wmaraci reklam

Gündem karikatür sizce sonuç ne olur?

18 Mesajlar 3.876 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

RadiKaL RadiKaL WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Çiftçi
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 1304
  • Beğeniler 281 / 398
  • Ticaret 8, (%100)
Bugünlerde bir karikatür furyası gidiyor. Üç karikatür çizen arkadaş herkesi dava etmis durumda.
Şablon herkes için aynı ya arabulucu ile 8 bin öde yada 32 k tazminat davası açarız. Ev hanımı Blogcu sosyal medyaci vs birçok kişi mahkemelik durumda.

Kişilerden birisi de benim herhangi bir uyarı almadan bende dava edilmiş durumdayım hatta geçtiğimiz günlerde arabulucu aradı ve aynı şeyler 8 k istiyorlar falan. Yarın gideceğim yanina.

İfademde uzlaşmak istemiyorum diye belirtmiştim ama savcı bey uzlaşmaya verdi sanırım dosyayı.

Uzlaşmayı düşünüyordum fakat az önce araştırdım ki birçok kişi benim dururumjmda ve hepsi şu ifadeyi vermiş. Hukuku para kazanma aracı olarak kullanıyorlar. Bu şekilde uzlaşmayı reddetmisler sanırım bende öyle yapacağım

Sizlerde dikkatli olun arkadaşlar böyle şeyler yaşamayın can sıkıntısı ve yillarin emeğinin öfkeyle yok olmasiyla sonuçlanıyor.

wmaraci
reklam

SEBTURKA SEBTURKA WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.09.2019
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** T**
  • Mesajlar 351
  • Beğeniler 140 / 141
  • Ticaret 0, (%0)
Öncelikle geçmiş olsun diyorum size.
Karşı tarafın yaptığı tamamen hukuksal bir durum gibi gözüküyor ve hukuku kullanarak kazanç elde ediyorlar. Ne kadar etik olur orası tartışma konusu fakat benim de şahsıma ait bir şeyi habersiz kullansalardı mutlaka bende yasal olarak hakkımı kullanır ve kazanç elde ederdim.

Yalnız burada karşı taraf uyarıda bulunmadan hukuksal süreci başlatmış gibi gözüküyor. Burada ava çıkarken avlanma söz konusu olabilir.

Başına gelen bu durumu bizlerle paylaştığın için ayrıca teşekkür ederim.
RadiKaL

kişi bu mesajı beğendi.

http://www.ilgikolik.com

RadiKaL RadiKaL WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Çiftçi
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 1304
  • Beğeniler 281 / 398
  • Ticaret 8, (%100)

SEBTURKA adlı üyeden alıntı

Karşı tarafın yaptığı tamamen hukuksal bir durum gibi gözüküyor ve hukuku kullanarak kazanç elde ediyorlar. Ne kadar etik olur orası tartışma konusu fakat benim de şahsıma ait bir şeyi habersiz kullansalardı mutlaka bende yasal olarak hakkımı kullanır ve kazanç elde ederdim.

Yalnız burada karşı taraf uyarıda bulunmadan hukuksal süreci başlatmış gibi gözüküyor. Burada ava çıkarken avlanma söz konusu olabilir.

Valla hocam karikatür dergisine girip alsam kullansam anlarım dikkat ederim bunlara. Herhangi bir forumdan sosyal medyadan paylaşıma açık olan resimleri kullanırım. Hiç bulamazsam paintten kendim cin Ali çizer paylasirim. Yani bilinçli ve kasıtlı bir paylaşım yok . Paylaştığım içerik 20 kişi tarafından belki okunmuştur ne kazanç sağlar ki bana

Devlete ait bir çok kaynakta içeriklerim kullanılıyor bizde mi dava açalım. Bakarım ticari bir şey var mı yoksa faydaya mi yönelik
Neyse ne onları da kendimi ve brnim durumunda olanları da haklı buluyorum bir acayip iş
1ncimirac

kişi bu mesajı beğendi.

1ncimirac 1ncimirac Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2020
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 57
  • Beğeniler 22 / 14
  • Ticaret 1, (%100)

SEBTURKA adlı üyeden alıntı

Hocam istedikleri miktar pek mantıklı değil. Paylaşılan karikatürleri her site sahibi kendi çizmiş gibi gösterse ve bundan kazanç elde etse dediğiniz doğru. Ancak çizeri belli edilerek paylaşılan bir karikatür hiç şüphesiz karikatür sahibine de yarar sağlayacaktır. Bu doğrultuda soruyorum size milyonlarca takipçisi olan çizerler nasıl bu kadar takipçi kazanabildi sizce?

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

AdoraDesign AdoraDesign Profesyonel Kullanıcı
  • Üyelik 06.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Sosyal Medya Ajansı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 868
  • Beğeniler 223 / 229
  • Ticaret 18, (%100)
karikatürlere neden imza atıyorlar o zaman ? karikatürün amacı zaten insanları güldürmek birbine atmasını ve paylaşmasını sağlamak değil mi ?

