wmaraci reklam

Galaxy note 3 mü, Nokia Lumia 1520 mi ?

15 Mesajlar 2.597 Okunma
wmaraci reklam

VNOkyanus VNOkyanus Research Analyzer Kullanıcı
  • Üyelik 18.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Research Analyzer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 270
  • Beğeniler 64 / 58
  • Ticaret 8, (%100)
Phablet’ler hayatı kolaylaştırıyor ama kullanımımız için en uygun olanına karar vermek pek de kolay değil gibi..

Akıllı telefon sektöründe yer alan yeni trend phablet olarak bilinen modeller olmaya başladı. Ekran boyu yaklaşık olarak 5 inç ile 6.9 için arası değişen telefon özelliğine sahip telefonlara “Phablet” adı veriliyor. Yani akıllı telefonlardan biraz daha büyük olan, tabletlerden ise biraz küçük boyutlarda karşımıza çıkıyor.

Phabletler de taşıması her ne kadar biraz zor olsa da özellikle iş kullanıcılarının hayatını büyük ölçüde kolaylaştıran phabletlerle her an oyun oynamak da çok keyifli. İlk olarak Samsung’un Note serisi ile başlanılan bu akım, neredeyse tüm akıllı telefon sektörünü kapsamış duruma geldi. Bu yazımızda Samsung Galaxy Note 3 ile Nokia Lumia 1520′yi kıyaslıyoruz.

KAMERADA NOKIA LUMİA ÖNDE

Nokia Lumia 1520′de 20.7 MP kamera mevcut. Bu müthiş kamera seçeneği ayrıca PureView teknolojisi ile desteklenmiş durumda. Galaxy Note 3′te 13 MP’lik bir kameraya sahipken, ikisini bu yönde karşılaştırmak aslında çok abes kaçabilir. Nokia Lumia’nın kamerası gerçekten bu konuda çok başarılı olduğunu söylememizde fayda var. PueView desteği ile kamera kesinlikle gözle görülür şekilde Galaxy Note 3′e fark atıyor.

--> Kamerada Lumia 1520 öne geçerek durumu 1-0 yapıyor.

DOKUNMATİK KALEMLERİN AVANTAJLARI

Bildiğiniz gibi Galaxy Note 3, şirketin “S-Pen” adını verdiği Stylus kalemi ile birlikte geliyor. Bu kalem diğer akıllı telefonlar ile kıyaslandığında kendisini ön plana çıkartmayı başarıyor. Çünkü Samsung ekibi bu konuda kendisini yıllardır geliştirmeye devam ediyor. Galaxy Note 3′ün kalemini haznesinden çıkarttığınızda telefonun ekranında otomatik olarak bir menü beliriyor. Bu menü üzerinden kaleminizle istediğiniz işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Öte yandan Lumia 1520 kalem ile birlikte gelmiyor: Süper hassas ekrana sahip olan Lumia’da kalem taşımak için ekstra olarak zahmet çekmeniz gerekiyor. Çünkü Lumia 1520′de kalem haznesi bulunmuyor. Kalem aldığınız zaman çantanızda veya cebinizde taşıma zahmetine katlanmanız gerekecek.

--> Dokunmatik kalemde Galaxy Note 3 öne geçerek durumu 1-1 yapıyor.

PERFORMANS KIYASLAMASI

İki cihazın da global modellerini ele alacak olursak performans bazında bir fark pek oluşturmuyor. Çünkü her iki cihaz da Snapdragon 800 işlemcisinden desteğini alıyor ve Adreno 330 grafik birimini bünyesinde barındırıyor.

Ancak ülkemizde Galaxy Note 3′ler Exynos 5420 çipsetine sahip ve bu işlemciler Snapdragon 800′e nazaran daha düşük bir performans ortaya koyuyorlar. Ancak burada RAM değerlerine de değinecek olursak, Galaxy Note 3′te 3 GB RAM mevcut. İşlemci arasındaki bu ufak farka RAM konusu da eklenince durum berabere bitiyor.

--> Aynı cins işlemci ve çipsetler ile durum berabere bitiyor.

İŞLETİM SİSTEMLERİ

Samsung Galaxy Note 3′te son güncelleme ile birlikte Android 4.4 KitKat sürümü varken, Nokia Lumia 1520′de Windows Phone’un son sürümü olan WP 8 Black işletim sistemi mevcut.

Bu konuda kesin bir kazanan olduğunu söylemek açıkcası pek doğru olmayacaktır. Çünkü Android uygulama ve oyun tarafında Windows Phone‘a üstünlük sağlarken, Windows Phone ise Nokia’nın harita uygulamaları ve Microsoft Office uygulamaları ile durumu eşitliyor.

--> Farklı segmentler olsa da yine durum berabere bitiyor.

Ekran kaliteleri öncesi boyutlardan bahsetmekte fayda var. Galaxy Note 3′ün 5.7 inçlik ekranı bulunurken, Nokia Lumia 1520′de 6 inçlik bir ekran bulunuyor. Arada bulunan 0,3 inç gibi ufak fark bir şey ifade etmiyor.

