wmaraci reklam

Kripto para (Bitcoin, Ethereum Litecoin vb.) kazancina %15-35 gelir vergisi + KDV geliyor!

31 Mesajlar 4.458 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Hermes Hermes Üyeliği Durdurulmuş Kullanıcı
  • Üyelik 24.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Seo | Sosyal Medya | Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 2777
  • Beğeniler 397 / 1093
  • Ticaret 90, (%98)
Kripto paralar (Bitcoin,Ethereum,Litecoin vb..) üzerinde çalışan Maliye, Sermaye Piyasası Kurulu ve Merkez Bankası digital para alışverişinden elde edilen gelir üzerinden vergi almaya hazırlanıyor. Gelir vergisi %15'ten %35'e kadar yükselirken bunun KDV'si de ödenmek zorunda.

Bitcoin ve benzeri kripto paraları devlet de incelemeye aldı. Öncelikle kripto paralardan kazanç elde edenleri vergilendirmek için harekete geçildi. Ancak vergi kanunlarına göre bir kazançtan vergi alınması için o kazancın adının konulması gerekiyor. Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk’ün verdiği bilgiye göre Maliye Bakanlığı da kripto paraya isim konulması için bir yandan Sermaye Piyasası Kurulu diğer yandan ise Merkez Bankası’na danışarak isim konusunda yardım istedi.

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre üç kurum da bir araya gelerek kripto paraya isim konulması için çalışmalara başladı. Yakın zamanda da bu çalışmanın sonu açıklanacak. Ancak Ertürk, kurumların değerlendirmeleri ile ilgili ipuçları da verdi.

SPK karşı

Kripto paraya isim verilmesinin vergileme için ana koşul olduğunu belirten Ertürk, üç isim üzerinde durduklarını kaydetti. Bunlardan ilki Bitcoin’in bir ‘emtia’ olarak kabul edilmesi. İkincisi ‘menkul kıymet’ ve üçüncüsü de ‘para’ olarak adlandırmak.

Ertürk, SPK’nın menkul kıymet tanımına karşı çıktığını belirterek, SPK’nın tavrını özetle şöyle açıkladı: “SPK, Bitcoin’in kendi menkul kıymet tanımına uymadığını belirtiyor. Öncelikle menkul kıymetin dayalı olduğu bir gerçek ürünün olması gerektiğini belirttiler.”

Merkez Bankası uzmanlarının ise paranın bir devlet daha doğrusu bir devletin merkez bankası tarafından ve yine fiktif de olsa bir değer kaşılığında basılmış olması gerektiğinden yola çıkarak Bitcoin’e ‘para’ denilemeyeceğini ifade ettiklerini söylüyor.

Emtia olma ihtimali yüksek

Merkez Bankası ve SPK’nın tutumu Türkiye’nin kripto parayı bir emtia olarak kabul edeceği işaretlerini güçlendiriyor. Ertürk de Kanada örneğini vererek bu ülkenin Bitcoin’i bir emtia olarak gördüğünü hatırlatıyor. Henüz net olmamakla birlikte Gelir İdaresi’nin eğiliminin bu yönde olduğu sonucunu çıkarabiliriz buradan.

Gelir vergisi ve KDV

Ertürk, şu anda ağırlık kazanan görüş olarak eğer Bitcoin bir emtia olarak değerlendirilirse bu durumda iki türlü vergilenebileceğini belirtiyor. Kişi eğer bir kez Bitcoin alıp satmış ve buradan bir gelir elde etmişse bu kazanç ya değer artışı kazancı veya arizi kazanç olarak vergilenecek. 2017’de 24 bin liradan fazla arizi kazanç elde ediyorsanız bunu beyan edip vergisini ödemek zorundasınız. Eğer sürekli Bitcoin alıp satıyorsanız ve buradan gelir elde etmişseniz bu durumda gelir vergisi beyannamesi verip kazancınızdan Gelir Vergisi ödemek zorundasınız. Bu verginin oranı yüzde 15’ten başlayıp 35’e kadar gidiyor. Hemen hatırlatalım, yüzde 18 KDV de ödenmek zorunda.

