wmaraci reklam

Reklam aldım, faturalandırma ile ilgili bir soru

3 Mesajlar 998 Okunma
wmaraci reklam

Leadman Leadman WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad F** U**
  • Mesajlar 73
  • Beğeniler 1 / 14
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar.

Siteme bir ajans tarafından reklam verildi. Kendileri benim fatura kesmemi istediler fakat ben ticari bir işletme olmadığım için fatura kesemeyeceğimi söyledim. Akabinde kendileri bana bir evrak göndereceklerini söylediler ve gönderdiler.

Gider Pusulası yazan bu evrakta hizmeti reklam olarak değil "analiz bedeli" olarak geçirmişler ve 625 lira olarak yazmışlar. Bana ödenen fiyat 500 lira. Yani anlaştığımız fiyat.

Alta ekstra gider olarak gelir vergisi yüzde 20, 125 lira ve yüzde 18 kdv 112,5 lira yazmışlar. Fakat dediğim gibi 625 lira olarak kesilmiş makbuz. Yani 112,5 liralık kdv ortada yok. 500 lira bana ve gelir vergisi olarak 125 lira ödemiş oluyorlar.

Şu an ortada beni sıkıntıya sokacak bir şey var mı? KDV'yi kim ödeyecek? Gelir vergisini yüzde 20 olarak göstermekteki amaç ne, çünkü gelir değil gider söz konusu burada?

Cevaplarsanız sevinirim.

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

Valkyrie Valkyrie Interface Designer / IT Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Interface Designer / IT
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 1365
  • Beğeniler 20 / 195
  • Ticaret 2, (%100)
Gider makbuzu neymiş ne değilmiş bir aratın. Bildiğim kadarıyla fatura kesemiyorsanız bu şekilde yapılıyor bende yapmıştım bir kere. Bir sorun çıkmadı.

the World shall know Pain
Interface Designer / IT

Leadman Leadman WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad F** U**
  • Mesajlar 73
  • Beğeniler 1 / 14
  • Ticaret 0, (%0)
İşte bir bilen varsa cevaplasın.

KDV çıkışı yapmamış adamlar makbuzda, gelir vergisi çıkışı yapmış. İşin hukuki ve muhasebe açısından boyutunu tam bilmediğimiz için tam net bir yorum yapamıyoruz.

Adamlar makbuzda

625 lira tutar göstermiş, ödenecek net tutar 500 lira, 125 lira gelir vergisi ve 112,5 lira kdv göstermiş. Garip geldi bana.

Şimdi baktım da, gider pusulasının tanımı bize uyuyor.

1. Gider Pusulası Nedir: Defter tutan işletmecilerin, defter tutmayan kişilerden (çiftçiler hariç) satın aldıkları mal veya hizmetler karşılığında düzenledikleri ticari belgeye gider pusulası denir.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al