wmaraci reklam

121 TL'ye Scriptlerinizi Programlarınızı Tescil Yaptırabilirsiniz

6 Mesajlar 1.207 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

bilisimhukuku bilisimhukuku Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek TBB BİLİŞİM HUKUKU DANIŞMANI
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 375
  • Beğeniler 160 / 184
  • Ticaret 6, (%83)
BU İŞLEM T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI TELİF HAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN YAPILMAKTADIR.

SORU : Bir fikrim var. Bu fikrimden hareketle bir bilgisayar programı yazdırttım ve ücretini de ödedim. Bu programı kendi adıma tescilletmek istiyorum. Ne yapmalıyım?
CEVAP : Bilgisayar programının ve/veya veritabanının eser sahibi, onun kaynak kodlarını yazan kişi ya da kişilerdir. Programın ve/veya veritabanının kayıt-tescili için sadece bu kişiler başvuru yapabilir. Bir bilgisayar programının herhangi bir öğesine temel oluşturan düşünce ve ilkeler eser sayılmadığından siz başvuru yapamazsınız.

SORU : Bir bilgisayar programımız var. Şirketimiz adına nasıl başvuru yapabiliriz?
CEVAP : İsteğe bağlı kayıt-tescil başvurusunu sadece eser sahipleri yapabilir. Bilgisayar programları/veritabanlarında eser sahibi, kaynak kodlarını yazan kişi/kişilerdir. Tüzel kişiliğin bu bağlamda başvuru yapabilmesi için, bünyesinde iş akdi ile bu işi yapmak üzere çalıştırdığı kişilerin iş saatleri dahilinde programı/veritabanını meydana getirmiş olması gerekmektedir. Bu durum dışında eser sahibi, her zaman gerçek kişi ya da kişilerdir. Program/veritabanı, sözleşme ile ücreti karşılığı gerçek ya da tüzel kişi/kişilere yaptırılmış ise, eser sahibi değil hak sahibi olunduğu için isteğe bağlı kayıt-tescil başvurusu yapılamaz. Ancak bu durum, herhangi bir hakkı kaybı anlamına gelmez. Program/veritabanı üzerindeki mali haklar sözleşme çerçevesinde kullanılır.

İSTEĞE BAĞLI KAYIT-TESCİL İŞLEMİNİN YASAL DAYANAĞI NEDİR?
İşlem, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 13 üncü maddesi ve Fikir ve Sanat Eserlerinin Kayıt ve Tescili Hakkında Yönetmelik uyarınca gerçekleştirilmektedir.

KİMLER BU İŞLEM İÇİN BAŞVURU YAPABİLİR?
Eseri meydana getiren kişi ya da kişiler tespit edilmeye çalışıldığından, bu kişiler ya da mirasçıları, kendileri ya da vekilleri aracılığıyla başvuru yapabilirler.

İsteğe bağlı kayıt-tescil başvuruları, başvuru için yönlendirileceğiniz sistemde yeralan ibraz edilmesi gereken evraka ilişkin verilen bilgi notları doğrultusunda hazırlayacağınız evrakla birlikte, ŞAHSEN ya da POSTA YOLUYLA yapılabilmektedir.

İşlem Ücreti : 120,07 TL.
Hesap Numarası (IBAN) : TR37 0000 1001 0000 0350 1210 07
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğünün T.C. Merkez Bankası Ankara Şubesi nezdindeki hesabı
DETAYLI BAŞVURU BİLGİLERİ VE KAYNAK
http://www.telifhaklari.gov.tr/Istege-Bagli-KayitTescil-Basvurulari

İRTİBAT NUMARALARI
Tel: +90 (312) 573 8300
ALO : 176 KÜLTÜR T.BAKANLIĞI İLETİŞİM MERKEZİ

wmaraci
reklam

• Üyelik 26.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 375
  • Beğeniler 160 / 184
  • Ticaret 6, (%83)
Değerli Kardeşlerim bu tescil size ne kazandırır warez kullanımları tespit etmeniz durumunda domain ve whois bilgileri noterde kayıt altına almanız halinde dava açabilir ve bu davada zararınızı tahsil edebilir ve karşı tarafın yargılanmasını sağlayabilirsiniz.