Blogfinans.com Türkiye'nin ilk Yapay Zeka Finans Bloğu

dividibygear dividibygear WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2019
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek reklamcılık hizmetleri
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 148
  • Beğeniler 49 / 56
  • Ticaret 1, (%100)
Olaydan şu şekil izlenim çıkarıldı, önce karikatür tespit eden yazılımı kardeşine kurdur, sonra avukat bürosu aç öbür kardeşine, sonra kim paylaşmışsa dava aç, sonra gelsin paralar.

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
geçmiş olsun RadiKaL

Çok mantıklı bir süreç olmamakla birlikte ne yazık ki telif hakları artık son yılların kaçınılmaz gelir kaynağı olmuş durumda.

Genel olarak "telif hakkına sahip ürünler" in izinsiz kullanılması buna neden oluyor. Fakat bir dergide yayınlanmış karikatür için kriter farklı olmalıdır kanısındayım. Neticede bu çizimler bir dergi için yapılıyorsa ve "para karşılığı" satılıyorsa, bu durumda çizer zaten iş sözleşmesi gereği o dergiye çizimlerin telif haklarını devretmiş olur. Dergi de satış sonrası gelir elde ettiği için iş teliften çıkar düşüncesindeyim.

Buna göre internette yayınlanan haberleri de kimse paylaşmasın durum böyleyse. Yarın onlarda bizim haberimizi paylaştınız diye telif isteyebilirler.

Bir durum da karikatür üzerindeki tahribatta telife neden olur. Genel olarak herkes diyaloglarda kafasına estiğini yazabiliyor. Bu karikatürün özgünlüğünü kaybetmesine neden olur. Bu da mesajı farklı yöne çeker. Yani birisi konuşma balonuna aleni direkt şahsa küfür yazarak yayınlasa bu hakaret sayılır. Bu durumda ilk önce karikatürü çizene dava açılır, sonra tahribat netleşince de paylaşana/paylaşanlara doğru kamu davasına döner sanırım.

Bence başkalarına ait görselleri, filmleri, fragmanları, müzikleri, karikatürleri kullanmamaya dikkat etmek gerekiyor. Önümüzdeki yıl telif davaları yılı olacaktır. Pandemiden dolayı kimse doğru düzgün gelir getirecek bir çalışma yapamıyor. Böylece kolay yoldan para kazanma yolu bulunmuş oldu.

Vaktiyle (yaklaşık 10 yıl önce) konuştuğum gençlere hukuk, genetik bilim, bilgisayar yazılım okuyun diye öğüt veriyordum... Hukuk un günü gelmiş artık... Spesifik branşlarda avukatlık ofisleri kurulacak artık. Boşanma, telif, ceza, asliye, ticaret, iş mahkemeleri gibi...
RadiKaL

kişi bu mesajı beğendi.

GeoMaster GeoMaster WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.12.2020
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Master
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad S** H**
  • Mesajlar 29
  • Beğeniler 3 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
geçmiş olsun
RadiKaL

kişi bu mesajı beğendi.

1ncimirac 1ncimirac Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2020
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 57
  • Beğeniler 22 / 14
  • Ticaret 1, (%100)
Hocam bir gelişme var mı dava hakkında bilgi verir misiniz?

