wmaraci reklam

Dolandırıcılık Suçu Şikayet Dilekçesi Örneği

22 Mesajlar 6.752 Okunma
wmaraci reklam

AvukatDenizCelik AvukatDenizCelik Belki Bir Gün Kullanıcı
  • Üyelik 31.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Avukat
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad D** Ç**
  • Mesajlar 652
  • Beğeniler 235 / 157
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar ; bir önceki makalemde bilişim hukuku hakkında genel bilgilendirme mahiyetinde yazmıştım ; neler yapılabileceği konusunda bilgilere yer vermiştim . ( https://wmaraci.com/forum/bilisim-hukuku/internet-dolandiriciligi-hukuki-bilgi-257358.html )

Ancak birkaç arkadaşımız sağolsunlar dilekçe örneği gerektiğini belirtince yazma gereği duydum . umarım yararlı olur ve haksız kazançlara bir dur diyebiliriz .

..........CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

ŞİKAYETÇİ : (Adı, Soyadı, T.C numarası Adresi)
ŞÜPHELİ : (XXX Web Sitesi Yetkilisi, XXX Kişi, XXX sitesi XXX adlı üyesi veya kişiyi hiç bilmiyorsanız faili meçhul)
SUÇ : İnternet Yoluyla Nitelikli **************lık
SUÇ TARİHİ : XX.XX.XXXX tarihi ve XXXX, XXXX Senesi

AÇIKLAMALAR

23.06.2014 günü uzun zamandır üyesi olduğum ve internet üzerinde çeşitli ihtiyaçlarımı satın aldığım XXXX adlı XXXXX internet adresini kullanan e-ticaret sitesine girdim. Forumda XXXXX Başlığında belirtilen ilana göre ilan sahibi “(firma adı, Gerçek Adı yada Kullanıcı Adı)” ‘nın ilanına göre XXXX marka XXXX üründen 3 adet alabilmek için başvuru yaptım.

Karşı taraf ile internet üzerinden yaptığımız görüşme neticesinde XXX TL ücret karşılığında ürünün tarafımdan bildirilen adrese gönderileceği bildirilmesi üzerine karşı tarafa adresimi bildirdim. (Ek-2 Yazışma Kayıtları)

İlgili ürünlerin bedelini XXX bankası XXXX iban (yada hesap numarası eğer paypal gibi sistemler üzerinden ödeme yapıyorsanız bunların bilgileri) numaralı hesaba yatırdım. (Ek-1 XXX Tarihli XXX Bedelli Dekont Fotokopisi)

Karşı taraf paranın hesabına geçmesine rağmen ürünü tarafıma göndermedi. (Eğer ürün size gönderilmiş ve içerisinde başka bir şey çıkmış, bozuk çıkmış veya eksik çıkmışsa ona dair açıklamanızı yapın). Karşı tarafa ürünü göndermesi için XXX kargo yoluyla bildirim yaptım. (Ek-3 Kargo Gönderi Belgesi)

Karşı tarafa yaptığım bildirim ulaşmasına rağmen (Ek-4 Kargo Teslim Belgesi) karşı taraf bu konuda tarafıma hiçbir geri dönüş yapmamıştır. Geri dönüş yapmadığı gibi göndermediği ürünü ne zaman göndereceğini de bildirmemiştir. Ayrıca hesabına yatırdığım bedeli de tarafıma geri ödememiştir.
Bilişim sistemlerinin ve internet dünyasının aynı anda birçok kişiye ulaşmasındaki çabukluk ve sağladığı kolaylığa dayanarak XXX isimli internet sitesinden XXXX isimli işyeri adına telefon satışı için ilan veren şüphelinin internet sitesinden vermiş olduğu ilanı görüp ilanda bildirdikleri telefon numarasını aramamdan sonra hesaplarına para aktarmama ve açık bildirimime rağmen tarafıma sözde alışverişe konu telefonları göndermemeleri şeklinde gerçekleşen olayda; bilişim sisteminin araç olarak kullanılması suretiyle gerçekleştirilen eylemlerin TCK’nun 158. maddesinin 1. fıkrasının ( f ) bendi uyarınca nitelikli **************lık suçunu oluşturduğu kabul edilmeli ve şüpheliye bu sebeple ceza verilmelidir.

