wmaraci reklam

C# DataGridview ComboBox Kullanımı

2 Mesajlar 1.452 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

YusufEmir YusufEmir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.12.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Muhasebe, Yazılım
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad Y** U**
  • Mesajlar 8
  • Beğeniler 0 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar C# geliştirmiş olduğum masaüstü yazılımında DataGridview üzerinde ComboBox kullanıyorum. Bu ComboBox kolonların içeriğini istediğim şekilde veritabanından getiriyorum sıkıntı olmuyor. Bu datagirview üzerinden kullanıcı düzenlemesini yaptıktan sonra veritabanına verileri yazıyorum. Ancak combobox alanını kaydederken DisplayMember değil ValueMember kullanıyorum.

dataIslemlerKdv.CurrentRow.Cells["evrak_durum"].Value

kodu ile güncellememi yapıyorum ve istediğim gibi Combobox ın Value değerini alıyorum.
Kullanıcı formu kapatıp açtıktan sonra veriler tekrar geliyor buraya kadar yine sıkıntı yok combobox üzerinden kontrol ediyorum yazılı değer combobox içerisinde seçili halde oluyor ancak tekrar dan update attığımda bu sefer ValueMember değil DisplayMember geliyor yani dönecek olan kayıt örneğin "1" olması gerekirken "Yusuf" değeri dönüyor buda veritabanı kısmında hataya neden oluyor. Kayıtları da ID değerine göre takip ettiğim için hataya neden oluyor.
Örneğin gelen verimde 3 tane satırım olsun ilk 2 satırı güncelledim istediğim şekilde kayıt oldu tabloyu yeniledim veya formu kapatıp açtım görünüm olarak yine bir sıkıntı yok ancak ilk 2 satırda tekrar güncelleme yaptığımda (combobox dışındaki alanlarda) kaydet dediğimde comboboxtaki value değeri gelmesi gerekirken display değeri geliyor :S Bu comboboxta ki value değerini her seferinde nasıl alabilirim.
Yani hem insertte hemde update te nasıl value değerini dönderebilirim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
hakkikesler

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

YusufEmir YusufEmir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.12.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Muhasebe, Yazılım
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad Y** U**
  • Mesajlar 8
  • Beğeniler 0 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlarlar yapmak istediğim şey aslında, normal combobox taki SelectedValue özelliğinin DataGridViewComboBox için olan karşılığı
Normal combobox ta SelectedValue dediğimiz de hem veriyi ınsert ederken hemde update ederken her zaman "ID" değerini alabiliyorum ancak DataGridViewComboBox ta böyle birşey yapamıyorum

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al