WM Aracı

WM Aracı (https://wmaraci.com/forum/)
-   Bilişim Hukuku (https://wmaraci.com/forum/bilisim-hukuku.html)
-   -   Hakları Var mı? (https://wmaraci.com/forum/bilisim-hukuku/haklari-var-mi-297496.html)

Celvet 05 Aralık 2015 22:32

Hakları Var mı?
 
Arkadaşlar multi konu açıyorum.
Bundan 1 ay önce çiftçilik ile alakalı bir site açayım dedim.
Ve ciftcisen (nokta com aldım.
Siteyi tamamen ilan ve çiftçi bilgilendirme vs gibi değişik bir portal şeklinde açtım.
Bunun tabi facebook sayfası vs açtım.

Bugün şu şekilde bir yorum aldım.

Hukuken ne hakları olabilir?
(Domain uluslararası ve adamların işleriyle hiçbir alakam yok.)
http://i.hizliresim.com/v86YdR.png
Not:Siteyi açtığım günden beri footer kısmında bu sendika ile hiçbir alakamın olmadığını yazan bir cümle eklemiştim.

orknark 05 Aralık 2015 22:39

ozaman birşey yapamazlar onlar cifci-sen yani en basitinden sen eğer ciftcisen gibi anlamı olan bir site almışsın gidipte porno yayınıda yok yani içinde bişey idda edemezler heleki çiftçi sendikaları konfedarasyonu ile alakamız yoktur yazdıysan

Hermes 05 Aralık 2015 22:43

Hiçbir hakları yok, içiniz rahat olsun. Siz sendika ile ilgili karalama kötüleme yanlış bilgilendirme vs yapmadığınız sürece zaten hiçbirşey yapamazlar.

Madem o kadar kafaları çalışıyordu da şimdiye kadar koca sendikadan 1 kişi neden almamış domaini.

Ayrıca com net org global bir domaindir. Bir hak talep edemezler. Sitenize baktım zaten onlarla alakalıda birşey yok.

dtmuratcan 05 Aralık 2015 22:45

Marka tescili var ise bu konuda gerekeni yapabilirler ve yasal süreç işletebilirler. Ancak bu sendikanın öyle bir girişimi olacağını sanmıyorum. TPE'den marka ve patent sorgulaması yapabilirsiniz, bu şekilde yasal bir hak mahrumiyeti doğurup doğurmadığınızı anlamış olursunuz.

Hermes 05 Aralık 2015 22:50

dtmuratcan marka tescil belgesi olsada birşey yapamazlar. Yukarıda yazdığımı okursanız daha iyi anlayabilirsiniz. Lütfen kişiye yanlış bilgi vermeyin.

ŞafakÇALIŞKAN 05 Aralık 2015 22:56

domain üzerindeki tek hakları patent olabilir, basit bir arama yaparak çiftçisenin patentinin oladığını gördüm. patent alsalar bile sen domaini önceden aldığın için konu wipo ya taşınır.

Hermes 05 Aralık 2015 23:01

ŞafakÇALIŞKAN oradan da zaten birşey çıkaramazlar. Bunu kendileri de iyi bilir. Fikir ve haklara yapılan bir saldırı ya da herhangi bir durum yok. Ve dediğiniz gibi domain zaten önce alındığı için geride alınamaz.

NK1864 05 Aralık 2015 23:04

Beyler, adamın bahsettiği şeyin ciddi yükümlülükleri var. Burada oturduğunuz yerden birşey olur - olmaz deyip kestirip atmanızın adama bir faydası yok. Sen mesaj atıp diğer konuya geçeceksin ama bu adamın sorunu maddi zarara kadar çok ileri boyutlara taşınabilecek.

Patent yoksa ortada bir sorun çıkmaz. Maddi durumunuz iyiyse kendiniz bu alan adını patentleyip karşı tarafa aynı şekilde karşılık verebilirsiniz. Karşı tarafın patenti olmadığı görülüyor. O sebeple size birşey yapamazlar. Fakat bu sorun büyür ve patent alıp + dava açarlarsa, sitede maddi kazanç sağladığınızı öne sürerek tüm geliriniz üzerinden hak iddia edebilirler.

Bu tip sorunlarla ilgili olarak aslında sitede bir avukat arkadaş görevlendirilse ve premium ya da farklı bir rank sistemiyle ücretli destek sunsa çok daha iyi olur. İnternetten ilk girdiği sayfada yazanı gelip buraya yapıştırıp, önünü ardını bilmeden saçma sapan yorumlar yapanlar var. Yarın adama tebligat geldiğinde sen gene oturduğun yerde göbeğini kaşımaya devam edeceksin.

Özetle şu an için bir sıkıntınız yok. Dava açsa bile patenti ona ait olmayan bir ad üzerinden sizin site adresiniz üzerinden hak iddia edemez.

Kolay gelsin.

Hermes 05 Aralık 2015 23:08

NK1864 nereden biliyorsunuz benim avukat olmadığımı? Bir marka patent şirketimin olmadığını?

Evet dediğiniz gibi bilmeden yazıp çizenler de var elbet, Ama herkesi genelleme yapamazsınız.

tamerh 05 Aralık 2015 23:15

kanald.com adresini bile Kanal D alamamışken hak iddia edemezler. kanal d isminin patentini birisinin almış olması bu ismin com-net-org gibi alan adlarında hak iddia etmesi için yeter sebep değil.
ayrıca onlar sendika. gitsinler tüm sendikalar gibi org.tr'yi alsınlar.


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şu anki Zaman: 10:53.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.