İnternet üzerinden kolay bir şekilde alışveriş yapma imkânımıza da darbe vuran şüphelinin alacağı ceza internet üzerinden toplumun alışveriş yapma güvenini sarsması ve bu tür işlemler sebebiyle birçok kişinin mağdur olması sebebiyle alt sınırdan uzaklaşılarak daha üst seviyede verilmeli ve internet üzerinden yapılacak alışverişlerde bu şekilde ceza verilerek güvenin yeniden sağlanması gerekmektedir.

5237 sayılı Türk Ceza Kanununda bilişim suçları; “Bilişim alanında suçlar” bölümünde düzenlenmekle beraber, ayrıca çeşitli bölümlerde de bilişim sistemleriyle işlenmesi mümkün olan suç tiplerine yer verilmiştir. “Bilişim alanında suçlar” bölümünde yer alan 243. maddesinde bilişim sistemine girme, 244. maddesinde sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme, 245. maddesinde banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçları düzenlenmiştir. Bunun yanında, “Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar” bölümünde yer alan 135. maddesinde kişisel verilerin kaydedilmesi, 136. maddesinde kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme, 138. maddesinde ise verilerin yok edilmemesi suçları bilişim suçu olarak nitelendirilebilecek şekilde düzenlenmiştir. Öte yandan, 132. maddesinde haberleşmenin gizliliğini ihlal, 124. maddesinde haberleşmenin engellenmesi, 125/2. maddesinde hakaret, 142/2. maddesinin ( e ) bendinde hırsızlık, 158/1. maddesinin ( f ) bendinde **************lık, 226. maddesinde müstehcenlik, 163. maddesinde karşılıksız yararlanma suç tiplerinin bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle işlenmeleri mümkün kabul edilmiştir. (Yargıtay Ceza Genel Kurulu 02.04.2013 tarihli, 2012/15-1293 E ve 2013/111 K sayılı İlamı)

**************lık suçunun malvarlığına karşı işlenen diğer suç tiplerinden farklı kılan husus, aldatma temeline dayanan bir suç olmasıdır. Birden çok hukuki konusu olan bu suç işlenirken, sadece malvarlığı zarar görmemekte, mağdurun veya suçtan zarar görenin iradesi de hileli davranışlarla yanıltılmaktadır. Madde gerekçesinde de, aldatıcı nitelik taşıyan hareketlerle, kişiler arasındaki ilişkilerde var olması gereken iyiniyet ve güvenin bozulduğu, bu suretle kişinin irade serbestisinin etkilendiği ve irade özgürlüğünün ihlâl edildiği vurgulanmıştır.
Bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle **************lık suçu ise TCK’nun 158/1-f maddesinde; “(1) **************lık suçunun; … f) Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle, … işlenmesi halinde, iki yıldan yedi yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur. Ancak, (e), (f) ve (j) bentlerinde sayılan hâllerde hapis cezasının alt sınırı üç yıldan, adlî para cezasının miktarı suçtan elde edilen menfaatin iki katından az olamaz” şeklinde düzenlenmiştir.

Maddenin gerekçesinde de; “**************lık suçunun, bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle işlenmesi de, birinci fıkranın (f) bendinde bu suçun bir nitelikli unsuru olarak kabul edilmiştir. Bilişim sistemlerinin ya da birer güven kurumu olan banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması, **************lık suçunun işlenmesi açısından önemli bir kolaylık sağlamaktadır” açıklamalarına yer verilmiş olup, bu bentte bilişim sistemleri ile banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle **************lık olmak üzere birden fazla nitelikli hal kabul edilmiştir.

SONUÇ ve İSTEM: İnternet üzerinden ilan verip talep edilen ücreti tarafına yatırmama rağmen ürünlerimi göndermeyerek beni dolandıran şahıstan bu sebeplerle şikayetçiyim. Şahıs hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak eylemine uyan maddelerden dolayı ceza verilmesini takdir ve tensiplerinize arz ederim.

ŞİKAYETÇİ
..................

EKLER
Ek-1: Dekont Fotokopisi
Ek-2: Yazışma Kayıtları
Ek-3: Kargo Gönderi Belgesi
Ek-4: Kargo Teslim Belgesi
Ek-5: Kimlik Fotokopisi

Kaynak: http://www.hukukbilgim.com/2015/08/dolandrclk-suc-duyurusu-dilekce-ornegi.html
SunucuBilgim ZenginAnil ArdaEgridere

kişi bu mesajı beğendi.

