wmaraci reklam

Türk arama motorları neden başarısız olur?

39 Mesajlar 6.260 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

phrase phrase Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 18.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Software
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 459
  • Beğeniler 0 / 174
  • Ticaret 2, (%100)
Bugüne kadar Türk arama motoru, Türkçe arama motoru yada Milli arama motoru gibi sloganlar ile karşımıza pek çok proje çıktı fakat bir çoğu kısa bir süre sonra başarısızlıklarından dolayı internet çöplüğünde yerlerini aldılar.

Peki neden diğer ülkeler yapınca oluyorda bizimkiler yapınca hep birşeyler eksik kalıyor? Bu sorunuzun cevabı için şöyle bir liste hazırladım.

Başlıca sorunumuz sermayelerinin olmaması yada az olmasıdır, Eğer arama motoru sektöründeyseniz ya bu işe yüklü bir miktar bütçe ile girmeniz gerekmektedir yada size bu finansal desteği sağlayacak arkanızda bir yatırımcı olması gerekir. Sunucu giderleri, ofis giderleri, çalışanların maaşları, sigorta primleri, ödenmesi gereken vergiler gibi pek çok gideri vardır bu işin.

Diğer bir sorunumuz yeterince bilgiye sahip olmamaları öncelikle çekirdek yazılımın yazılması ve yazılan bu çekirdek yazılımın üzerine yapılacak geliştirmeler her yazılım mühendisinin yapabileceği türden değildir. Birkaç script editlemeyle diğer arama motorlarından sonuç çekmeyle yapılacak işler değildir bunlar.

Başka bir sorun bizim ülkemizde bu denli alt yapılar ile başa çıkabilecek bir ekip kurmak son derece güç. Ön yargı ve muhalefet; maalesef milletçe her şeye temkinli yaklaşmayı ve muhalefet etmeyi seven bir milletiz.

Yine bir sorunumuzda uzun ömürlü olabilmek mesela Yandex açıldığında milyonlarca kişi onu kullanmadı. Çin de yasaklamalar kalkarsa Badiu hala en çok kullanılan arama motoru olabilir mi? büyük bir ihtimalle tahtını tekrar Google’a kaptırır. Bizim ülkemizde hazırlanan projelere bakıldığında ise 1 sene dayanabilen yok denecek kadar az sayıdalar.

Önemli sorunlarımızdan biri daha Taklitçilik; yerli arama motoru olarak çıktığını iddia eden çoğu proje Google’ı taklit etmeye ve Google’ın kullandığı algoritmaları kullanmaya çalışmaktadır. Bu tür projelerin kısa sürede kapanması ise son derece doğaldır. Google’ın milyarlarca dolarlık yatırımlar yaparak elde ettiği algoritmaları siz bir kaç yazılımcı ile elde edemezsiniz. Daha da vahimi söylemek gerekirse Google’ın sunduğu Özel Arama servisini veya API servisini kullanarak Google’a rakip olduğunu iddia edenler bile var ne kadarda komik bir durum öyle değil mi?

Farklı bir sorunumuz ise Güven sağlayamama; yerli arama motoru projelerinin başarısız olmalarının en önemli sebeplerinden bir diğeri de kullanıcılarına güven verememesidir. Kişisel bilgilerin güvenliği konusunun önemi bu hususta belirleyici etkenlerdendir.

Daha bu saydıklarımın haricinde eminim bir çok sorun vardır ancak benim saydıklarım aralarında en önemli olanlarıdır diye düşünüyorum bu sorunları aşarlarsa bir gün gerçekten başarılı bir arama motoru olup globalde ve ülkemizde belli bir başarıya ulaşacaklardır.
onurdeger Anil22 alperenyld

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

oBen oBen Kelimelerin Gücü Adına.. Kullanıcı
  • Üyelik 25.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Tekniker
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** Y**
  • Mesajlar 662
  • Beğeniler 29 / 215
  • Ticaret 16, (%100)
Yurt dışında bazı toplulukların ırkçılık olarak kullandığı bir cümle vardır ''bir Türk gibi davranıyorsun'' ! Maalesef toplumumuz ezber ve taklitçilikten öteye gidemiyor.İnternet acımasız bir platformdur. Yeniliği sever, taklitçiliği tozlu sayfalara gömer. Yandex bile milyarlarca dolar yatırım yapmasına rağmen dünya genelinde yerini tam olarak alamadı.Ama bakın Ruslara! Yandex arama motorunu kullanıyorlar.Neden? Çünkü milli ve taklit değil.Bunu bize sunacak olan varsa seve seve kullanalım.Ama nerde?
softwarencoder biletshop

kişi bu mesajı beğendi.

mFrkan mFrkan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Anestezi
  • Konum Adıyaman
  • Ad Soyad F** Y**
  • Mesajlar 113
  • Beğeniler 21 / 52
  • Ticaret 1, (%100)
En büyük eksiklik yeteri kadar sermaye ile bu alanda bir çalışma yapılamaması. Ülkemizin bu iş için yetecek kadar parası yok mu? Bence var ancak bu işe yatırım yapacal bir yatırımcı bulmak oldukça zor. Zira rakibi oldukça güçlü. Sermaye sağlandığı takdirde gayet güzel işler çıkabilir ortaya. Ama hedefler iyi optimize edilmeli yerli arama motoru deniliyorsa öncelikli olarak Yandex ile rekabete girilmeli. Zira Yandex Türkiye pazarında yinede tutunmaya devam etmeye çalışan bir arama motoru.

