 keserim, Ali'ye 80 TL kalır, bana 20 TL kalır ve ben bana kalan bu 20 TL'nin %18'ini devlete vereceğim. Dolayısıyla benim kesmem gereken tek vergi, satıcıdan aldığım kâr marjının vergisi olacak. Doğru mudur?

Nasıl yapmam gerekiyor, benim kendi düşüncem doğru mu, değilse neresi yanlış? :D
Bu konuda net bilgiyi nereden edinebilirim?

Teşekkürler, iyi forumlar. :cry:

wmaraci
reklam

wpdenizi wpdenizi Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 10.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Ö**
  • Mesajlar 356
  • Beğeniler 36 / 152
  • Ticaret 1, (%100)
Vergiyi satıcı öder. Siz de arada komisyon alıyorsanız kendi aldığınız komisyonun vergisini ödersiniz.
NumanABi aydnaydn59

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 02.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek -
  • Konum Kırıkkale
  • Ad Soyad N** Ö**
  • Mesajlar 1419
  • Beğeniler 380 / 442
  • Ticaret 21, (%95)
@wpdenizi yani alıcı 100 TL'lik bir ürün aldı, ben ise %20 komisyon alıyorum, dolayısıyla benim burada yalnızca 20 TL'nin vergisini mi vermem gerekiyor? Satıcının fatura kesip kesmemesi kendi sorumluluğunda, benim onun yerine bi %18 daha kesmeme gerek var mıdır?

• Üyelik 02.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek -
  • Konum Kırıkkale
  • Ad Soyad N** Ö**
  • Mesajlar 1419
  • Beğeniler 380 / 442
  • Ticaret 21, (%95)
..........

wpdenizi adlı üyeden alıntı

Vergiyi satıcı öder. Siz de arada komisyon alıyorsanız kendi aldığınız komisyonun vergisini ödersiniz.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

MasterKazanc MasterKazanc WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek İçerik üreticisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 567
  • Beğeniler 178 / 341
  • Ticaret 1, (%100)
Selamlar,

Şimdi KDV yapılan harcamalar üzerinden ödenen bir vergi olduğu için fatura kesecekseniz tabi ki alıcıdan KDV almanız gerekir. Satıcı da gelir vergisini öder. Siz de satıcıdan aldığınız komisyonun gelir vergisini öderseniz.

Tabi bu konuda en net bilgiyi size iyi bir muhasebeci verir.
NumanABi

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 02.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek -
  • Konum Kırıkkale
  • Ad Soyad N** Ö**
  • Mesajlar 1419
  • Beğeniler 380 / 442
  • Ticaret 21, (%95)
Peki fatura kesmesem ne olur? Yani sadece aldığım komisyonun vergisini ödesem? Yemeksepeti/Bionluk vs. böyle yapıyormuş diyorlar?

MasterKazanç adlı üyeden alıntı

Selamlar,

Şimdi KDV yapılan harcamalar üzerinden ödenen bir vergi olduğu için fatura kesecekseniz tabi ki alıcıdan KDV almanız gerekir. Satıcı da gelir vergisini öder. Siz de satıcıdan aldığınız komisyonun gelir vergisini öderseniz.

Tabi bu konuda en net bilgiyi size iyi bir muhasebeci verir.

MasterKazanc MasterKazanc WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek İçerik üreticisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 567
  • Beğeniler 178 / 341
  • Ticaret 1, (%100)
Peki fatura kesmesem ne olur? Yani sadece aldığım komisyonun vergisini ödesem? Yemeksepeti/Bionluk vs. böyle yapıyormuş diyorlar?

Siz zaten kimseye fatura kesmek zorunda değilsiniz. Aracılık yapıyorsunuz. Siz büyük ihtimal sadece gelir vergisi ödeyeceksiniz.

Ama mükellef olan bir satıcı ürün/hizmet için alıcıdan KDV'yi tahsis etmelidir. Yani satıcı alıcıya ürünü satıp, sen şimdi git KDV'yi öde diyemez. Bu şekilde kimse ticaret yapmaz. (KDV'nin türleri ve oranları bulunmaktadır.)

Mesela bionluk gibi sistemlerde iş yapanlar mükellef olmadıkları için zaten fatura kesemez ve dolayısıyla KDV tahsis edemezler. Onların da gelir beyanında bulunup gelir vergisi ödemeleri gerekir. Bionluk iş yapanların yerine gelir vergisi falan da ödemez.
NumanABi

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 02.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek -
  • Konum Kırıkkale
  • Ad Soyad N** Ö**
  • Mesajlar 1419
  • Beğeniler 380 / 442
  • Ticaret 21, (%95)
Herkes aynı şekilde düşünüyorsa mesele netleşmiştir o zaman. Yarın bir de ilgili yerlere danışayım, farklı şekilde konuşurlarsa güncellerim burayı.
Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim, iyi forumlar. :)
Alpacinotr MasterKazanc 1Dijital

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 02.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek -
  • Konum Kırıkkale
  • Ad Soyad N** Ö**
  • Mesajlar 1419
  • Beğeniler 380 / 442
  • Ticaret 21, (%95)
GİB ve muhasebeciye sordum, yukarıda da söylendiği gibi benim sadece aldığım komisyonun vergisini kesmem gerekiyormuş.
Yani, 100 TL'lik bir satışta, ben sadece satıcıya 20 TL (%20 komisyon) aldığıma dair fatura keseceğim. Daha sonra aldığım bu 20 TL'nin önce %18 KDV'sini vereceğim, sonra da elime geçen net tutarların sene sonu gelir vergisini vereceğim.
Yardım için herkese teşekkürler.
AlpErTr

kişi bu mesajı beğendi.

eka7a eka7a openix.io Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 651
  • Beğeniler 109 / 313
  • Ticaret 2, (%100)
NumanABi Merhaba öncelikle komisyon üzerine bir site kuracaksınız kendinize ait pos üzerinden ya da kendi hesabınıza ödeme alamazsınız. Eğer bu şekilde ödeme almayı planlıyorsanız, para size geldiği için toplam tutarın faturasını siz kesmek zorunda kalırsınız. Tüm vergileri de siz ödemek zorunda kalırsınız.

Bu tarz bir sistemde ödeme almak için ödeme kuruluşlarının Pazaryeri servislerine basvurmalınız. Kanun olarak da internet üzerinden komisyonculuk için bu sistemleri kullanmak zorunludur. Bu sistemlerde size komisyon kazancınız yatırılır kalanı satıcıya gider. Satıcı, alıcıya toplam tutarı fatura eder. Sizde satıcıya aldığınız komisyonu fatura edersiniz.
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

Openix.io | $9.90 PositiveSSL | $12.90 RapidSSL
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al