Ekran kalitesi konusuna gelince iki telefonda gerçekten çok iyi işler çıkartıyor. Her iki telefonda da 1080p Full HD çözünürlüğe sahip durumda. Ancak ekran kalitesi konusunda Note 3 burun farkıyla öne geçiyor.

Galaxy Note 3′te bulunan Super Amoled panelin yaptığımız karşılaştırmalarda Lumia 1520′de bulunan IPS LCD ekrana göre daha iyi sonuçlar verdiğini görebiliyoruz.

--> Ekran karşılaştırmaları konusunda Galaxy Note 3 hamlesini yaparak öne geçiyor, şimdi durum 2-1.

BATARYA SEÇENEKLERİ

Batarya kıyaslamasında kazananı belirlemek çok kolay. Nokia Lumia’da bulunan 3400mAH’lik batarya günlük kullanımda rahatlıkla 1 günü devirebiliyor. Galaxy Note 3′te bulunan 3200mAH’lik batarya ile yapılan testlerde daha az sonuçlara rastlamak mümkün. İnternet kullanımlarında Lumia 1520, Galaxy Note 3′e göre tam olarak 3,5 saat fark atıyor. Konuşma süresinde ise bu durum 10 saate kadar çıkabiliyor. Bu kategorinin kazanı rahatlıkla Nokia Lumia 1520 diyebiliriz.

--> Sonuç olarak son anda durumu 2-2‘ye getiren Lumia 1520, sonucun berabere bitmesini sağlıyor.

PCH İNCELEME YAZIMIZ

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

FatihSOGUT FatihSOGUT Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 17.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Nevşehir
  • Ad Soyad F** S**
  • Mesajlar 284
  • Beğeniler 24 / 28
  • Ticaret 7, (%71)
Discovery Elite :D

egurkan54 egurkan54 Emre G. Kullanıcı
  • Üyelik 16.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Hosting Sağlayıcı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 16
  • Beğeniler 0 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam bana kalırsa kuşkusuz Note 3

Panarogga Panarogga Adsense Onay Hizmetleri Kullanıcı
  • Üyelik 15.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Adsense
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 3021
  • Beğeniler 2 / 516
  • Ticaret 130, (%100)
note 3 tabikide

wmaraci
wmaraci

hgtucel hgtucel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Karabük
  • Ad Soyad G** T**
  • Mesajlar 320
  • Beğeniler 111 / 61
  • Ticaret 0, (%0)
Nokia Lumia 1520 de iddalı. Windows Phone Androide göre daha stabil olduğunu biliyorum. Ayni ios gibi. Ram kullanımıda düşük. 2 gb 3-4 gbye denk geliyor.

www.hgtucel.com - www.neyapilmali.com

VNOkyanus VNOkyanus Research Analyzer Kullanıcı
  • Üyelik 18.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Research Analyzer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 270
  • Beğeniler 64 / 58
  • Ticaret 8, (%100)

hgtucel adlı üyeden alıntı

Nokia Lumia 1520 de iddalı. Windows Phone Androide göre daha stabil olduğunu biliyorum. Ayni ios gibi. Ram kullanımıda düşük. 2 gb 3-4 gbye denk geliyor.

egurkan54 adlı üyeden alıntı

Hocam bana kalırsa kuşkusuz Note 3

Düşünceleriniz için teşekkürler, Note 3 tasarım ve kullanış bakımından daha iddalı Nokia Lumia 1520 ise performans bakımından Note 3 ile kafa kafaya yarışıyor. Bizce Note 3 daha avantajlı :)
hgtucel

kişi bu mesajı beğendi.

CenkOnsoy CenkOnsoy Skype: cenkonsoy Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Uzman Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 4042
  • Beğeniler 77 / 1356
  • Ticaret 37, (%100)
Note 3 kullanıyorum. Hiç bir şüphem yok. Hiç de oturup düşünmedim keşke GM Elite veya Nokia alsaydım keşke diye.

Bilim Forum | Bilimgunlugu.com

ademd ademd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek öğrenci,stajyer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 124
  • Beğeniler 23 / 23
  • Ticaret 0, (%0)
1520'nin işletim sistemi black değil 8.1 olması gerekiyor. Öte yandan kamera konusunda bende Note 3'ün önde olduğunu düşünüyorum. İkisiyle de çekilmiş video ve fotoları karşılaştırınca öyle görünüyor.

CubbeliGandalf CubbeliGandalf Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** D**
  • Mesajlar 102
  • Beğeniler 10 / 22
  • Ticaret 0, (%0)
Galaxy note 3 :D
VNOkyanus

kişi bu mesajı beğendi.

YukselDuman YukselDuman WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Net'le boğuşuyorum
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad Y** D**
  • Mesajlar 168
  • Beğeniler 15 / 16
  • Ticaret 0, (%0)
Ben Lumia'yı tercih ederim

http://yuksel-duman.blogspot.com
http://blogseocu.blogspot.com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al