Hukuki Sorunlarınız İçin Pm Atabilirsiniz
SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

Plateosaurus Plateosaurus WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** T**
  • Mesajlar 151
  • Beğeniler 13 / 35
  • Ticaret 2, (%100)
Hocam şahane bir şablon olmuş.Paylaşım için teşekkür ederim bence cok faydalı
AvukatDenizCelik

kişi bu mesajı beğendi.

F = G (M1M2) / R.R

• Üyelik 31.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Avukat
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad D** Ç**
  • Mesajlar 652
  • Beğeniler 235 / 157
  • Ticaret 0, (%0)
Çok teşekkür ederim hocam faydalı olduysa ne mutlu :)

GokhanGok GokhanGok Karşıyakalı Kullanıcı
  • Üyelik 02.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Bilgisayar donanım uzmanı
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad G** G**
  • Mesajlar 1232
  • Beğeniler 304 / 306
  • Ticaret 7, (%100)

Çağlar adlı üyeden alıntı

Teşekkürler. Paylaşım içinde ayrı teşekkür ediyorum gerçekten işe yarar :)

Hocam bence bunu sabit yapmak gerekli. Forum yönetimi ne der bilemem ama cidden çok değerli,kıymetli bir paylaşım. Gerekirse kaynak linkini kaldırıp sabit yapılmalı. Sorun yaratır mı bilmem kaynak link ama yönetim bir düşünsün bence :)
AvukatDenizCelik

kişi bu mesajı beğendi.

Kuva-i Kafsinkaf
wmaraci

• Üyelik 31.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Avukat
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad D** Ç**
  • Mesajlar 652
  • Beğeniler 235 / 157
  • Ticaret 0, (%0)

GokhanGok adlı üyeden alıntı

Hocam bence bunu sabit yapmak gerekli. Forum yönetimi ne der bilemem ama cidden çok değerli,kıymetli bir paylaşım. Gerekirse kaynak linkini kaldırıp sabit yapılmalı. Sorun yaratır mı bilmem kaynak link ama yönetim bir düşünsün bence :)

Gerçekten kaynak linki önemli değil ben ilk başta sadece link paylaşmıştım yayın biraz uzun diye ; eğer ki sabit yapılma ihtimali varsa gerekirse silebilirim de :) bu arada görüşünüz için teşekkür ederim
GokhanGok

kişi bu mesajı beğendi.

BigSEO BigSEO Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 18.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Engineering
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 1763
  • Beğeniler 52 / 621
  • Ticaret 54, (%94)
Paylaşım için teşekkürler. Fakat dilekçe örneği yerine Bilişim şubeye gidip bu beni dolandırdı kanıtları gösterin onlar bayram ediyor yerinize herşeyi ayarlıyorlar. Adamlar sürekli oturmaktan heyecan arıyorlar :)
AvukatDenizCelik

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 31.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Avukat
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad D** Ç**
  • Mesajlar 652
  • Beğeniler 235 / 157
  • Ticaret 0, (%0)

Biwebmaster adlı üyeden alıntı

Paylaşım için teşekkürler. Fakat dilekçe örneği yerine Bilişim şubeye gidip bu beni dolandırdı kanıtları gösterin onlar bayram ediyor yerinize herşeyi ayarlıyorlar. Adamlar sürekli oturmaktan heyecan arıyorlar :)

Rica ederim :) evet o yöntemide var makalede paylaşmıştım ama ben pek bilişim şubeye gitme taraftarı değilim bir kaç sorunlar yüzünden direk savcılık en iyisi geliyor bana :)

caglark caglark caglarkeskin.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 01.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 1125
  • Beğeniler 59 / 243
  • Ticaret 48, (%100)

GokhanGok adlı üyeden alıntı

Kategorinin moderatörü olmadığım için kesin bir şey söyleyemiyorum. Ama uygun görülürse sabitlenir. Dediğiniz gibi değerli bir paylaşım.
GokhanGok AvukatDenizCelik

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 31.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Avukat
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad D** Ç**
  • Mesajlar 652
  • Beğeniler 235 / 157
  • Ticaret 0, (%0)

Çağlar adlı üyeden alıntı

Kategorinin moderatörü olmadığım için kesin bir şey söyleyemiyorum. Ama uygun görülürse sabitlenir. Dediğiniz gibi değerli bir paylaşım.

Görüşleriniz için tekrardan teşekkür ederim dostlarım :)

kelebek kelebek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 3142
  • Beğeniler 60 / 764
  • Ticaret 5, (%100)
Güzel bir paylaşım olmuş hocam adalete pek güvenim olmasa da yollamakta yarar var
AvukatDenizCelik

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al