yb79 yb79 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek web sitesi sahibi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 555
  • Beğeniler 286 / 212
  • Ticaret 1, (%100)
Yorumları okudukça daha da kederlendim konudaki..
Yapılan yorumlar A'dan Z'ye yanlış ve telif davası açanlar haklı..
Facebook'ta arkadaşlarınla paylaş, twitter'da güldüğün bir karikatürü paylaş..
3-5 karikatür'ü bu şekilde paylaşana kimse bir şey diyemez.
Ancak onun üzerinden 3 kuruş ya da 3 bin tl kazanırsan, dikkat edin rakamın yanındaki sıfırların hiçbir önemi yok..Eğer menfaat elde ediyorsan, bu reklam geliri ile olur site hiti ile ilgili olur ne olursa olsun bunu yapamazsın.
Bir karikatüristin o karikatürü çizebilmesi, espriyi bulabilmesi onca yıllara yayılan uzun bir uğraş gerektirir.
Nasıl ki profesör olmuş bir beyin cerrahı o konuma gelene kadar ne kadar dirsek çürütüyor ve hayatını o konuya vakfediyorsa karikatürü de hakkıyla yapmak böyledir.
Zaten paylaşılan karikatürler de popüler çizerlere aittir.Popüler çizer dediğin de ağaçta 1 yılda yetişen meyve değildir.
Yukarıda 20 yaşında bir arkadaşımız demiş ki biz paylaşmasak seni kim tanır.O arkadaş eksi (-) 7 yaşındayken Türkiye'de karikatürleri en çok paylaşılan Erdil Yaşaroğlu ve Selçuk Erdem gibi çizerler Limon dergisinde 1993 zaten tanınıyorlardı.O zamanlar dergiler çok sattığından..
Sonra özellikle son 15 yılda sosyal medyanın ortaya çıkması, sitelerin hukusuz yere bu karikatürleri 'bilmem nenin en sevilen 20 karikatürü yok bilmem ne dergisinin en sevilen 50 karikatürü' gibi saçma sapan sözüm ona haber başlığı gibi yansıtarak paylaşmaya başlamasıyla dergiler satmaz oldu.
Öyle ki kim bayiye kadar yürüyecek cebinden cüzdanı çıkartacak parayı verip üstünü alıp ebve gidecek de dergi okuyacak..
Bunun yerine sıcacık koltuğunda kahvesini yudumlarken bir hafta sonra dergide yayınlanan karikatürler zaten scann edilip internete düşmüş oluyor.
Ve internette binlerce arşivlenmiş eski karikatürler de cabası..
Eee durum böyle olunca 15 yaşında çocuk da bir web sitesi kurup bunları paylaştığında o dergiler bu söylediğim son 15 yıl içinde daha fazla ayakta duramadılar..
1980'lerde Gırgır dergisi ki o zamanlar internet yok 250-350 bin haftalık tiraj ortalaması yaparken son kapanan penguen dergisi 30 bin tirajla ayakta kalmaya çalışıyordu ve kapandı..
Herkesin hayranı olduğu Yiğit Özgür düşen gelirle ayakta kalmaya çalışan kurucusu olduğu uykusuz dergisinden ümidi kesip 2 yıl önce İngiltere'ye taşındı..
Uykusuz daha ne kadar ayakta kalır bilemeyiz..Belki seneye o da nalları dikecek..
Eee ondan sonra da eskileri paylaşırsınız artık, eski mizah, tatsız tuzsuz gelişen hayatla alakasız yıllar geçtikçe anlamsızlaşan bir mizah anlayışı ile görülür o birkaç saniyede bize kahkaha attıran küçük kareler..
Zaten bu durumda yeni jenerasyonu temsil edecek çizer de çıkmayacatır.
Sermayenin olmadığı yerde neden yeni bir karikatürist çıksın ki..
Çıkacaklar ultra amatör gerek çizgi gerekse espri anlayışına sahip olacaktır.
Yani onları zaten 'bu da ney ki' diyerek siz zaten paylaşmayacak, paylasanız da okuyacak kitle olmayacak..
Kısaca özetlerse, o karikatür 'bilseydim böyle olacağını ben paint'le çizerdim'...
Ya da 'biz paylaşmasak onları kim tanıyacak ki...' Ya da 'haksız yere hukuku kullanarak paramızı almaya çalışıyorlar' diye geçiştirilebilecek küçümsenecek bir şey değildir.
O küçük karenin profesyonelce düşünülmesi, çizilmesi, yayınlanmasının altında DEV BİR EMEK VE ADANMIŞLIK VARDIR.
Atatürk'ün de dediği gibi herkes millet vekili olabilir, bakan olabilir hatta cumhurbaşkanı olabilir ama sanatçı olamaz..Karikatüristler de birer SANATÇIDIR.
Karikatüristin hukukunu çalıştığı dergi dahi çalamaz.Sözleşmelerinde sadece o haftaki sayının basımı için o karikatürün kullanılacağı belirlidir.
Karikatürist istediği yayın evi ile anlaşarak karikatürlerini bastırabilir.Mizah dergisi ise izin dışında bir daha yayınlayamaz ya da herhangi bir şekilde bir proje için kullanamaz!
Çizilen karikatürlerin orjinalleri ise her zaman çizerde kalır.Dergiye ait değildir..
Asıl burada suçlu olan bilinçli ya bilinçsiz bir şekilde bunları paylaşanlar da değildir.Yani dava açılan kişinin suçu bir ise üç hatta dört katı internet kartellerine aittir.
Bunun asıl rantını yiyen google ve facebook gibi kartellerdir.İsteseler telif hakkına sahip bir karikatür yayınlanır yayınlanmaz bir saniye için yayından kaldırabilecek programlara teknoloji seviyesine sahip bu şirketler buna engel olmuyorlar..
Niye, çünkü işlerine geliyor.O zaman da müdahale için hak sahibine diyorlar ki bakın bu internet derya deniz.
Bul hakkını yiyeni uğraş, ben milyarlarca dolara hükmetsem de senin üzerinden para kazanmaya devam edeceğim..
Sen ise hakkını aramakla yükümlüsün..
Telif hakkını küçümsemeyin, o dolar milyarderlerinin yüzde bir bile bunun rantını yediğini farz edelim ancak bence çok daha fazla olacağını düşünüyorum ki milyarlarca toplamda dolar yapar..
Olan emekçiye üretene, dirsek çürüten sanatçıya oluyor, zengin yine daha zengin.
Gelinen sonuç budur.
webloggi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al