Casus Casus WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek search
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 884
  • Beğeniler 52 / 237
  • Ticaret 4, (%100)
Cevap basit: api'yi yine Google'dan çektiği için :D İşin esprisi bir yana, yandex'i övenlerede hayret etmek gerek, google'ın en azından algoritmasını az çok biliyoruz yandexin siteleri neye göre sıraladığı bile belli değil, sonuç itibariyle herşeye rağmen iyi ki Google var.
LazCoder53 Procondio

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

MehmetFazilK MehmetFazilK - Kullanıcı
  • Üyelik 23.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Girişimci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 905
  • Beğeniler 198 / 255
  • Ticaret 30, (%100)
Ayrıca kullanım açısından yandex sınıfta kalır google gibi sade ve kullanışlı arayüzü yok. Peki Yerli arama motoruna gelecek olursak benim fikrimce güçlü bir şirket altında olmalı çünkü devlet bir bütçe ayırdı diyelim becerisi yüksek yazılımcıları tasarımcıları vs. toplamaya çalışıyor falan kimse devlette çalışmayı tercih etmez çünkü süreç bakımından çok yavaş ve özgürlük kısıtlı. Peki şu açıdan bakalım tamamen yeni bir grup oluşturuldu yetenekli kişiler mecburen işlerinden istifa ettiler bu yüzden eskisi kadar kazanamayacaklar arkalarında fonda var ama bir süre sonra fon kendini yenilemeyecek ve fonu sağlayan kişiler istediklerini göremeyince geri çekecek ancak özgür olacaklar ve o kaliteyi yakalamayı başaracaklar. Peki güçlü bir şirket altında olsa eğer şirket gerekli vizyona sahipse zaten güçlü olduğu için ekip toplama sürecini kolayca halleder bunu dışında şirketin adına olduğu için sürekli bir gelir akışı sağlanır ve kişiler daha özgür çalışır. Bana göre böyle bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum yoksa doğru mu?

FurkanCanoz FurkanCanoz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Android Develoading....
  • Konum Konya
  • Ad Soyad F** C**
  • Mesajlar 1038
  • Beğeniler 753 / 343
  • Ticaret 5, (%100)
Abi Türkiye ne zaman GERÇEKTEN ADAM AKILLI bir şey yapmışta biz kullanmamışız? Sen bırak arama motorunu Allah'ın samanını bile ithal eder olmuşuz sen arama motoru diyorsun. Şu google'a baksana bi adamların itibarına bak sistemlerine bak, youtube, google, chrome, admob, adsense, adwords vs. Yarın bir gün bir Türk firması çıksın google'ı geride bıraksın aynı şekilde arama motorudur, reklam ağıdır vs. yapsın. Ben yine gider google kullanırım. Niyesini sormaya gerek bile yok zaten:)
newyorker Procondio

kişi bu mesajı beğendi.

Sardığımla aradığım mutluluktu güya..

JumperTech JumperTech Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** O**
  • Mesajlar 1705
  • Beğeniler 820 / 523
  • Ticaret 19, (%100)
Adamlar yapmış!

HelloWorld01 HelloWorld01 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 532
  • Beğeniler 159 / 159
  • Ticaret 1, (%100)
Benim düşüncem mesela türklerin arama motoru yapmasından ziyade daha farklı düşünceleri kurgulayıp projelendirmek. İlla ki bir taklitçilik yapılacaksa geliştirip, fark katıp yapmak. Ama işte Amerikayı tekrardan keşfetmeye gerek yok. Google şuan piyasanın lideri ve gerçekten çok başarılı. İnsanlar kalitenin peşinde her zaman. Sırf türk yapımı olduğu için çok daha iyisi varken kötü sisteme girmek de pek adaletli bir rekabet ortamı oluşturmaz. Demek istediğim iyisi varsa destekle daha iyi olsun.

Mesela Bing'e veya Yandex'e bile ulaşmak için Google'da aratıyoruz. Bu bence Google'ın rakipleri için gülünç bir durum.
FurkanCanoz

kişi bu mesajı beğendi.

Turkgucu21 Turkgucu21 CheffAvsar Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Commis de Cuisine
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 918
  • Beğeniler 158 / 207
  • Ticaret 2, (%100)
Google varken başka arama motoru aramam en güncel yönetim şekli en yeni yazılımlar en iyi hizmet veren sürekli olarak güncellenen çağa göre değil çağa yön veren bir kuruluş türkler bu saydıklarımın hiç birini yapacağına inanmıyorum. keşke yapabilsede haksız olsam
FurkanCanoz

kişi bu mesajı beğendi.

PufyTek PufyTek See 0f Lie Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilişim
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 125
  • Beğeniler 18 / 30
  • Ticaret 0, (%0)
zamanında bir türk tek başına ara.com.tr yi yaptı çok yakından takip ediyordum ama destek olmayınca proje durakladı tweetlere baktığım kadarıyla projeyi yeniden başlatacak gibi

See Of Lie
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al