SİZE BİR BELGE VERİLMEKTEDİR TESCİL SONRASI

Eserler üzerinden gerçekleştirilmekte olan İsteğe Bağlı Kayıt-Tescil işlemi, eserin kimin tarafından meydana getirildiğini belirlemeye kolaylık sağlamak amacıyla yaptırılması zorunlu olmayan, yaptırılmadığında hak kaybına neden olmayan ve kişiye herhangi bir hak vermeyen beyana dayalı bir işlemdir.

Eser üzerindeki tüm haklar, onu meydana getiren kişiye aittir ve herhangi bir kurum aracılığıyla alınmaz

Beyana dayalı olarak gerçekleştirilen İsteğe Bağlı Kayıt-Tescil işlemi sonucunda verilen belge, eser sahibinin yani eseri meydana getiren kişi ya da kişilerin kim olduğunun ispat edilmesinde kolaylık sağlar.

Smokie Smokie WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek PHP Senior Developer
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ö** K**
  • Mesajlar 73
  • Beğeniler 0 / 14
  • Ticaret 0, (%0)
Yazılımı tescillettirmek hep bana saçma gelmiştir. Neyini tescillettireceksin ? içindeki kodu mu ? Misal veriyorum sen gittin vbullettini tescillettirdin. Adam kopyaladı değiştirdi bir kaç yerini sana ait olduğunu nasıl ispatlayacaksın para tuzağı başka birşey değil. Onun yerine ioncube satın al daha iyi. İşin wareze düşmesini beklersen unutmaki önleme karşılıkta bir açık bulunur dedim gibi sağını solunu değiştirir öyle yayınlarlar. Bence hiç bir hükmü yok.
MYSQL

kişi bu mesajı beğendi.

Allah iyidir tatlım.

• Üyelik 26.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 375
  • Beğeniler 160 / 184
  • Ticaret 6, (%83)
saçma olan mahkemede hak sahibi olduğunu gösteren telif hakkı belgesi almakmı ioncube varmı? diyemi soracak hakim bey size. Lisanslama güvenlik gibi durumları siz yazılımınızı korumak için alırsınız benim kanunu ve türkiye cumhuriyetinde yasal olarak telif sahibi olmanın yolunu anlattım lütfen biraz duyarlı olun sizin düşünceniz başkalarının yanlış yollara sevk olmasını sağlar. ÖRNEK; Sen kuyumcusun ve vergi levhası alma sigorta yaptırma git mahkemeye benim alarm sistemim kuruluydu de bana işyeri sahibi olduğunu kanıtla diyecekler gerisine siz nasıl cevap vereceğinizi ben tahmin ediyorum :)

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 26.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 375
  • Beğeniler 160 / 184
  • Ticaret 6, (%83)
Muhalefete gerek yok aynı memleketin evlatlarıysak sizde o konuda bilgi verin yardımcı olun bu gençlere ben paylaşıyorum bilgimi hukuki boyutu kadar güvenlik boyutuda var kardeşlerim arabanın ruhsatı benim adıma kayıtlı diye kapısı camları açık anahtarı üzerinde bırakmıyoruz değilmi tedbiri elden bırakmıyoruz ben ruhsatı alın diyorum zaten programını ve scriptini yazan arkadaşlar ioncube da lisansıda yutmuşlar ben son hak sahipliğindeki son aşamayı anlattım

Smokie Smokie WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek PHP Senior Developer
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ö** K**
  • Mesajlar 73
  • Beğeniler 0 / 14
  • Ticaret 0, (%0)
İşte bende anlatıyorum size. İoncube kodları şifreleyeceği için zaten warezin önüne geçmiş olursunuz.
bilisimhukuku

kişi bu mesajı beğendi.

Allah iyidir tatlım.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al