wmaraci reklam

İçerik hırsızlığı (yazı ve fotolar)

2 Mesajlar 724 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

foximus foximus WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Yazılım Uzmanlığı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ş** D**
  • Mesajlar 91
  • Beğeniler 10 / 33
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar selamlar.

İsmli lazım değil bir blog sitem var ve burada gezdiğim ülkeleri yazıyorum. Bu konuda deneyimi olan arkadaşlar, bu işin ne kadar zor olduğunu bilirler. Yani bir yazıyı yazması bir haftadan fazla sürüyor. Neyse, geçtiğimiz günlerde webmaster tools'u incelerken, bir site dikkatimi çekti. Olay aynen şu:

• Karşı site yadığım yazının tamamını kopyalamış,

• Çektiğim fotoların tümünü çalmış (fotolar flickr'da yüklü),

• İçerisinde ben ve arkadaşlarımın olduğu 8 fotoğrafı da aynen kullanmış

Bunu yapan site otobüs kiralama, uçak bileti, havaalanı transfer gibi hizmetler sunuyor. Artık kurumsal bir şirket mi, öylesine mi açıldı bilemiyorum (iletişimde sadece mail adresi var).

Eminim, pek çok arkadaşımız "iletişime geçerek, kaldırmasını söyle" diye cevap yazacak ancak benim gibi çok fazla kişinin yazdığı yazıları da çalmış. Yani insanların emekleri bu kadar kolay sömürülüp, bunun üzerinden bu kadar kolay para kazanılmaması gerektiğini düşünüyorum. Benden çaldığı yazıda üstelik ben ve arkadaşlarımın (yabancı, Türk değiller) fotoları da var. Öncesinde benle iletişime geçilmedi ve kaynak da gösterilmemiş.

Bu konuda ne yapabilirim acaba? Savcılığa dilekçe versem, onlar da mı iletişime geçerek yazıyı kaldırmasını söylerler? Önerileriniz nedir? Teşekkürler şimdiden herkese.

wmaraci
reklam

Blacksheep Blacksheep .NET Developer Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 2074
  • Beğeniler 60 / 532
  • Ticaret 10, (%100)
Yapmanız gereken DMCA aboneliği almak.DMCA sitenizi güvence altına alacak biri web sitenizden bir yazı kopyaladığında kopyalayan siteyi Google'a bildirecek ve arama sonuçlarından kaldıracaktır.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al