Kaynak: https://www.sondakikaturk.com.tr/ekonomi/kripto-para-bitcoin-ethereum-litecoin-vb-kazancina-15-35-gelir-vergisi-h67048.html
Phantaso

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

BurakGamsiz BurakGamsiz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcılığı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 156
  • Beğeniler 46 / 29
  • Ticaret 0, (%0)
reis man adalarına şirket kursun bize olanda bu ben olsam bitcoin veya litcoinim olsa gider yurt dışında hesap açar oraya aktarır o şekilde ülkeye sokardım parayı vergi vermektende kaçınırdım ki

öyle insanlar tanıyorum ki % 10 veya %
Sakulta HelloWorld01 BirAlexDegil

kişi bu mesajı beğendi.

BarisSaritas BarisSaritas .Net Developer Kullanıcı
  • Üyelik 30.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** S**
  • Mesajlar 167
  • Beğeniler 23 / 67
  • Ticaret 0, (%0)
Aynı konuyu Burada da konuşmuştuk. Hiç bir şey eskisi gibi olmayacak sanırım. Şahsi kanaatim bu iş resmileşmeden yatırım yapanların bir an önce çözüm yolu bulması. Muhtemelen Türk sitelerdeki Coin hesapları incelemeye alınacak. Hesap hareketleri istenecek vs. Daha sonra bankalara giren çıkan paralar kontrol edilecek.

Coin'i olan arkadaşların nasıl bir yol izleyeceğini merak ediyorum doğrusu. Zira zaten al / sat yaparak cüzi miktarlarla kazanç elde ederlerken, bu kazançtan fazlasını vergi olarak vermeleri bana anlamsız geliyor. Ancak 3'e alıp 6'ya sattıklarında bu kadar vergi dilimini gözden çıkarabilirler.

Software Developer( C#.Net - .Net Core MVC - DevExpress - MSSQL - PostgreSQL )

GokhanKara GokhanKara Whatsappla.com Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad G** K**
  • Mesajlar 1421
  • Beğeniler 760 / 545
  • Ticaret 21, (%100)
Ülke iyice aptallaşıyor diyebiliriz. Hiç bir şey üretmeyip dünyada üretilen şeylerin üzerinden prim yapmayı ne çok seviyoruz ..

Ülkede önemli konumda dediğimiz kişilerin diyalogunu hayal ediyorum ..

Ne iş yaptığından bir haber bakan yardımcısı: Sayın bilmem neyim, Apple Face ID teknolojisi yapmış. Satışlarıda bayağı iyiymiş..
Ülkesi ve milletine bakmayan bakan: Tamam alanlardan vergi isteyin, alttan girin üsten çıkın bir sebep bulun işte ..
Crewx bluecity Sakulta

kişi bu mesajı beğendi.

Profesyonel Tasarım & Wordpress Tema / Eklenti hizmeti - http://whatsappla.com/@gokhankaraofficial
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Emrecany Emrecany Üyeliği Durdurulmuş Kullanıcı
  • Üyelik 25.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 1231
  • Beğeniler 126 / 259
  • Ticaret 22, (%100)

BurakGamsiz adlı üyeden alıntı

reis man adalarına şirket kursun bize olanda bu ben olsam bitcoin veya litcoinim olsa gider yurt dışında hesap açar oraya aktarır o şekilde ülkeye sokardım parayı vergi vermektende kaçınırdım ki

öyle insanlar tanıyorum ki % 10 veya %

Tartışmak istemiyorum lüften iddaa ettiklerinizi kanıtlayın kanıt yoksa iftirada atmayın.

BakalimBilelim BakalimBilelim Beni bilen bilir... Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek serbest meslek
  • Konum Tunceli
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 2181
  • Beğeniler 521 / 572
  • Ticaret 50, (%100)
Dağlar taşlar adam olur ama.... olmaz...

Hermes Hermes Üyeliği Durdurulmuş Kullanıcı
  • Üyelik 24.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Seo | Sosyal Medya | Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 2777
  • Beğeniler 397 / 1093
  • Ticaret 90, (%98)
Böyle birşey olacağını yıllar önceden tahmin edip hiç bulaşmadım.

Yapılan iş ne olursa olsun; ortada bir ticaret dönüyor ve kar var. O yüzden zamanı gelince devlet kdv alır her zaman.

Sonuçta dijital para engelleyemez de demeyin. Türkiye kripto paralar yasaklanıp borsalar kapatılır ve banka hesaplarına konacak ufak bir filtre ile BTC gelirleri anında tespit edilir.

Herşeyden bu kadar vergi almak doğru mu? Değil tabi ki. Bu kadar sıkılıp boğulmamalı insanlar ama yapıyorlar işte. Yapmaya da devam edilecek. "Gelir" varsa vergide olur.

Sadece kripto paralar için değil, internet üzerinden ticaret yapıp vergi ödemeyen herkes birgün maliyeye takılabilir.
mert47

kişi bu mesajı beğendi.

netman netman netman Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Danışman
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** İ**
  • Mesajlar 722
  • Beğeniler 200 / 200
  • Ticaret 9, (%89)
Siyasete girmeden birbirimizi kırmadan düşüncelerimizi dile getirelim arkadaşlar lütfen.

Devlet'in işine akıl sır erdirilmiyor zaten tıpkı askerdeki mantık aramak gibi birşey devlet yaparken mantık aramıyor.

// Acta est fabula

BarisSaritas BarisSaritas .Net Developer Kullanıcı
  • Üyelik 30.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** S**
  • Mesajlar 167
  • Beğeniler 23 / 67
  • Ticaret 0, (%0)
Hermes şu bir gerçek, hangi alanda iyi olursak olalım, ülke olarak teknoloji alanında iyi değiliz. İyi olduğunu söyleyen arkadaşlar olabilir. Ama dünya klasmanına bakıldığında, gerçekten çok gerilerdeyiz.
Daha geçenlerde, bir konu açmıştım. Kripto para ile ilgili. 1,5 senedir bu konu üzerinde araştırmalar yaptığımı, yazılımsal olarak bir ekip kurulması halinde a-z bu ekibi yönlendirebileceğimi ve benim de yazılıma dahil olacağımı ancak bunun için finans sıkıntısı çektiğimi söylemiştim. Aynı başlığı yurt dışında açsaydım eğer, ilgilenen olurdu. Ancak burada aldığım cevaplar genelde finans bulamayacağım yönünde oldu. Doğru mu? Doğru. Türkiye'de genelde proje'ye değil, hemen para getirsin anlayışı var. Bahsettiğim proje uzun vadeli olacağından, kimse yanaşmak istemiyor.
Verdiğim sadece 1 örnekti. Aynı başlık altında da bir arkadaşımız Tübitak'ta yapay zeka üzerine hazırlıklarını tamamladıktan sonra yaptıkları sunumda saçma bir sebepten dolayı ret yedikleri yönünde oldu.

Bana kalırsa, teknolojik olarak ilerlememiz gerek. Atı alan Üsküdar'ı geçti, biz hala milletin yaptığı şeyden vergi alma derdindeyiz...
kizilperi Vedatpolat

kişi bu mesajı beğendi.

Software Developer( C#.Net - .Net Core MVC - DevExpress - MSSQL - PostgreSQL )

Sakulta Sakulta antakyabilgisayar.com Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 324
  • Beğeniler 196 / 96
  • Ticaret 4, (%100)

Emrecany adlı üyeden alıntı

Tartışmak istemiyorum lüften iddaa ettiklerinizi kanıtlayın kanıt yoksa iftirada atmayın.

Bu olayla ilgili belgeler defalarca yayınlandı ayrıca man adasının kendi sitesinden 15 sterlin karşılığında tüm belgeleri elde edebilirsiniz ve dilerseniz muhalefet partisine ait belgeleri de buradhttp://chp.org.tr/public/0/folder/man_adasi_belgeleri.pdf elde edebilirsiniz..
Crewx

kişi bu mesajı beğendi.

Türk Türk'ü korumazsa, Tanrı Türk'ü korumaz!...
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al